Moderna: все, що потрібно знати перед вакцинацією
Moderna (нова назва – Spikevax) – вакцина, призначена для запобігання коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), розповідає 1News.
Який принцип роботи вакцини?
Робота вакцини полягає в підготовці організму до захисту від COVID-19. До складу Moderna входить молекула – матрична РНК (мРНК), що містить у собі інструкції по створенню білка-шипа. Це білок, розташований на поверхні SARS-CoV-2, він використовується вірусом для проникнення в клітини організму.
Після введення препарату організм зчитує інструкції мРНК і виробляє спайковий білок. Імунна система реагує на цей білок як на чужорідний, внаслідок чого для його знищення виробляє антитіла і активує Т-клітини. Надалі при контакті з SARS-CoV-2 імунна система розпізнає його і буде готова захищати організм.
Вакцина не містить SARS-CoV-2 і не може привести до розвитку COVID-19. мРНК вакцина в організмі не залишається, а руйнується незабаром після вакцинації.
Ким схвалена вакцина?
Вакцина Moderna в кінці квітня цього року була віднесена ВООЗ до списку препаратів, дозволених до застосування в екстрених випадках. Рекомендації до її використання розробляються Стратегічною консультативною групою експертів ВООЗ по імунізації (SAGE) для людей старше 18 років.
Також після ретельної перевірки та оцінки безпеки та ефективності вакцина була схвалена EMA і дозволена до застосування в країнах ЄС з 12 років і схвалена FDA до використання на території США.
Яка рекомендоване дозування?
Повна вакцинація Moderna включає дві дози – 100 мкг, 0,5 мл кожна.
Рекомендований інтервал між введенням – 28 днів. У разі необхідності ця перерва може бути збільшена до 42 днів.
Наскільки вакцина ефективна?
За даними ВООЗ, Moderna, починаючи з 14 днів після введення першої дози, має ефективність приблизно 94,1% в захисті від COVID-19 (згідно з дослідженням, що охоплює понад 30 тис. осіб).
Чи ефективна Moderna щодо нових варіантів COVID-19?
ВООЗ не має інформації про те, що нові варіанти COVID-19, такі як B.1.1.7 і 501Y.V2, знижують ефективність захисту. Моніторинг і збір даних наразі триває.
Чи запобігає вакцинація зараженню і передачі коронавірусу?
Згідно з даними ВООЗ, поки немає однозначної відповіді на питання, чи запобігає вакцина інфекції та чи перериває вона передачу патогену. Імовірно імунітет зберігається протягом декількох місяців, але повна тривалість захисту поки не встановлена.
Чи можна вакцинуватися Moderna людям, які перехворіли на COVID-19?
Згідно з проведеним дослідженням, в якому брало участь 343 людини, які раніше перехворіли на COVID-19, додаткові небажані явища виявлені не були.
EMA повідомляє, що поки немає достатніх даних, що дозволяють оцінити, наскільки ефективний препарат у тих, хто раніше хворів на коронавірус.
Чи безпечна вакцина для вагітних і годуючих жінок?
Попередні дослідження на тваринах будь-які шкідливі ефекти не виявили, дані про застосування у людей обмежені.
Рішення про використання Moderna у вагітних і годуючих необхідно приймати з лікарем після оцінки існуючих ризиків і переваг.
Чи можна робити щеплення людям, що страждають на алергію?
При наявності підтвердженої алергії до одного з компонентів, що входять до складу препарату, вакцинація Moderna протипоказана.
Відомо про незначну кількість випадків анафілаксії після отримання вакцини. У таких випадках друга доза повинна вводитися іншим препаратом (за рішенням лікаря).
Які побічні ефекти можуть виникати після вакцинації?
Найчастіше небажані явища носять легкий і помірний характер, їх тривалість складає кілька днів. До числа найбільш частих побічних ефектів (1+ випадків з 10) відноситься:
- відчуття втоми;
- лихоманка, озноб;
- місцеві реакції у вигляді болю і припухлості в місці ін’єкції;
- набрякання або хворобливість лімфатичних вузлів під пахвою;
- головний, м’язовий або суглобовий біль;
- нудота і блювота.
Рідше реєструється почервоніння, висип і кропив’янка в місці введення препарату, іноді це порушення може виникати пізніше, ніж через тиждень після ін’єкції.
В одному випадку на 1000 осіб може виникати:
- слабкість у м’язах на одній стороні обличчя (гострий периферичний параліч лицьового нерва або параліч);
- набряк обличчя у людей, у яких раніше проводилися косметичні ін’єкції на обличчі;
- гіпестезія (зниження чутливості до дотику, болю та температури).
Джерело: Обозреватель