Україна

Підніжка від Шольца. ФРН насилу озброює Україну


Через відмову постачати Україні важке озброєння канцлерові Німеччини Олафу Шольцу може загрожувати відставка.

 

Німеччина продовжує пасти задніх у питанні підтримки України у війні проти Росії. Перша економіка ЄС спочатку відмовлялася постачати Україні озброєння, тепер скандал стався через відмову уряду надати нам зразки важкої зброї. Скандал такого рівня, що загрожує відставкою чинному прем’єр-міністру Олафу Шольцу.

 

Кореспондент.net розбирався, наскільки загострилося українське питання у Німеччині.

 

Без важкого озброєння

 

Найбільше Україна зараз потребує важкого озброєння, яке країни Заходу вже почали постачати. Навіть за важким озброєнням Київ звертався і до Берліна, але тут щось пішло не так.

 

Міністерство оборони Німеччини виключило все важке озброєння зі списку, спрямованого Україною, хоча німецька промисловість готова поставити багато озброєнь у короткостроковій та середньостроковій перспективі, повідомили у виданні Bild, у розпорядженні якого опинилися українські та німецькі списки.

 

У списку, спрямованому Україною з проханням надати озброєння для боротьби з російським вторгненням, була низка важких озброєнь: танки Leopard, БТР Puma та Marder, БТР Boxer, Fuch.

 

Крім того, Україна повідомила федеральний уряд і промисловість Німеччини про гостру потребу в реактивних системах залпового вогню та протикорабельних ракетах, а також протитанкових ракетах типу Milan і Spike.

 

Ще в середині березня майже все озброєння, яке запросила Україна, було в списку поставок німецької промисловості — навіть сучасні танки Leopard 2.

 

За даними видання, після цього Міноборони на настійну вимогу канцелярії Олафа Шольца почало скорочувати список і, в результаті, перелік можливого експорту озброєнь німецької військової промисловості в Україну скоротився з 48 до 24 сторінок.

 

Зникло все тяжке озброєння, яке німецька промисловість хотіла продати Україні. З 15 первісних запитів України на озброєння залишилося лише три, причому деякі з них мають альтернативи первісним запитам.

 

Загальна вартість усіх “консолідованих” німецьких озброєнь для України становить лише 307 мільйонів євро, хоча уряд Німеччини заявляв про виділення 1 млрд євро, більша частина якого піде Україні.

 

У німецькому експортному списку озброєнь, складеному в дуже загальних рисах з міркувань безпеки, є транспортні засоби, особисте спорядження, датчики та засоби розвідки, боєприпаси, матеріально-технічне забезпечення, зброя та стрілецька зброя, а також “польове обладнання” для України.

 

Видання зазначає, що планується постачання сучасних пристроїв, таких як високотехнологічні радари та дистанційно керовані бойові модулі для встановлення на українську бронетехніку.

 

Транспортні засоби включають модернізовані повнопривідні автомобілі, броньовані вантажівки, броньовані автобуси та майже 100 важких напівпричепів HX81 для швидкого перевезення українських танків.

 

Але важкого озброєння у списку немає.

 

Повідомляється, що Міністерство оборони України після отримання інформації про скорочений список надіслало німецькій стороні ще два запити: 9 квітня Київ знову запросив у Берліна танки Leopard-2 та самохідні гаубиці, а 16 квітня – зенітно-ракетні комплекси IRIS-T.

 

За даними видання, ︎німецький уряд проігнорував ці листи.

 

Небезпека для Шольца

 

19 квітня канцлер Олаф Шольц заявив, що Німеччина не постачає важке озброєння, оскільки цього не роблять і інші країни, наприклад, США, Канада, Велика Британія, Франція.

 

Але насправді США та Велика Британія, а також Австралія та Нідерланди постачають важке озброєння в Україну.

 

Через такі дії щодо України Шольцу загрожує відставка з посади прем’єр-міністра. Німецька опозиція наступного тижня може ініціювати резолюцію, ухвалення якої може загрожувати втратою канцлерства Шольцу, повідомляє Spiegel.

