Чим замінити цукор без шкоди для здоров’я
Мед, кленовий сироп, патока та інші продукти, які допоможуть відмовитися від цукру.
Мед
Знайомий нам з дитинства мед не тільки солодкий помічник при застуді, але і натуральний замінник цукру. Про його корисні властивості було відомо ще більше 5 000 років тому.
У чому користь
Мед містить глюкозу, фруктозу, невелика кількість сахарози, антиоксиданти, вітаміни групи В і С, а також білок дефенсин‑1. Такий «вітамінний коктейль», на думку лікарів з Академічного медичного центру Університету Амстердама, сприяє:
- знищенню хвороботворних бактерій;
- нормалізації роботи травної системи;
- поліпшенню якості сну;
- нормалізації кров’яного тиску.
На що звернути увагу
При виборі меду враховуйте глікемічний індекс різних сортів. Глікемічний індекс — це швидкість підвищення цукру в крові після вживання тих чи інших продуктів. Його максимальне значення становить 100 одиниць. Чим нижче цей показник, тим краще, оскільки продукти з низьким глікемічним індексом забезпечують тривале відчуття насичення і не викликають різких стрибків інсуліну в крові. Підвищення вмісту цього гормону призводить до надмірного накопичення поживних речовин в організмі і набору ваги.
Стосовно до меду найнижчий глікемічний індекс у солодощі, отриманої з соснових бруньок, – всього 25 одиниць. За нею по зростаючій йдуть акацієвий мед — 35, евкаліптовий — 50 і липовий — 55.
Важливо пам’ятати, що навіть в споживанні такого корисного продукту потрібна міра. На думку вчених з Американської кардіологічної асоціації, добова норма меду для жінок складає 2 столові ложки, для чоловіків — 3.
Мед краще не використовувати в приготуванні страв, де потрібна термічна обробка, так як при нагріванні він втрачає корисні властивості.
Стевія
Натуральний підсолоджувач отримують з південноамериканської рослини. Його сік в 250-300 разів солодший за звичайний цукор. Його використовують для приготування десертів, додають в каву, чай та інші напої. Стевія продається в порошку і краплях. Оскільки вона набагато солодше цукру, додавати її в напої і продукти потрібно в меншій кількості. Наприклад, замість 1 чайної ложки цукру потрібно тільки 2-6 крапель рідкої стевії або ¼ чайної ложки порошку.
У чому користь
За результатами досліджень, які проводилися експертами Управління продовольством і медикаментами США (FDA), було встановлено, що стевія абсолютно безпечний продукт, який:
- не чинить канцерогенного ефекту;
- має нульовий глікемічний індекс;
- не містить калорій;
- не втрачає своїх властивостей під час нагрівання, на відміну від меду.
На що звернути увагу
Стевія має специфічний смак, який не всім подобається. Крім того, важливо дотримуватися добової норми — вона становить 2 міліграма на кілограм ваги. Перевищення рекомендованого значення може викликати залежність і знижувати кров’яний тиск.
Кленовий сироп
Кленовий сироп являє собою сік цукрового клена, який росте в США і Канаді. Продукт не втрачає корисних властивостей при нагріванні, тому використовується в приготуванні страв. Також їм поливають різноманітні десерти — оладки, млинці, вафлі.
У чому користь
Цукрозамінник містить 54 корисних компонента, в тому числі кальцій, залізо, цинк, марганець, які знижують вірогідність розвитку:
- діабету другого типу;
- онкологічних захворювань;
- хвороб серця.
На що звернути увагу
Перед покупкою потрібно обов’язково вивчити етикетку, щоб переконатися в натуральності продукту. Оскільки деякі дешеві аналоги можуть містити цукор і хімічні підсолоджувачі.
Патока
Патока являє собою сироп, який залишився в процесі виробництва тростинного цукру. Її продають у великих торгових центрах і магазинах дієтичного харчування.
У чому користь
Цукрозамінник багатий мінералами, вітамінами групи В і мікроелементами: залізом, фосфором, кальцієм, калієм і магнієм. Завдяки цьому патока:
- нормалізує кров’яний тиск;
- є профілактичним засобом від інсульту;
- стабілізує рівень цукру в крові;
- заповнює енергетичні запаси нашого організму;
- благотворно впливає на травну систему;
- може використовуватися в якості заміни меду, якщо на нього алергія.
На що звернути увагу
Патоку вживають в їжу і використовують в приготуванні десертів і випічки. При виборі продукту звертають увагу на колір — темна патока менш солодка.
Молоко
Одним з неочевидних замінників цукру є молоко, завдяки лактозі, що міститься в ньому. Молочний цукор в п’ять разів менш солодкий в порівнянні зі звичайним. Тим не менш вживання молока здатне зменшити тягу організму до шкідливих десертів, оскільки продукт має приємний, трохи солодким смаком.
У чому користь
Про користь молока сказано чимало. Воно є джерелом:
- кальцію, необхідного для зубів і кісток;
- білків, які беруть участь у зміцненні імунітету;
- амінокислот, що надають заспокійливу дію.
Також молоко допомагає наростити м’язову масу при активних заняттях спортом.
На що звернути увагу
При виборі молока враховуйте відсоток жирності – чим він вищий, тим більше калорій. Якщо ви дотримуєтеся дієти або займаєтеся фітнесом, краще віддати перевагу продукту зі зниженою або нульовою жирністю.
Важливо пам’ятати, що молоко не підходить в якості джерела натурального цукру людям з непереносимістю лактози. Однак за результатами останніх досліджень було встановлено, що на території Європи лише у 5% дорослих спостерігається алергія на молочний цукор.
Наукові джерела:
- Antibiotics should not be issued as first line of treatment for a cough, says NICE and PHE, source
- Everything you need to know about honey, source
- Is Stevia a Good Substitute for Sugar? Benefits and Downsides, source
- Home Prevention and Wellness Food and Nutrition Sugar and Sugar Substitutes Sugar Substitutes Sugar Substitutes, source
- Is Stevia Safe or Addictive?, source
- Maple Syrup: Healthy or Unhealthy?, source
- Everything you need to know about molasses, source
- How does sugar in our diet affect our health?, source
- Do humans need dairy? Here’s the science, source