Україна

В університеті Сороса розкритикували закриття опозиційних каналів в Україні: це порушує свободу ЗМІ

Рішення влади України закрити в позасудовому порядку низку опозиційних телеканалів порушує європейські принципи свободи ЗМІ та створює небезпечний прецедент. Про це в коментарі «Капіталу» заявив директор Центру преси, інформації та суспільства при Центрально-європейському університеті в Будапешті Маріус Драгомир.

«Рішення про покарання ЗМІ, якщо для цього є законні підстави, повинні прийматися відповідно до законодавчих і нормативних процедур. Я не зовсім впевнений, яка саме процедура передбачена в Україні, але підозрюю, що регулюючим органам доручено контролювати програми мовників, щоб гарантувати, що вони не порушують жодних правових положень. Те, що зробив президент Зеленський, є відходом від такої процедури. Більш того, позбавлення засобів масової інформації ліцензій або дозволів на мовлення є найбільш жорстким видом санкцій, що застосовуються до ЗМІ. Зазвичай в демократичних країнах, де існує незалежне регулювання медіа, перш ніж вдатися до таких крайніх санкцій, регулюючі органи зобов’язані зібрати достатні докази того, що мовник порушив закон або поставив під загрозу національну безпеку. І, перш ніж приймати остаточне рішення про відкликання у них ліцензії, такі органи повинні спочатку попередити мовну компанію, щоб та виправила ситуацію. Перш ніж регулюючий орган вирішить відкликати ліцензію на мовлення, потрібно низка попереджень та інших форм санкцій (штрафи і т.д.). Цього не було зроблено в Україні в ситуації з рішенням президента», – зазначив експерт.

«Коли глава держави в односторонньому порядку приймає рішення про позбавлення ЗМІ ліцензії, то це абсолютно не відповідає міжнародним стандартам свободи ЗМІ», – підкреслив він, зазначивши, що в демократичному суспільстві неприпустимо зміцнювати інформаційну безпеку і захищати національні інтереси за рахунок свободи ЗМІ.

«Уряди дійсно зобов’язані захищати національні інтереси країни, якою вони керують, і в нинішніх умовах, коли дезінформація поширюється дуже швидко в багатьох країнах світу, владі іноді необхідно втручатися, щоб заблокувати якісь канали дезінформації. Однак це має відбуватися відповідно до юридичних процедур і здійснюватися регуляторними органами, що відповідають за ці питання, на підставі вагомих доказів. В іншому випадку такі дії і рішення тільки обмежують свободу ЗМІ», – вважає Драгомир.

Неправове рішення про закриття опозиційних телеканалів, на його думку, може мати небезпечні наслідки для українського суспільства.

«Таке рішення виразно створило небезпечний прецедент, коли вищі посадові особи приймають рішення, що стосуються свободи ЗМІ, не несучи за них ніякої відповідальності, що повністю виходить за рамки їх роботи», – підкреслює експерт.

Центрально-Європейський університет – англомовне вищий навчальний заклад, що працює в Будапешті за фінансової підтримки американського фінансиста Джорджа Сороса з метою розвитку відкритого суспільства і демократії в країнах Центральної та Східної Європи і колишнього Радянського Союзу.

Останні новини

Back to top button