Цікаве

Ультрафіолетове випромінювання вбиває коронавірус: відповідь експертів

Допоки суспільство намагається зупинити поширення COVID-19, відомий як коронавірус, люди вживають суворі запобіжні заходи, включаючи карантин і дезінфекцію, щоб не заразитися.

Таким чином, антисептики для рук, спирт та інші дезинфікуючі засоби на даний час в дефіциті. Тому люди почали шукати альтернативи, наприклад, звертатися до природних засобів , один з таких –  ультрафіолетове випромінювання.

Ультрафіолетове випромінювання вже давно використовується для стерилізації предметів і приміщень, тому має сенс замислитися: чи може ультрафіолетове світло вбити коронавірус? Експерти надали відповідь на це питання, повідомляє 1News.

Віруси не розмножуються самі по собі, але у них є генетичний матеріал – ДНК або РНК. Вони розмножуються, прикріпленими до клітин, вводячи в них свою ДНК. Деякі віруси вириваються із зараженої клітини (ця форма розмноження називається літичним циклом), тоді як інші зливаються в заражену клітину, розмножуючись кожного разу, коли клітина ділиться (лізогенна).

Якщо ви коли-небудь отримували сонячний опік, ви відчували хворобливі його наслідки – це ультрафіолетове світло пошкоджує ДНК вашої шкіри. Молекула ДНК складається з двох ниток, пов’язаних разом чотирма підставами: аденін (A), цитозином (C), гуаніном (G) і тиміном (T). Ці основи схожі на алфавіт, а їх послідовність формує інструкції для відтворення клітин.

Ультрафіолетове випромінювання може призвести до злиття тимінових підстав, порушуючи послідовність ДНК, тим виводячи весь механізм з ладу. Оскільки послідовність ДНК більше не є правильною, вона більше не може реплікуватися належним чином. Таким чином УФ-випромінювання знищує віруси, руйнуючи їх здатність до розмноження.

Чи вбиває УФ-випромінювання коронавірус?

COVID-19 – це новий штам вірусу. Дослідження його стійкості до ультрафіолетового випромінювання вивчені вкрай погано. Однак люди все одно використовують ультрафіолетові лампи, щоб перешкодити поширенню вірусу. Компанії, які виробляють ультрафіолетові пристрої, відчули помітне зростання їх продажів. Лікарні теж використовують УФ-лампи для дезінфекції лікарняних приміщень, навіть маски для обличчя проходять знезараження ультрафіолетом.

Вчені звертаються до попереднього досвіду з коронавірусами, такими як SARS і MERS. Дослідження як SARS, так і MERS показують, що ультрафіолетове випромінювання може послабити віруси, тому цілком розумно очікувати, що УФ надасть аналогічний вплив на COVID-19.

Згідно дослідженням, певний спектр ультрафіолетового світла “ефективно вбиває бактерії без шкоди для шкіри ссавців”. Це тому, що через високу абсорбцію в біологічних матеріалах, ультрафіолетове світло не може проникнути навіть через зовнішні шари шкіри або очей людини. Однак, оскільки бактерії і віруси мають мікрометрові або менші розміри, довгий УФ-промінь може проникати і “деактивувати” їх.

Подібні дослідження природи показують, що лампи з довгохвильовим ультрафіолетовим випромінюванням можуть знищувати віруси, які навіть знаходяться в повітрі, не завдаючи шкоди людям, і тому ми можемо уявити собі світ, в якому прохід через охорону аеропорту або увійти в лікарню передбачає проходження через камеру знезараження ультрафіолетом.

Проте, потрібно пам’ятати про запобіжні заходи. Ні в якому разі не дезинфікуйте руки світлом звичайної ультрафіолетової лампи! УФ-випромінювання може пошкодити ДНК людини, викликаючи такі проблеми зі здоров’ям, як рак шкіри або катаракта в очах. Нею можна знезаражувати виключно порожні приміщення.

Джерело: Digital Trends

Back to top button