Україна
Пшик, а не великий наступ? Ситуація на фронтіСюжет
“Великий наступ” російських військ був переоцінкою можливостей та пропагандою, вважає українська розвідка. Сьогодні Росія неспроможна проводити широкомасштабні стратегічні наступальні операції.
Українці дуже багато чули про новий великий наступ Росії, але окупаційні війська, як і місяць тому, все ще атакують Бахмут, Авдіївку та Вугледар. У розвідці США вже заявили, що після значних невдач та великих втрат на фронті Росія не зможе окупувати набагато більше українських територій у 2023 році. Що зараз відбувається на фронті?
Цілі ті ж
Цілі Росії незмінні – вихід на межі Донецької та Луганської областей. Українська розвідка знає їхні плани та кількість резервів, а те, що проводити одночасно великий стратегічний наступ на двох-трьох напрямках — це неможливо для РФ було зрозуміло з початку вторгнення, заявив представник Головного управління розвідки Вадим Скибіцький.
“Де це великий наступ? Наші захисники відбивають удари, тримають оборону та сковують сили ворога на кількох ділянках фронту. Адже росіяни розраховували, що вони матимуть стрімкий успіх на якомусь напрямку, і вони почнуть його розвивати, а цього успіху немає”, — заявив представник ГУР.
Відповідаючи на запитання про те, скільки економічних та військових ресурсів залишилося в Росії для ведення війни проти України, Скибицький сказав, що це ще 2023 рік, максимум 2024-й, і все.
“Це якщо ми говоримо про конвенційну війну. А якщо посилити санкції, то цей запас буде ще меншим”, – додав він.
Авдіївка
На тлі наступу, що забуксував, в районі Бахмута різко загострилася обстановка на двох інших ділянках фронту. Російське командування “різко змінило пріоритет у наступі”, обравши новою метою Авдіївку – місто на північ від Донецька, пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
“Російські сили зараз збільшують темпи наступальних операцій навколо Авдіївки з метою оточення населеного пункту. Не виключено, що російські сили роблять це за рахунок операцій навколо Бахмута та настання навколо Вугледара, яке зупинилося”, – йдеться у звіті.
Південь
Тим часом російські джерела повідомляють про активізацію українських військ у Запоріжжі та стягування значних сил ЗСУ до Херсонської області. Запорізький напрямок вважається найбільш вірогідним для удару ЗСУ з метою перерізати сухопутний коридор до Криму. У російських телеграм-каналах вважають, що ЗСУ проводять розвідку боєм перед підготовкою великого наступу. Про швидкий початок такого наступу багато говорять і в Україні.
У разі прориву до Азовського моря та перерізання сухопутного коридору до Криму це може стати стратегічною перемогою України та звести до нуля весь сенс російського вторгнення.
Проблема для ЗСУ полягає в тому, що цей задум є надто очевидним, і російська армія посилено готується до відображення удару на південному напрямку. Втім, минулого року експерти також так думали.
Дефіцит всього
Російські втрати бронетехніки обмежують здатність військ РФ вести ефективну механізовану маневрену війну в наступальних операціях Росії, що загальмувалися, в Україні. Тому російські війська можуть перекинути в Україну танки Т-54/55, зняті з довгострокової консервації, щоб посилити ці наступальні операції та підготуватися до ймовірного механізованого контрнаступу ЗСУ.
Аналітики ISW нагадують, що після Другої світової війни СРСР виготовив десятки тисяч танків Т-54/55. Через дефіцит бронетехніки російські військові, ймовірно, могли звернутися до цих старих запасів, оскільки запчастини для ремонту таких танків доступні у великій кількості і коштують значно дешевше. Проте танкам Т-54/55 не вистачає броньових можливостей сучаснішої бронетехніки, і вони спочатку мали меншу основну зброю, хоча російські військові, можливо, модернізували деякі машини, нагадують в Інституті. Розгортання такої неякісної техніки у спробі відновити здатність російської армії вести механізовану маневрену війну, ймовірно, може призвести до подальшої деградації живої сили РФ в Україні та ще більших втрат для росіян. ISW також скептично оцінює гіпотези про те, що завдяки танкам Т-54/55 РФ отримає можливість виснажити ресурси української сторони, бо ці танки дешевші, ніж боєприпаси сучасних протитанкових ракетних комплексів (ПТРК). Але кожна втрата танка, як правило, означає і втрату його екіпажу, до того ж неясно, наскільки ці танки будуть ефективні проти української бронетехніки, тоді як вони також дуже вразливі для багатьох протитанкових систем, які є в Україні, нагадують в ISW.