 

Дебати про внесок Німеччини в озброєння української армії останнім часом набирають обертів, оскільки навіть представники коаліційних партій дедалі частіше висловлюють своє незадоволення курсом канцлера. Водночас, враховуючи новий наступ Росії, потреби України здаються дедалі актуальнішими.

 

Лідер парламентської групи ХДС Йоган Вадефуль, відповідальний за зовнішню та оборонну політику, оприлюднив у Twitter заяву опозиції у вівторок: “Ми хочемо підтримати федеральний уряд у цій кризі. Однак, якщо Шольц продовжуватиме виступати проти постачання важкого озброєння, канцлер повинен буде чекати відповідної заяви фракції ХДС у найближчий тиждень”.

 

Становище Шольца залежатиме від того, чи наважиться лідер німецької опозиції Фрідріх Мерц подати на розгляд парламенту питання постачання важких озброєнь в Україну.

 

Мерц заявив наприкінці лютого на спеціальній сесії парламенту у своїй відповіді канцлеру, що фракція ХДС “не скаржитися на дрібниці” через зміну епохи, оголошеної Шольцом, і підтримає його базовий курс. Це була очевидна відмова від класичної опозиційної політики замість оголошення про державно-політично відповідальні дії. Якщо фракція ХДС внесе свою пропозицію, це буде розривом із попереднім курсом. Враховуючи критику Шольца у лавах коаліції, не можна виключати, що заявка ХДС може отримати навіть більшість у Бундестазі.

 

“У цьому випадку позиція Шольца настільки сильно похитнеться, що йому фактично доведеться просити вотуму довіри, тобто забезпечити собі більшість у Бундестазі”, – зазначає Spiegel.

 

Почали здавати назад?

 

Після оприлюднення відомостей про саботаж Німеччиною постачання важкого озброєння в Україну, міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок заявила, що Німеччина вивчає, яке додаткове обслуговування та боєприпаси знадобляться її бойовим машинам піхоти Marder, щоб Україна могла їх використати.

 

“Для нас немає табу з бронетехніки та іншого озброєння, яке потрібне Україні”, – заявила вона на прес-конференції в четвер.

 

Але Бербок сказала, що пріоритетом є забезпечення того, щоб Україна якнайшвидше отримала старе радянське озброєння, яке її військові могли б використати без додаткової підготовки, і що Берлін робить це, поповнюючи запаси союзних країн, які мають таке озброєння, сучасною зброєю німецького виробництва.

 

Вона додала, що німецькі збройні сили самі зіштовхнулися з нестачею техніки, наголосивши, що німецькі миротворчі місії в Африці не мають усіх необхідних їм вертольотів.

 

На запитання журналістів про те, чи німецькі танки Leopard будуть відправлені в Україну, вона заявила, що військовим буде потрібно навчання використанню такої зброї, і що Берлін заплатить за це навчання.

 

“Ми виділяємо 1 мільярд євро, тому що ми повинні думати не лише про найближчі дні та місяці, а й про наступні роки… Ми знаємо, що кожен день на рахунку”, – сказала вона.

 

Також глава Міноборони Крістін Ламбрехт заявила, що Німеччина веде переговори з країнами ЄС та НАТО, які можуть надати Україні важкі озброєння радянського виробництва.

 

Йдеться про те, що країни, які нададуть тяжке озброєння Україні, пізніше отримають заміну від німецької промисловості.

 

“Йдеться про танки, бронетранспортери, різні варіанти, які можуть надати окремі країни. Зараз ми ведемо переговори, і зараз це відбувається дуже швидко”, – сказала Ламбрехт.

 

На питання, коли саме Україна отримає це важке озброєння, Ламбрехт сказала: “Йдеться про найближчі дні. Усі військові експерти впевнені, що наступні два тижні будуть вирішальними у боротьбі України з Росією, і ми повинні підтримувати цю боротьбу”.

 

 

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button