Скандал з продуктами для військивих: усі подробиціСюжет
Журналісти звинуватили Міноборони України у закупівлі харчів для військовослужбовців за завищеними цінами. На розслідування відреагував голова оборонного відомства.
В Україні спалахнув скандал через закупівлю продовольства для української армії за завищеними цінами. Зокрема, у суботу у виданні Дзеркало тижня з’явилася стаття про те, що Міністерство оборони нібито закуповує продукти для ЗСУ вдвічі-втричі дорожче, ніж у магазинах Києва.
У розпорядження журналістів нібито потрапила копія контракту на послуги організації харчування у військових частинах у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях на 2023 рік. Угоду, за інформацією ЗМІ, оборонне відомство підписало 23 грудня на понад 13 мільярдів гривень.
Автор розслідування – журналіст та засновник проекту Наші гроші Юрій Ніколов порівняв вартість продуктів, зазначену в документі, з цінами у мережі магазинів Сільпо в одному зі спальних районів Києва. На більшість популярних продукти ціна виявилася вищою у 2-3 рази, стверджує Ніколов.
Так, за його словами, на яйця було вказано ціну 17 гривень за штуку, тоді як роздрібна ціна у столиці зараз близько семи гривень за штуку. Картоплю, за його словами, відомство замовило по 22 гривні за кілограм, тоді як ціна у роздрібних магазинах – 8-9 грн.
Сьогодні міністр оборони Олексій Резніков відреагував на скандал і назвав ситуацію “штучною інформаційною атакою під вигаданим приводом”, а журналіст Юрій Ніколов заявив, що не вірить поясненням міністра та назвав свої аргументи. Докладніше про позиції кожної сторони читайте у матеріалі 1News.
“Яєць по 17 гривень за штуку немає”
Зазначимо, що свій коментар Рєзніков опублікував у Facebook перед засіданням профільного комітету Верховної Ради за участю представників НАБУ, ДБР та СБУ, де обговорювали цей скандал. За його словами, Міноборони не здійснює закупівлю окремих продуктів, а купує комплексну послугу із забезпечення харчування. Тобто доставку певного комплекту продуктів у військові частини, а в окремих випадках – і приготування їжі.
Предметом закупівлі є вартість добового раціону для військовослужбовця. Минулого року ця сума становила 120 гривень на одну особу за добу, цього року після переговорів вона становила 145,8 гривень, розповів міністр.
“Хтось справді вважає, що ця сума завищена? Номінально відбулося зростання вартості послуги на 21,5%. Але цей показник навіть менший за рівень інфляції, яка за рік склала 26,6%. Будь-яка господиня знає, як торік зросли ціни на різні види продуктів і якою була динаміка”, – написав Резніков.
Міноборони на цей момент уклало контракти із вісьмома постачальниками на забезпечення послуги харчування. Постачальники закріплені за певними військовими частинами та годують військових незалежно від їхнього розташування за цінами, визначеними на рік уперед, написав міністр.
Рєзніков також спростував інформацію ЗМІ щодо закупівлі продовольства для ЗСУ за завищеними цінами. Він заявив, що його відомство “не купує яйця по 17 гривень за штуку”.
Рєзніков розповів, що ціни у різних постачальників коливаються від 80 гривень до 90,6 гривень за десяток і це ціна на весь рік разом із доставкою для військових хоч до Львова, хоч під Бахмут. Також непорозуміння з ціною на яйця, як стверджує міністр, виникло через технічну помилку постачальника, який вказав ціну за яйця не за штуку, а за кілограм.
“Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було наведено в одиницю виміру на вагу, в іншу таблицю. Згідно з нормативами кілограм яєць – це близько двох десятків штук залежно від сорту (вага яйця за стандартом має становити від 42 г до 60 г). Ціна 170 гривень за кілограм яєць – це 85 гривень за десяток», – написав він.
За словами міністра, помилку компанії з переведенням штук у кілограми було помічено давно, як і деякі технічні помилки в інших договорах.
“Після чого керівника підрозділу було відсторонено. Наголошую – наприкінці грудня”, – заявив Резніков.
Глава відомства також повідомив, що на засіданні профільного комітету парламенту продемонструє народним депутатам офіційний лист компанії-постачальника, яка визнає помилку та просить внести відповідні зміни. Резніков заявив, що гарантує абсолютну прозорість Міноборони для правоохоронців.
Він наголосив, що за всіма контрактами завершуються додаткові внутрішні перевірки, військові частини звіряють із каталогом, виправляються технічні помилки, готуються додаткові угоди щодо постачання.
“Тобто, де-юре оприлюдненого в ЗМІ документа ще не існує. Жодної копійки по ньому не витрачено. Заяви, що Міноборони “вкрало” або “намагалося вкрасти” мільярди – це повне марення. Просто хтось дізнався про додаткові перевірки і вирішив розгорнути інформаційну атаку”, – наголосив він.
“Тупість “технічної помилки””
Автор розслідування Юрій Ніколов заявив, що не вірить поясненням Резнікова, мовляв, і раніше завжди в контрактах Міноборони ціни на яйця вказували в штуках і ціни були значно ближчими до ринкових – на рівні 3,90 – 9 гривень за одне яйце.
“Тупість ще й у тому, що “технічна помилка” штука замість кілограма, припускає, що потрібно було написати в контракті не 17, а 170 (гривень за кілограм – ред.). А в картоплі по 22 гривні за кілограм якусь “технічну помилку” “допустили в контракті? Мали на увазі трикілограмову сітку? А курячі стегна по 120 гривень – це за півтора стегна?”, – обурюється журналіст.
Ніколов звинуватив Резнікова в тому, що він не хоче боротися з проблемою корупції в армії і своїм постом довів, що “сам є частиною проблеми і зараз просто намагається петляти так, щоб не руйнувати вибудовані схеми”.
При цьому Ніколов в одному погодився з Резніковим, що гроші за цим контрактом ще не пішли, тобто “фактичних збитків особливо великих ще не завдано”.
“Ми можемо якраз на цьому прикладі Байдену, Шольцю та Макрону показати, що Україна – не Росія. В Україні схеми викорінюються, а не консервуються на всю голову дебільних відмазок міністрів”, – написав журналіст.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news