Україна

Європейський суд визнав Україну винною у порушення прав людини під час Революції Гідності

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у четвер виніс рішення у низці справ щодо подій Революції гідності, заявивши про численні порушення прав людини та відповідальність держави Україна за смерть принаймні одного протестувальника, пише «Європейська правда» з посиланням на рішення суду.

Суд, зокрема, виніс рішення у справах Шморгунов та інші проти України, Луценко і Вербицький проти України, Кадура і Смалій проти України, Дубовцев та інші проти України і Воронцов та інші проти України.

ЄСПЛ одноголосно постановив, що в рамках цих справ було багаторазово порушено статтю 3 (заборона тортур і нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції про права людини, пункти 1 і 3 статті 5 (право на свободу та особисту недоторканність), статтю 11 (свобода зібрань та асоціацій), статтю 2 (право на життя) і статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Суд, зокрема, встановив, що українська влада свідомо застосовувала жорстоке поводження і що держава Україна несе відповідальність за вбивство принаймні одного протестувальника.

«Суд встановив, що не було проведено ефективного розслідування викрадення, жорстокого поводження та смерті брата пана Вербицького (Юрія Вербицького, який був викрадений разом з Ігорем Луценком невідомими 21 січня 2014 року і вбитий після катувань), зазначивши, зокрема, що національна влада кваліфікувала це як вбивство, і за нього відповідальна держава», – сказано у рішенні.

Суд постановив, що багато затримань протестувальників були свавільними. ЄСПЛ вважає, що влада спочатку навмисно намагалися зірвати мирні протести, використовуючи для цього надмірне насильство і незаконне затримання.

В цілому суд зазначив, що виявлені порушення були стратегією з боку влади, а розслідування подій на Майдані у багатьох випадках було неефективним.

Суд констатував відсутність на сьогодні незалежного і ефективного механізму в Україні для розслідування злочинів, скоєних співробітниками правоохоронних органів і недержавних агентів (тітушок) під час подій на Майдані.

Україна повинна виплатити деяким заявникам компенсацію матеріальної та моральної шкоди, а також покрити судові витрати.

На своїй сторінці у Facebook Ігор Луценко сьогодні написав, що якраз сьогодні сьому річниця його викрадення з лікарні, кули від привіз пораненого учасника Майдану, Юрія Вербицького, науковця-сейсмолога зі Львова, повідомляє 1News.

«Про оперативну допомогу мене попросили тоді медики-волонтери з Майдану. Разом з Вербицьким нас катували і допитували протягом багатьох годин, потім викинули в різних місцях у різний час в районі південніше Києва. Через численні поранення Вербицький практично не мав змоги пересуватися і насмерть замерз у лісі. З Вербицьким поводилися набагато жорсткіше через те, що з його української мови, з акценту було очевидно, що він із західної України. По суті, через це він загинув. Через мову, через регіон. Це до відповідальності тих, хто тоді розпалював і зараз продовжує розпалювати вороже ставлення. Наслідок пропаганди про «бандер», про те, що Схід годує Захід , про «рагулів з Майдану» і т.п», – згадує Луценко.

За його словами, всього встановлено менше двох десятків причетних до злочину, більшість з них у розшуку, імовірно в Росії. Точно частина з них уже отримала російське громадянство.

«Мені є ще багато чого сказати, але поки не можу. Утім, вважаю свою справу відносно успішною серед майданівських, бо можуть покарати хоч когось. Дякую своєму адвокатові Любові Криган, котра нині практично за безкоштовно тягне захист моїх прав як потерпілого в судах і у слідстві», – зазначив колишній народний депутат.

Back to top button