Цікаве

Йод і тирозин: навіщо потрібен та де його брати

Про те, що організму потрібний йод, нас вчать зі шкільної лави. Але далеко не всі знають навіщо: цей мікроелемент спільно з амінокислотою L-тирозину необхідний для вироблення гормонів щитоподібної залози. Чому важливо знати, як працює залоза, як довідатися про дефіцит йоду і чим він небезпечний, навіщо нам тирозин і в яких продуктах шукати ці елементи – розповіла акушер-гінеколог Анна Осьмак, передає 1News.

У чому зв’язок між щитоподібною залозою, йодом, тирозином і навіщо нам це знати?

Наша щитоподібна залоза виробляє гормони, які впливають на весь організм, починаючи із частоти биття серця і закінчуючи швидкістю спалювання калорій. За все це відповідає залоза. Якщо вироблення гормонів відбувається некоректно, тобто в більшій чи меншій кількості, ніж необхідно, настає “збій програми”. Це почуття втоми, раптова тривожність і занепокоєння, втрата або набір ваги без видимих причин.

Як наслідок, порушуються репродуктивні функції, робота статевих і молочних залоз, обмінні процеси, змінюється настрій, порушується робота мозку, людина відчуває, що енергії мало, а витривалість різко падає. Якщо споживання йоду знижене, функціонування щитоподібної залози – цього найважливішого ендокринного органа – неправильне.

При підозрі на проблеми з щитовидкою варто пройти УЗД і здати кров

Щодо тирозину – ця амінокислота, крім синтезу гормонів щитоподібної залози, відповідає за вироблення інших найважливіших для людини речовин. За її нестачі знижується здатність опиратися стресу, погіршується пам’ять, “скаче” настрій, псується вигляд шкіри і волосся. Тирозин позбавляє нас почуття тривожності, нервозності, апатії, допомагає уникнути професійного вигорання. Важливий тирозин і для схуднення, оскільки здатний регулювати апетит, що сприяє зниженню накопиченого жиру.

Тому важливо не допускати дефіциту цих речовин, але, на жаль, дефіцит тирозину спостерігається часто, а нестача йоду – особливо часто.

Хто в групі ризику щодо йододефіциту і кому більше за всіх потрібний тирозин?

Передовсім йододефіцит зустрічається у вагітних, а йод дуже важливий як під час планування вагітності, її перебігу, так і після, в період годування малюка грудьми. Також важливо не допускати дефіциту йоду в підлітків, у період статевого дозрівання.

Часто брак йоду відзначають у веганів і вегетаріанців, людей, які уникають йодованої солі в раціоні, а також у жителів Європи, Нової Зеландії та Азії. Нестача як йоду, так і тирозину призводить до розвитку гіпотиреозу. А ще дефіцит тирозину означає нестачу в організмі речовин, що відповідають за роботу нервової системи, пам’ять, швидкість реакції, боротьбу зі стресом, пігментацію шкіри, волосся і очей.

У яких продуктах шукати йод і тирозин?

Найбільше йоду міститься в морепродуктах, також можна використовувати йодовану сіль замість звичайної (якщо ви вживаєте сіль взагалі). А тирозин наш організм отримує найбільше з білків тваринного походження. На тирозин багаті м’ясо (також і м’ясо птиці), риба, морепродукти, натуральні молочні продукти. З рослинних продуктів тирозин є в насінні кунжуту, гарбуза, бананах, мигдалі, авокадо.

Як напевно зрозуміти, що щитоподібній залозі потрібна підтримка?

Для точного визначення достатності гормонів щитоподібної залози можна зробити аналіз крові на кілька показників. Це ТТГ, Т4 вільний, АТПО, АТТГ, феритин, загальний аналіз крові, кальцій іонізований (активний), вітамін D. Чому так багато? Бо часто брак в організмі йоду і тирозину впливає на зниження в організмі рівня заліза і вітаміну D, що впливає на стан кальцієвого обміну. Тому лікарі рекомендують розглядати це питання тільки комплексно.

Якщо дефіцит виявлено, важливо отримати консультацію гінеколога-ендокринолога, який детально розпише схему корекції.
Джерело: Сьогодні
Back to top button