Цікаве

Як допомогти обпеченій на сонці шкірі: список порад

Кожен з нас хоч раз та обпікався на сонці, а ось лікувати сонячні опіки правильно, на жаль, багато хто досі не вміє. Неправильні дії можуть зашкодити ще більше, тому в сезон масових відпусток і пляжного відпочинку навчимося, як не обгоріти, а також як надати допомогу, якщо неприємність таки сталася. Розібратися в цьому допоміг лікар-дерматовенеролог, дерматолог вищої категорії з 20-річним досвідом роботи Роман Артюхов, передає 1News.

Чому неправильно засмагати – небезпечно?

Перележав на пляжі буквально лічені хвилини – і шкіра вже горить, червоніє, доторкнутися до неї – дуже боляче. Влітку ризик отримати сонячний опік значно зростає: адже обгоріти можна не тільки на пляжі, а й на прогулянці або навіть дорогою на роботу. Тому найкращий спосіб – не допускати сонячних опіків, але про це пізніше.

Але якщо ви все-таки обгоріли, то перші симптоми сонячного опіку з’являться вже через пів години: шкіра червоніє, стає сухою і гарячою, свербить, можуть навіть виникнути пухирі, і це вже небезпечно інфікуванням шкіри, коли приєднується вторинна інфекція. Часто підвищується температура тіла, організм зневоднюється (аж до шокового стану). Якщо сонячний опік отримує дитина, то вона стає слабкою, сонливою, а іноді навпаки – надмірно збудженою.

Сонячні опіки небезпечні не тільки тим, що болять: якщо ви любите засмагати і періодично обгоряєте, то шкіра передчасно старіє. Часте перебування на сонці може обернутися фотодерматитом – гострою запальною шкірною реакцією. Ще надмірна любов до засмаги загрожує загостренням герпесу, акне. Ультрафіолет небезпечний розвитком меланоми, раку шкіри, а також провокує серйозні пошкодження очей – від опіку рогівки до катаракти. Якщо ви думаєте, що періодичне обгоряння на сонці вас загартує, то дуже помиляєтеся: за найменших симптомів сонячного опіку потрібна термінова допомога.

Як правильно лікувати сонячні опіки?

У випадку сонячних опіків здебільшого можна зарадити собі самотужки, якщо чинити правильно. Спочатку потрібно швидше забратися із сонця, ідеально – у прохолодне приміщення, але якщо поруч такого немає, то щонайменше сховатися в тінь або під навіс. Якщо є сильна нудота, лихоманка, слабкість, головний біль, блювання, викликайте швидку! Такі симптоми – ознака не тільки сильного опіку, а й теплового удару.

Найкращий засіб проти сонячних опіків шкіри – це холодні примочки. Тобто розчин для примочок має бути охолоджений саме в холодильнику.

Незважаючи на позірну примітивність такого методу, примочки – найкращий спосіб, який дає буквально моментальне полегшення. Що потрібно для примочки:

  1. Розчин 1%-ї борної кислоти – його легко готувати з порошку борної кислоти, який продається в аптеках без рецепта. Або беремо міцний чорний чай (без добавок). Вам знадобиться 1-1,5 літра такого розчину, який обов’язково має бути холодний.
  2. Бинт, марля або шматок простирадла: марлю або бинт потрібно скласти щонайменше вдвоє, а краще вчетверо, простирадло – вдвоє.

Важливо! Примочки прикладаємо на обпалену шкіру: простирадло, бинт або марлю складаємо в квадрат або прямокутник за розміром опіку, намочуємо в розчині й прикладаємо до ушкодженого місця. Перед тим, як прикласти примочку на шкіру, обов’язково добре відтисніть. Після нагрівання пов’язки її міняють, приблизно кожні 10-15 хвилин.

 

Найкращий засіб від сонячних опіків – холодні примочки, а от використовувати різні спреї та олію відразу після опіку не можна!

 

Тобто намочили – віджали – приклали – потримали до нагрівання – знову намочили… І так протягом 45 хвилин або години. Примочки застосовують протягом дня 2-3 рази. Таке лікування слід проводити перші дві доби опіку. Починаючи з другого дня або в перший день на ніч додаємо гормональні креми на основі мометазону або бетаметазону двічі на добу. Креми можна використовувати 10-12 днів.

Крем намазують дуже тонким шаром, він має дуже швидко вбиратися: накладати крем на шкіру, як масло на бутерброд, – неправильно!

