У перелік на перейменування увійшли понад 180 населених пунктів
УІНП підготував список міст та сіл, назви яких містять символіку російської імперської політики.
Український інститут національної пам’яті пропонує змінити назви 183 населених пунктів в Україні, які підпадають під дію закону Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії. Про це 4 серпня повідомила пресслужба УІНП.
Зазначається, що до переліку поки що не увійшли міста та села, розташовані на тимчасово окупованій території України. Він не є вичерпним і буде доповнюватися.
“Упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону”, – наголосили в інституті.
В УІНП нагадали, що закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:
- осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
- подій, повʼязаних з втіленням російської імперської політики;
- назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.
Водночас передбачені винятки:
- топоніми на честь постатей, які поряд із тим, що займали керівні посади в російських державних утвореннях від Московського царства до сучасної РФ чи сприяли її політиці, водночас захищали політичні, економічні, культурні права українського народу (не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки);
- топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.
Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження (не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів).
Нагадаємо, у квітні президент Володимир Зеленський підписав закон про деколонізацію топонімів в Україні.
Монумент Батьківщина-мати у Києві хочуть перейменувати
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news