Цікаве

Як різні хвороби впливають на легені

Зміст статті

Легені – важливий орган, що забезпечує дихання, завдяки їм в організм надходить кисень і виводиться вуглекислий газ.

Застуда і бронхіт

Викликати застуду можуть різні віруси, і перший удар відбиває ніс і горло. Але іноді звичайна застуда ускладнюється гострим бронхітом. Захворювання призводить до набухання бронхів (дихальних шляхів у легенях) і виділення більшої кількості слизу, що може привести до сильного кашлю і дискомфорту в грудях. У більшості випадків гострий бронхіт лікується протягом декількох тижнів.

Астма

Астма також викликає набряк дихальних шляхів і слиз в легенях, але це не тимчасовий, а хронічний (зазвичай довічне) стан. Обсяг легких при астмі може бути нижче, тому що набряк і слиз обмежують рух повітря в легенях. Під час нападу астми дихальні шляхи звужуються, що може викликати хрипи та стати небезпечним.

Алергія

Алергія на тригери, такі як пилок, пил і домашні тварини, як правило, не впливає на легені. Але алергія та астма часто поєднуються, в цьому випадку контакт з алергеном, наприклад з пилком, може спровокувати напад астми. Найбільш серйозний тип алергічної реакції, званий анафілаксією, призводить до істотного опухання горла і звуження дихальних шляхів, що вимагає негайної медичної допомоги.

Хвороби серця

Легені та серце тісно взаємодіють один з одним, тому, коли один з органів перевантажений, інший піддається підвищеному навантаженню. Деякі проблеми з серцем можуть привести до легеневої гіпертензії, високого кров’яного тиску в артеріях легких і правої частини серця. Згодом кровоносні судини в легенях звужуються, тому крові стає важче проходити через них. В інших випадках у людей з проблемами серця розвивається набряк легенів, який являє собою скупчення рідини в повітряних мішках у легенях, що утрудняє дихання.

Рак легенів

Рак легенів розвивається, коли клітини легенів ростуть і об’єднуються в пухлину, поступово руйнуючи здорові сусідні тканини. Якщо пухлина в легенях стає досить великою, вона може заблокувати дихальні шляхи та утруднити дихання. Рак також може початися в інших частинах тіла і поширитися на легені.

ХОЗЛ

ХОЗЛ – загальний термін, який включає хронічний бронхіт (запалення бронхів в легенях) і емфізему (виникає, коли крихітні повітряні мішечки в легенях, звані альвеолами, руйнуються). Повітря може потрапити в ушкоджену тканину. В результаті недостатня кількість кисню потрапляє з легких в кровотік.

Грип

Грип може проявлятися різними симптомами, включаючи жар, болі в тілі та сухий кашель. Вірус грипу може проникати в епітеліальні клітини легенів і почати відтворюватися в тканинах. Це призводить до ще більшого запалення через надмірну реакцію імунної системи. Додатковою небезпекою для легких є розвиток такого ускладнення, як пневмонія. Пневмонія вражає частки або дихальні шляхи (бронхи) легких, незалежно від того, чи є вона наслідком грипу або розвивається самостійно. Для хвороби характерно відкашлювання слизу, часте дихання, задишка і гострий біль у грудях.

COVID-19

COVID-19 може завдати шкоди легеням декількома способами. Як і у випадку з грипом, іноді розвивається як ускладнення пневмонія. Для деяких людей пневмонія, пов’язана з COVID-19, стає настільки важкою, що призводить до гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС). Це тип легеневої недостатності, викликаної пошкодженням легеневої тканини.

Туберкульоз

Туберкульоз – інфекційне захворювання, що виникає при попаданні збудника в альвеоли. Хвороба протікає безсимптомно або проявляється тривалим кашлем, нічною пітливістю, втратою ваги, болями в грудях. У будь-якому випадку без адекватного лікування можливо серйозне пошкодження легенів.

Інтерстиціальне захворювання легенів

Інтерстиціальне захворювання легень включає близько 100 хронічних захворювань, що викликають запалення і рубцювання (фіброз) в легенях. Нарощування рубцевої тканини призводить до руйнування повітряних мішків і капілярів у легенях і ускладнює отримання достатньої кількості кисню. У міру прогресування хвороби дихати стає все важче.

Муковісцидоз

Муковісцидоз викликається спадковим дефектним геном. Для хвороби характерна зміна складу слизу, поту і травних соків: вони не рідкі, а густі та липкі, і можуть закупорювати протоки в організмі, в тому числі в легенях. Люди, які страждають на це захворювання, часто відкашлюють слиз і хворіють на легеневі інфекції.

Back to top button