Світ

Вбивство, яке змінило США. Річниця смерті Кенеді


У розпал Холодної війни, на тлі провальних операцій на Кубі і Карибської кризи, загибель президента США сприймалася не інакше як успішна змова СРСР проти Америки.

60 років тому, 22 листопада 1963 року, у Далласі було вбито президента США Джона Фіцджералда Кенеді. Свідками вбивства стали близько 150 тисяч людей. Через роки воно обросло масою міфів.

 

Теорії змови

 

Приблизно через годину після пострілів у президента США буде спійманий вбивця Кеннеді Лі Харві Освальд, який на очах у натовпу застрелив офіцера поліції Тіппіта. Заарештований Освальд у поліцейській дільниці скаже, що він не має адвоката і його підставили.

 

24 листопада Освальда під час переведення в іншу в’язницю застрелить власник нічного клубу Джек Рубі.

 

Конспірологічна епопея навколо вбивства Кеннеді стала невід’ємною частиною популярної історії XX століття, а припущення про те, що слідство щось від громадян приховує, отримали за останні 60 років кілька потужних імпульсів — спочатку завдяки політикам та поспіхам проведеному слідству, потім Голлівуду, а в XXI віці – і соцмережам.

 

У розпал Холодної війни, на тлі провальних операцій на Кубі і Карибської кризи, загибель президента США сприймалася не інакше як успішна змова Рад проти Америки.

 

“Якщо вони застрелили президента, то кого вони застрелять наступним – що відбувається у Вашингтоні та коли полетять ракети? Я думав, що це змова, і говорив про це, і практично кожен, з ким я говорив, зі мною погоджувався”, — згадував віце-президент Джонсон відчуття у перші години після вбивства Кеннеді.

 

Офіційна версія

 

Через тиждень після пострілів у Далласі, 29 листопада, тепер уже президент Джонсон оголосив про створення комісії з розслідування вбивства Кеннеді. Комісія була названа на ім’я голови Верховного суду США Ерла Уоррена, членами її стали кілька сенаторів та конгресменів, колишній керівник ЦРУ Аллен Даллес та колишній президент Світового банку Джон Маклой.

 

Але тільки висновки, до яких прийшла комісія багато хто в США вважають непереконливими.

 

Усі зусилля комісії виявились спрямованими на те, щоб створити головний наратив: за вбивством стояв одинак, Лі Харві Освальд. І ця спрямованість комісії довести одну точку зору стала найважливішою помилкою, яка дозволила народитися міфу про глобальну змову проти президента та всієї нації.

 

Субкультура розслідувань

 

На початку 1990-х США вже існувала ціла субкультура розслідувачів вбивства Кеннеді. Вони переписувалися, обмінювалися версіями, обговорювали нові докази та формулювали те, що згодом отримає назву американської культури змови. Якогось моменту вони навіть створили конференцію розслідувачів убивства Кеннеді.

 

Досі близько 18 тисяч таємних документів у справі Кенеді залишаються недоступними для громадськості, що лише підігріває інтерес конспірологів.

 

Рух прихильників Дональда Трампа QAnon стверджував, що Джон Кеннеді-молодший, який загинув в авіакатастрофі в 1999 році, насправді втік від змовників, щоб повернутися і покарати їх.

 

У листопаді 2021 року на Ділі-плаза в Далласі вийшли сотні прихильників руху QAnon, які чекали повернення сина президента Кеннеді як повернення пророка. Зрозуміло, цю історію прихильники QAnon дізналися у своїх групах у соцмережах, і, зрозуміло, нікуди Кеннеді-молодший не повернувся.

 

Вбивство Кеннеді стало відправною точкою для низки дивних злочинів — вбивства брата Кеннеді Роберта в 1968 році, вбивства борця за права афроамериканців Мартіна Лютера Кінга того ж року, Уотергейтського скандалу з Ніксоном, який показав, що президент США готовий піти на будь-який злочин .

 

Для багатьох ці злочини стали знаком того, що найкращого майбутнього в Америки вже не станеться. Тому успіх змовників у 1963 році — це початок кінця прекрасної Америки, вигаданого Камелота, де політичний лідер хотів змінити світ на краще, але всесильне зло його усунуло. Повернення до цього минулого більше немає.

 

Після Кеннеді мало хто з американських політиків отримував таку підтримку серед населення. Поступово віра простих американців у лідерів зникала, а на зміну їй приходив цинізм та відсутність довіри інститутам влади.

 

Досі більшість американців всіх вікових і етнічних груп відкидає теорію у тому, що Освальд діяв поодинці. Ні суд, ні медіа, ні реліз документів не змогли переконати суспільство у протилежному.

 

Натомість у соціальних мережах широко розходиться підроблена фраза Кеннеді, нібито сказана за сім днів до загибелі: “У країні існує змова, щоб поневолити кожного чоловіка, жінку та дитину. Перш ніж покинути цей високий і почесний пост, я маю намір розкрити цю змову”.

 

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button