Як вибрати ліки проти стресу: класифікація та вплив на організм
Під час війни українці все частіше стикаються із сильним стресом. Ми розповімо, які ліки можна вживати.
Як впоратися зі стресом без ліків
Спочатку потрібно спробувати впоратися зі стресом без ліків. Існує безліч способів, але ми виділимо основні.
Якщо є тривога, ознаки депресії або тривале безсоння, слід звернутися до психолога, психотерапевта чи невролога. При легших симптомах можна спробувати:
- прийняти теплу ванну;
- позайматися спортом;
- поговорити з близькою людиною;
- зайнятися улюбленою справою.
Іноді впоратися зі стресом не допомагають ні дихальні вправи, ні чай з ромашки. Тоді на допомогу можуть прийти лікарські засоби.
Лікарі рекомендують не вибирати ліки самостійно. Тому перед їх вживанням слід проконсультуватися з фахівцем.
Чим відрізняються ліки проти стресу
Більшість ліків, які впливають на центральну нервову систему, заведено називати «заспокійливими». Всесвітня організація охорони здоров’я виділяє сім груп препаратів, які впливають на ЦНС.
Класифікація ліків, які впливають на ЦНС:
- психолептики;
- психоаналептики;
- анестетики;
- анальгетики;
- протиепілептичні препарати;
- протипаркінсонічні препарати;
- інші препарати для лікування захворювань нервової системи.
Для боротьби зі стресом найчастіше застосовують психолептики чи психоаналептики. Розрізняються вони тим, що мають протилежну дію: психолептики загальмовують психічні процеси, а психоаналептики стимулюють.
Психоаналептики
Психоаналептики широко використовуються для лікування депресії, але не тільки для цього. Вони також ефективні при тривозі, дратівливості, обсесивно-компульсивному розладі, компульсивному переїданні та посттравматичному стресовому розладі.
Ці препарати відновлюють баланс спеціальних хімічних речовин у головному мозку – нейромедіаторів. Ці речовини передають повідомлення між нервовими клітинами, тому при дисбалансі нервова система може працювати неправильно.
Психолептики
Психолептики приймають, щоб впоратися з тривогою і напругою. Вони впливають на ЦНС та уповільнюють мозкову активність, тому викликають сонливість.