Для чого потрібна клітковина і де її брати: поради експерта
Овочі, фрукти, горіхи, висівки, крупи, тобто всі продукти рослинного походження містять клітковину. Без цієї вуглеводної їжі неможливе нормальне травлення, а значить – від клітковини залежить, наскільки легко ваша дитина ходить в туалет по-великому. Яка буває клітковина , скільки її необхідно – на ці та інші питання дав відповідь дитячий лікар вищої категорії Євген Комаровський, передає 1News.
Чому медики радять їсти більше фруктів і овочів?
Фрукти, овочі, а також інші рослинні продукти містять харчові волокна, тобто клітковину. У м’ясі, рибі, птиці клітковини немає. Клітковина в свою чергу ділиться на розчинну і нерозчинну: обидва види важливі для нормального травлення людини як дорослого, так і дитини.
Оскільки клітковиною багаті тільки рослинні продукти, то рекомендації їсти більше овочів і фруктів цілком обгрунтовані.
Так, рослинна клітковинаі, вона ж – полісахарид, потрапляючи в шлунок, включається в процес травлення. Переварювані харчові волокна допомагають утворити в кишечнику гель, який регулює всмоктування рідин, адсорбує токсини, уповільнює всмоктування цукрів з інших продуктів, і найважливіше – допомагає зростанню потрібних для нашого організму бактерій, які населяють кишківник.
Нерозчинна клітковина, потрапляючи в наші шлунки з продуктами, доходить до кишечника в подрібненому, але не перевареному вигляді. Тому що ферментів, які змогли б переварити цей тип клітковині, в організмі немає.
А хіба не небезпечно, коли дитина ходить в туалет неперетравленої їжею?
Якщо це саме клітковина, то саме завдяки їй ваша дитина і може спокійно святкувати велику нужду. Батьки, особливо мами неодноразово бачили шматочки неперетравлених овочів в калі дитини. Але функція такого типу клітковини – саме формувати кал. Чим щільніше овоч, тим більше в ньому клітковини. Від харчових волокон не гладшають, тому всім, хто хоче схуднути, лікар Комаровський рекомендував вивчати тему клітковини.
Скільки ж клітковини в день потрібно дорослим і дітям?
Доросла людина має з’їдати в день близько 30 грам клітковини, дитина – близько 15 грам. Якщо вам ця цифра здається маленькою, то наприклад, в одній середньої картоплині міститься близько 7 грам клітковини, а вам потрібно 30. Саме такої кількості клітковини варто дотримуватися в раціоні, щоб не було закрепів.
Часто батьки запитують, чи потрібно чистити малюкові овочі або фрукти. Якщо дитина вже вміє жувати, то не треба оскільки основна маса харчових волокон міститься саме в шкірці. Тому давайте дітям цільні фрукти. Щодо висівок і інших таких продуктів з клітковиною, Євген Комаровський рекомендує їх приймати, тільки якщо є конкретна проблема – ожиріння або порушення травлення, а також як додаткова допомога при запорах.
Джерело: Євген Комаровськийна своєму ютуб-каналі