Як зберегти зір до старості: наукове дослідження
Протистояти глаукомі – хвороби, яка призводить до повної сліпоти, і зберегти гостроту зору допомагають пігменти каротиноїди, яких багато в деяких овочах і фруктах. Медики в черговий раз підтвердили їх ефективність, розповідає 1News.
Каротиноїди – що це за речовини і навіщо вони людині?
У поняття “каротиноїди” об’єднують клас природних пігментів, які синтезуються рослинами, водоростями і фотосинтезуючими бактеріями. На сьогодні відомо близько 750 видів речовин жовтого, оранжевого і червоного спектра, які надають рослинам гарний яскравий колір. І більше 50-ти видів каротиноїдів, важливих для підтримки здоров’я людини, можна отримати з овочів і фруктів.
Для здоров’я очей найбільш важливі лютеїн, зексантін, родопсин: дослідники спостерігали за добровольцями з різним ступенем глаукоми, які вживали додаткових добавки з каротиноїдами. Одне з найважливіших властивостей каротиноїдів – боротися з окислювальним стресом, який руйнує наші клітини. У тому числі – і згубний для сітківки ока, аж до втрати зору. Вчені відзначають, що прийом харчових добавок (каротиноїдна вітамінна терапія) показала багатообіцяючі результати в поліпшенні зору.
Завдяки специфічній структурі, каротиноїдні пігменти можуть поглинати УФ-промені видимого спектру. Ця особливість має велике значення для здоров’я очей, оскільки лютеїн і його похідні поглинають до 90% ультрафіолету. А зменшення кількості короткохвильового випромінювання, в свою чергу, допомагає запобігти окисне пошкодження очей.
А які саме продукти містять каротиноїди, корисні для очей?
Каротиноїдами багаті овочі і фрукти, в основному помаранчового і жовтого кольору, хоча в деяких зелених лістових овочах, наприклад шпинаті, щавлі, капусті теж є ці речовини. Лідер за змістом лютеїну і родопсину серед ягід – чорниця і ожина: недарма ці ягоди здавна відомі, як одні з найкращих продуктів для підтримки здорового зору. В ягідний сезон саме час включити в свій раціон ці корисні продукти.
Чимало цих речовин в моркві, солодкому картоплі, гарбузі (особливо зимових сортах), помідорах, томатній пасті і соці, грейпфрутах, персиках, сливах, куразі, агруіс. Також каротиноїди містяться у водоростях і морській рибі, особливо багато їх в червоній рибі.
Джерело: Nutrients