Україна

“Вогняні кулі”. Українців попереджають про нові спалахи в небіСюжет


 Вогняні кулі . Українців попереджають про нові спалахи в небі

Незабаром настане пік метеорного потоку Лірид і українці, можливо, побачать по 18 “падаючих зірок” на годину.

Яскравий спалах у небі над Києвом увечері 19 квітня одночасно налякав і розвеселив наших громадян. Але експерти попереджають українців, що така ситуація може повторитись. І пік так званого “зоряного дощу” припаде на ці вихідні. Фахівці кажуть, що можна буде побачити по 18 “падаючих зірок” на годину.

Що ж пролетіло над Києвом?

Офіційно Державне космічне агентство України заявило, що вчора в небі над столицею спалах був спричинений падінням метеориту з потоку Лірид. Щороку в квітні Земля проходить через шлейф комети Тетчер, яка залишає цей метеорний потік.

“Ліриди – це дуже швидкі та яскраві метеори, які викликає шлейф комети Тетчер. Ліриди не залишають довгих палаючих слідів, коли проносяться через атмосферу Землі, їхня ознака – яскраві спалахи, або так звані “вогняні кулі”, – йдеться у повідомленні.

Метеорний потік Лірид – один із найдавніших, відомих людству. Його ще спостерігали китайці у 687 році до н. е. Свою назву потік Лірид отримав від сузір’я Ліри, з якого нібито падає метеоритний дощ, пояснили у Держкосмосі.

У той же час фахівці не підтвердили повідомлення влади про можливе сходження з орбіти космічного апарату США RHESSI.

“Цей КА досі перебуває на орбіті, а район його можливого падіння знаходиться за межами України. За розрахунками центру космічних спостережень, очікується, що супутник припинить існування сьогодні – 20.04.2023 о 15:58:21 за київським часом”, – додали в агентстві.

Дощ Лірид

Метеорний дощ або “падаючі зірки” виникають, коли уламки, відомі як метеороїди, потрапляють в атмосферу Землі і згоряють, викликаючи смуги світла. Дощ Лірид отримав свою назву від сузір’я Ліри, звідки, мабуть, походять метеори, проте насправді вони не мають нічого спільного із цими зірками.

Ці специфічні метеори є фрагментами космічного сміття, що падають з комети Тетчер на її орбітальному шляху. Незважаючи на те, що слід її уламків видно з Землі, ця комета знаходиться досить далеко від нас і здійснює оборот навколо Сонця лише раз на 415 років.

Самі метеороїди також не більші за гальку, але при падінні досягають швидкості близько 180 тисяч кілометрів на годину. При цьому вони стискають повітря перед собою, змушуючи його нагріватися до температури 1600 градусів Цельсія, тому і виникає яскраве свічення.

Хоча Лірид не є найяскравішим потоком, Персеуди і Гемініди затьмарюють його, він є одними з перших, що спостерігається людьми. Вперше був виявлений китайськими астрономами ще 687 року до нашої ери. Метеорний дощ Лірид можна побачити у будь-якій точці Землі, але у Північній півкулі будуть найкращі види.

По 18 “падаючих зірок” за годину

Цього року метеорний потік Лірид розпочався ще 14 квітня, але пік потоку варто очікувати з 21 по 23 квітня, повідомляє Daily Mail.

Вважається, що за піком метеорного потоку Лірид найкраще спостерігати подалі від великих міст, адже тут небо чистіше. За словами вчених, за “падаючими зірками” можна стежити з 21 по 23 квітня. Очікується, що щогодини з’являтиметься до 18 метеорів, що світяться.

Якщо хтось не побачить це “світлове шоу” у нічному небі, то 6 травня можна буде побачити пік іншого метеорного потоку – Ета-Акваріди. Цей потік є уламками знаменитої комети Галлея і свою назву отримав через те, що здається, що метеори прибувають до нас із сузір’я Водолія. За словами вчених, під час піку цього метеорного потоку каміння летітиме крізь атмосферу зі швидкістю 240 тисяч км/год. Щогодини можна буде побачити приблизно 50 “падаючих зірок”.

 

Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button