Україна

Продовольчі підприємства на межі зупинення через зростання ціни на газ, – «Укркондпром»

З січня 2021 року ціна на газ зросла вже в 7 разів, що може призвести до призупинення і навіть банкрутств багатьох харчових підприємств, в тому числі –  кондитерської галузі.  Таку заяву зробив президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк, повідомила 1News прес-служба асоціації.

Балдинюк пояснив, що в Україні склалася така критична ситуація з тарифами на газ для промисловості, оскільки переважна більшість українських підприємств не мають з постачальниками газу довгострокових контрактів, тому газ їм доводиться купувати за біржовими цінами.

«Формально в Україні є можливість укладати дострокові контракти з газотрейдерами, але за змістом такі контракти суттєво відрізняється від тих, які укладаються в країнах ЄС. В Європейському Союзі укладається форвардний контракт з фіксованою ціною, але обсяги газу сплачуються по мірі їх отримання. В Україні промислові підприємства повинні відразу оплатити весь обсяг газу, який вони планують отримувати протягом року, а крім того – ще й вартість його зберігання у газосховищах. Ця система є профанацією термінових угод. Крім того, таких обігових коштів харчовики просто не мають», – наголосив президент «Укркондпрому».

Зростання цін на газ для промисловості, за його словами, в поточному році відбувалося щомісяця, і якщо в січні 2021 року постачальники пропонували газ підприємствам по ціні в середньому 5,9 тис. грн/тис. м3, то в жовтні ціна перетнула 40 тис. грн/тис.м3.

«Виробничі потреби кондитерського підприємства середнього розміру у газі складають орієнтовно 300-600 тис. м3 газу на місяць, причому, в опалювальний період потреба ця зростає. Отже, кожній компанії щомісяця потрібно буде додатково «знайти» близько 10 – 20 млн. грн. лише через  підвищення тарифів на газ, а цих коштів у більшості підприємств просто немає» – зазначив Олександр Балдинюк.

Через різке зростання вартості газу частка енергоносіїв у собівартості кондитерських виробів збільшилась в середньому з 4% до 12%, і тому вартість кондитерської продукції необхідно буде підвищити в середньому ще на 8-12%, тоді як зростання цін на кондитерські вироби з початку року вже складає 25-30%.

Балдинюк навів приклад: для виготовлення 1 тонни вафель потрібно приблизно 110 кубів газу.  При вартості газу за цінами січня 2021 року – це коштувало приблизно 650 грн., а при нинішній вартості   газу – витрати на газ зростуть до  4500 грн., а  це означає, що кожен кілограм вафель стане дорожчим приблизно на 4 грн. (близько 10% собівартості) лише за рахунок здорожчання газу.  Аналогічна ситуація з карамельною групою, де на виготовлення 1 тонни продукції йде 100-130м3 газу, а отже її  собівартість зросте на 10-12%.

Але це ще не все, – пояснив керівник «Укркондпрому», – адже через таку високу вартість газу, ще більше зростуть ціни на цукор, як продукт з високою часткою газу у собівартості (якщо в минулому році виробники цукру закладали в собівартості 40% витрат на газ, то зараз – вже 70-80%), а також зросла ціна й на інші складові собівартості кондитерки (упаковка +15%, тара +38%, патока +6%, спирт та згущене молоко +3%). Це в свою чергу ще додасть кілька відсотків до вартості солодощів.

Олександр Балдинюк наголошує, що неконтрольоване зростання вартості енергоресурсів призведе до розкручування інфляційної спіралі, завдавши потужного удару як по економіці, так фінансовому становищу громадян. При цьому найбільшого удару від зростання цін відчують на собі найбільш малозабезпечені категорії громадян, адже підприємства змушені будуть закласти зростання витрат на енергоносії у ціни своєї продукції, і навіть соціальні види продукції стануть для багатьох громадян недоступними.

Також, за його словами, зростання цін на газ робить українську кондитерську галузь неконкурентоспроможною як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринку, і може призвести до різкого скорочення обсягів виробництва продукції і, відповідно, робочих місць у галузі.

Олександр Балдинюк розповів, що в харчовій промисловості використовується лише близько 6% від загальних обсягів споживання газу, але в умовах низької купівельної спроможності громадян, саме стабільні ціни на продукти харчування є одним з основних факторів, що впливають на рівень життя в країні.

На його думку, є дивним, що деякі підприємства на межі закриття через захмарні біржові ціни на газ – понад 40 грн.за куб, при тому, що собівартість українського газу є в десятки разів нижчою цієї ціни, а Україна за даними Держстату в цей час ще й здійснює експорт газу.

Балдинюк пояснив, що за даними уряду в газових сховищах України накопичено 18,7 млрд. кубометрів газу, і цього може бути достатньо для проходження зими. Основна частина цих запасів сформована з газу власного видобутку, а також газу, придбаного раніше за цінами в кілька разів нижчими,  ніж пропонуються зараз для промисловості.

Він нагадав, що міністр економіки України Олексій Любченко нещодавно повідомив, що собівартість українського газу становить 3 грн, а головний виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Отто Ватерландер напередодні звільнення взагалі стверджував, що собівартість видобутку газу в Україні становить 1 грн. за кубометр.  Та й імпортні ціни на газ в період формування запасів були набагато нижчими, ніж зараз.

Олександр Балдинюк вважає, що ситуація з газом формує загрозу національній продовольчій безпеці. Тому є потреба негайного скликання засідання РНБОУ, на якому розглянути систему заходів, необхідних для забезпечення галузей харчової промисловості газом за цінами, які дозволять утримати виробництво харчової групи хоча б на рівні беззбитковості.

Керівник «Укркондпрому» переконаний, що першочерговою задачею для уряду має стати забезпечення продовольчої безпеки в країні, а не збереження спекулятивних надприбутків для учасників газового ринку. Для цього, на його думку, варто розглянути можливість призупинення експорту газу, наростити обсяги видобутку та спрямувати частину накопиченого в сховищах газу на потреби харчових галузей промисловості за прийнятними цінами.

Як повідомлялось, станом на 8 жовтня на українській енергетичній біржі середня стартова ціна на продаж газу складала  40092 грн.

За даними енергетичної біржі, станом на початок жовтня Україна експортовала 19 млн. кубометрів газу.

Ціни на газ у Європі 6 жовтня 2021 року наблизились до історичного максимуму – майже 2000 дол.США.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button