Якщо сильно болить, а також піднялася температура, можна прийняти знеболювальні препарати на основі ібупрофену, вони також надають жарознижувальну і протизапальну дію. Але мастити олією, сметаною або будь-якими кремами обпалену шкіру не можна!

Чого в разі будь-якого опіку робити категорично не можна

Помилка № 1 – мазати обпалену шкіру сметаною, кефіром, олією, кремом тощо. Це не тільки не допоможе, а, навпаки, зашкодить: якщо помастити олією обпалену шкіру, на ній утворюється тоненька плівка, яка не дає травмованій шкірі (а опік – це травма) охолоджуватися. У підсумку ви власними руками створюєте “парник” на місці опіку, в якому надалі зберігається висока температура.

 

Якщо обгорів на сонці, то не можна терти обпалену шкіру, відкривати пузирі; а ось пити багато води – потрібно!

 

Також категорично не можна:

  1. Мазати опіки горілкою, спиртом, перекисом водню – будь-яким спиртовим засобом. Так ви ще більше посилюєте біль, пересушуєте шкіру, і її відновлення сильно сповільниться.
  2. Прикладати до обпаленої шкіри лід: охолодження льодом ще більше травмує шкіру, призводить до відмирання клітин епітелію. У підсумку доведеться лікувати опік дуже довго, та ще й заробите шрами.
  3. Мити обпалену шкіру милом, терти віхтем, скарбом, оскільки будь-який дотик і тертя посилять запальний процес. Також не чіпайте місце опіку руками, щоб не занести інфекцію.
  4. Обробляти опік антибактеріальними мазями та іншими засобами – це уповільнює загоєння і призводить до утворення мокрих ділянок.
  5. Мочитися на опік: сеча не тільки призведе до проникнення в пошкоджену шкіру бактерій, але і спричинить ще сильніший опік.
  6. Проколювати або зрізати пухирі. Це найлегший шлях інфікувати і так пошкоджену шкіру.
  7. Засмагати і відкривати місця опіків під сонце. Обпечені місця потрібно закривати одягом.

Відмовтеся на період одужання від алкоголю, міцного чаю і кави – ці напої підсилюють зневоднення. А ось пити більше мінеральної негазованої води кімнатної температури, навпаки, важливо і потрібно. Також не варто витрачати час на лікування травами – немає даних, що лікарські трави помічні проти опіків.

Чи застосовувати засоби на основі декспантенолу для лікування опіків?

Відомі протиопікові засоби на основі декспантенолу застосовувати можна, але не в перші дні! Якщо накласти їх на гарячу обпалену шкіру, то ефект буде, як і від олійних засобів – рана не зможе добре охолоджуватися.

Засоби на основі декспантенолу – гойні для ран, але не протиопікові, вони добре оновлюють шкіру. Тому такі засоби добре допоможуть лікувати опік уже на етапі одужання.

Крім того, деякі з цих препаратів містять цетостеариловий спирт, а спиртовими засобами гострі стани з опіками, як ви пам’ятаєте, не лікують.

Як не згоріти на сонці й засмагати без проблем

Не ігноруйте прості правила: досить користуватися сонцезахисними засобами і не бути на сонці довго, особливо в пікові години його активності. Використовуйте засоби з SPF (Sun Protection Factor), вони захищають від ультрафіолету (UVB). А засоби з маркуванням РА – від сонячних променів (UVA).

На пляж краще йти до 10-ї ранку або загоряти після 16-ї години дня

 

Будь-який сонцезахисний засіб виявляє свої властивості через 15-30 хвилин, тому накладіть його на шкіру, якщо ви на пляжі, сидячи в тіні, і лише потім ідіть засмагати. І пам’ятайте, що засмагати краще з 6-ї до 10-ї ранку і з 16-ї до 19-ї вечора. Це найбезпечніше час (але сонцезахисний крем використовуємо все одно!). Користуйтеся сонцезахисними окулярами, головними уборами, закривайте тіло одягом, щоб не отримати опік.

Важливо! Навіть маючи фотодерматит, можна помірно засмагати, якщо робити це правильно. Щоб не спровокувати алергію на сонце і не посилювати подразнення від сонячних променів, не користуйтеся на пляжі косметикою, парфумами, не вживайте перед походом на пляж ліки. Перед поїздкою на море відмовтеся від пілінгу, шліфування та інших процедур, що підвищують чутливість шкіри. Погодьтеся, що дотримуватися цих порад не так вже й складно.

Джерело: Сьогодні

Back to top button