Україна
Медканабіс дозволили в Україні. Легалайз від РадиСюжет
Верховна Рада у другому читанні проголосувала за закон 7457, який легалізує медичний канабіс.
Після довгих років дискусій Верховна Рада таки дозволила в Україні медичний канабіс. Тепер в Україні почнуть використовувати канабіс для лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових та інших розладів. Закон почне діяти за півроку після його опублікування — приблизно у другому півріччі 2024 року.
Нові норми
Законодавство України в наркополітиці спирається на Список наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
З ухваленням закону 7457 речовину канабідіол прибрали з таблиці 1 цього списку, яка називається “особливо небезпечні наркотичні засоби, обіг яких заборонено” та внесено до таблиці 2 – “наркотичні засоби, обіг яких обмежений”.
Таким чином депутати дозволили ліки на основі медичного каннабісу.
Також закон передбачає, що:
– розповсюдження марихуани для рекреаційного споживання продовжить вважатися злочином, це буде розслідувати поліція згідно із законодавством;
– виробництво ліків жорстко контролюватимуть на всіх етапах, вирощувати канабіс зможуть лише юридичні особи, які отримають відповідну ліцензію та GMP-сертифікат, під цілодобовим відеоспостереженням з доступом для Нацполіції;
– кожен кущ матиме індивідуальне кодування, щоб відстежувати рух рослин до пацієнта;
– препарати на основі медканабісу можна буде отримати лише за електронним рецептом, який лікар виписуватиме пацієнтові відповідно до його стану (як це відбувається з морфіном).
Хто проти
Легалізацію медичного каннабісу повністю не підтримали лише фракції Батьківщина та Європейська Солідарність. Перша на чолі із лідером Юлією Тимошенко послідовно виступала проти цієї ініціативи.
Співголова фракції Євросолідарність Ірина Геращенко перед голосуванням заявила, що якісь активісти нібито закликали надіслати законопроект на повторне друге читання. За її словами, жодного виправлення її політсили не врахували.
Реакція
Вітала ухвалення закону та назвала це історичним днем для України Інна Іваненко, виконавчий директор фонду Пацієнти України.
“Нарешті. Ми боролися за це 5 років. Ми доводили всім, що ці ліки потрібні. Війна допомогла в цій боротьбі. Зараз надзвичайна кількість людей потребує ліків на основі медичного каннабісу”, – каже Іваненко.
Вона сподівається, що вже 2024 року хворі зможуть отримати ці ліки. Щодо можливих зловживань у цій сфері, то, на думку експерта, у законі достатньо контролюючих заходів, щоб це запобігти.
Ухвалити цей закон влітку закликав і Володимир Зеленський, “щоб усім українським громадянам не довелося терпіти біль, стрес та травми війни”.
Слід зазначити, що у цьому питанні він змінював свою позицію кілька разів. Під час передвиборчої кампанії у 2019 році висловлювався за легалізацію, а після обрання почав говорити, що це не на часі.
Як це працює у світі
Польща легалізувала застосування медичного каннабісу для пацієнтів із тяжкими захворюваннями з 2018 року. Серед інших країн, де канабіс можна отримати як ліки при окремих станах – Канада, Ізраїль, Австралія, Чехія, Австрія, Франція та Німеччина.
Втім, деякі противники легалізації медичного каннабісу вважають, що не готова до нього сама українська держава.