Осіннє загострення герпесу: корисні пораді, щоб висип швидше зажив
Вперше ми заражаємося герпесом найчастіше в дитинстві, і найприкріше – ця інфекція повністю не виліковна. Чи варто лікувати герпес, як виявляється інфекція, чому восени герпес з’являється особливо часто і як поводитися, якщо помітили герпес у себе або когось із близьких – розповіла лікар-інфекціоніст ММ “Добробут” Станіслава Рикова, передає 1News.
Чи справді герпес є у кожного?
Вірус герпесу 1-го типу є одним з найбільш поширених у світі – за даними ВООЗ, ним інфіковано близько 70% населення Землі у віці до 50 років. Причому більшість інфікованих навіть не знає про це, оскільки захворювання може протікати безсимптомно.
Найбільшу небезпеку герпетична інфекція становить для новонароджених і людей зі зниженим імунітетом, адже вона може вражати не тільки шкіру і слизові оболонки, а й очі, легені та інші внутрішні органи.
Як людина заражається герпесом найчастіше?
Причиною герпетичних висипань на губах є віруси простого герпесу 1-го типу, рідше – 2-го типу. Вони належать до численної групи вірусів, що спричиняють такі захворювання, як вітряна віспа, інфекційний мононуклеоз і цитомегаловірусна інфекція.
Особливість цих вірусів у тому, що після первинного зараження вони вже не покидають наш організм, а продовжують перебувати в нервових вузлах в неактивному стані. Первинне зараження вірусом простого герпесу 1-го типу найчастіше відбувається в дитячому віці (до 5 років), коли антитіла, отримані від матері, вже вичерпалися.
Джерелом інфекції є людина, з якою дитина перебуває в близькому контакті. Однак первинна інфекція у дітей проявляється по-іншому – не тільки висипаннями на губах, а й на слизовій оболонці ротової порожнини і горла. Далі віруси по нервових закінченнях потрапляють у нервові вузли, де містяться до наступної активації.
Чому герпес часто “вискакує” на обличчі в холодну погоду?
Оскільки первинне зараження відбувається під час контакту зі шкірою навколо рота і зі слизовими оболонками цієї зони, вірус мігрує в ближні нервові вузли. Наприклад, до трійчастого вузла, відповідального за чутливість всього обличчя. Тому герпетичні висипання можуть виникати не тільки на губах, а й на будь-якій частині обличчя.
Інфекція активується через зниження імунітету після переохолодження або надмірного перебування на сонці, травми, стресу, перевтоми. Саме тому в осінньо-зимовий період герпетичні висипання бувають значно частіше.
Чи можна повністю вилікуватися від герпесу?
Повністю вилікуватися від вірусу герпесу неможливо, проте правильна терапія допоможе знизити частоту й інтенсивність рецидивів і зменшити його поширення. Якщо виникли висипання, потрібно звернутися до сімейного лікаря або терапевта для обстеження і виявлення причини, що стала пусковим механізмом для активації вірусу.
Для лікування герпесу зазвичай використовують противірусні препарати місцевої дії. Якщо вражаються великі ділянки шкіри, потрібне застосування противірусних засобів, що впливають на весь організм.
Як поводитися, якщо “виліз” герпес
Профілактика герпес-вірусної інфекції передовсім полягає в зниженні ризику зараження. Тому предмети особистої гігієни, такі як рушник для обличчя, косметика, столове приладдя, чашка, мають бути індивідуальними.
За наявності герпетичних висипів після їхнього оброблення потрібно мити руки з милом, уникати контакту з очима та іншими ділянками шкіри – інакше інфекція може поширитися. Ну і, звичайно ж, уникайте близьких контактів з людиною, в якої явні ознаки герпетичних висипань.
Джерело: Сьогодні