Залежність від судинозвужувальних крапель: як розпізнати та лікувати? Поради лікаря
Закладеність носа під час застуд стає великою проблемою. Щоб позбутися її, багато хто застосовують судинозвужувальні краплі і спреї. Не всі знають, що можуть викликати справжню залежність. Чому вона настає і як її позбутися, розповіли лікарі.
«У сучасному світі легкодоступність лікарських препаратів, у тому числі і судинозвужувальних крапель, часто призводить до негативних наслідків, – каже лікар-оториноларинголог. – При застосуванні судинозвужувальних крапель важливо зрозуміти, що стало причиною набряку слизової порожнини носа та порушення носового дихання. Відомі інфекційні та неінфекційні причини. При інфекційних причинах судинозвужувальні краплі можна застосовувати протягом обмеженого періоду часу. Застосування препаратів більш зазначеного в інструкції терміну може призводити до медикаментозного риніту – набряку слизової оболонки носа на фоні застосування крапель, коли слизова оболонка порожнини носа неадекватно реагує набряком».
За словами лікаря, при неінфекційному риніті судинозвужувальні краплі не показані зовсім. Крім того, всі судинозвужувальні краплі мають системний ефект, тобто всмоктуються в кровотік і впливають на весь організм.
«Поширена залежність від судинозвужувальних крапель для носа часто є наслідком перевищення рекомендованих термінів їх застосування, – каже лікарь. – Нерідко буває так, що пацієнти самі призначають собі судинозвужувальні засоби з метою позбавлення від невеликої застуди та нежиті, що призводить до безконтрольного застосування засобів. Як підсумок, може виникнути залежність, якої складно позбутися».
Залежність від судинозвужувальних крапель, за словами лікаря, справді може значно впливати на організм і його роботу. Судини носової порожнини перестають працювати самостійно. Це відбувається через звичку до зовнішнього регулятора їхньої роботи. Що довше термін прийому крапель, то складніше відмовитися від них. Буває й так, що людина може не усвідомлювати, що причина «хронічного нежитю» — саме краплі. Іноді це призводить навіть до операцій із виправлення перегородки, оскільки людина може думати, що причина закладеності носа пов’язана з її будовою.
«Тому вкрай важливо звернутися до лікаря та розповісти, як ви лікуєтесь, – каже лікар. – Тільки так лікар може правильно поставити діагноз та знайти причину проблем із диханням. Використання різних лайфхаків з інтернету може виявитися не тільки марним, але навіть шкідливим у питанні позбавлення звички користуватися судинозвужувальними засобами. З появою ознак залежності потрібно одразу звернутися до отоларинголога».
Фахівець також рекомендує вирішувати проблему медикаментозного риніту, залежно від судинозвужувальних крапель спільно з лор-лікарем. Так як тактика лікування буде у кожному разі різна. «Для вирішення проблеми важливо зрозуміти причину її виникнення, – каже лікар. – Лікування може вимагати міждисциплінарного підходу, наприклад, втручання гастроентеролога, ендокринолога, пульмонолога, алерголога, гінеколога, невролога, остеопата, стоматолога та інших фахівців».
«Після позбавлення звички важливо вкрай обережно користуватися краплями повторно. У разі захворювання слідувати всім рекомендаціям лікаря. Тож можна мінімізувати ризик повернення звички», – підсумувала лікар.