Україна

Обікрали ЗСУ на мільярд: скандал із сім’єю зі ЛьвоваСюжет


Обікрали ЗСУ на мільярд: скандал із сім єю зі Львова

Гроші Міноборони, які мали піти на форму, бронежилети та білизну для військових, витрачали на лакшері життя та мистецтво.

Протягом першого тижня 2024 року в Україні не затихає корупційний скандал із сім’єю львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича – одного з найбільших постачальників Міністерства оборони. Виявляється одна із фірм родини вивела один мільярд гривень із закупівлі одягу для Збройних Сил України. Проте, це ймовірно не перша така оборудка Гринкевичів.

Проблемні будівництва, низка відкритих кримінальних справ, не зовсім прозора благодійність та завищена вартість на шоломи та бронежилети для військових – далеко не всі діяння, в яких підозрюється ця львівська сім’я.

Спроба підкупити ДБР

Працівники Державного бюро розслідувань 29 грудня затримали бізнесмена Ігоря Гринкевича, який намагався за 500 тисяч доларів підкупити одного з керівників Головного слідчого управління ДБР.

Підприємець пропонував хабар за сприяння у поверненні майна, вилученого у підконтрольних йому компаній в ході розслідування одного з кримінальних проваджень.

Тендер на форму для ЗСУ

За інформацією правоохоронців, кілька місяців тому ДБР відкрило справу за фактом оборудок із закупівлями одягу та білизни для українських військовослужбовців. Виявляється, компанії Ігоря Гринкевича виграли 23 тендери на постачання Міноборони одягу на понад 1,5 млрд грн.

Слідство встановило, що до виконання оборонних замовлень були залучені підконтрольні бізнесмену підприємства, які раніше займались будівництвом і не мали належних виробничих, складських й інших потужностей для виготовлення та зберігання речового майна для потреб ЗСУ. Це призвело до збитків бюджету за попередніми оцінками на 1,2 млрд гривень і відповідно зриву постачання.

Правоохоронці виявили повне невиконання шести контрактів. Щонайменше за семи договорами підприємства поставили товар на склади військових частин лише у невеликій кількості, але отримали державні кошти за повне виконання зобов’язань.

Також, встановлено, що вісім договорів виконані з запізненням від трьох до п’яти місяців.

Більше того, слідчі ДБР виявили факти завищення вартості товарів, поставлених для ЗСУ. Зараз також перевіряється причетність до оборудок колишніх посадовців Міноборони.

Не перша нажива на військових

Напередодні відомий блогер Ігор Лаченков повідомив, що це не перша оборудка львівського бізнесмена. До цього були історії зі скандальними будівництвами, зокрема незавершене будівництво в одній з частин в Житомирській області, та із роботою на полігоні Широкий лан на Миколаївщині.

Ігор Гринкевич також вигравав тендери для своїх будівельних компаній, які повинні були постачати одяг військовослужбовцям. Так, загальна сума трьох угод становить 1,54 млрд грн.
Оскільки будівельні компанії бізнесмена не могли відшивати одяг, то вони, за словами Лаченкова, просто здійснювали перекупівлю товарів у Туреччині.

Журналіст Євген Плінський уточнив, 60% коштів йшли безпосередньо як особистий прибуток Гринкевича,  а 40% – на закупівлю товару. Плінський також зазначає, що цей іноземний товар не відповідав жодним стандартам військового забезпечення за якістю.

“Окрім цього, всі три компанії мерзотника отримували гроші без конкретного постачання завдяки підробленим актам. По деяким відкритим контрактах й досі немає постачання. Натомість майже один млрд гривен було витрачено на придбання нерухомості, автівок, лакшері відпочинків”, – зазначив Лаченков.

Мова йде про компанії ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ, ТОВ Будівельний Альянс МОНТАЖПРОЕКТ та ТОВ СІТІГРАД. Як повідомила Рахункова палата, вказані компанії не поставили армії курток, штанів та футболок на 1,5 млрд гривень.

Хто ще з родини причетний до контрактів

Син Ігоря Гринкевича – Роман є засновником та директором ТОВ Будівельний Альянс МОНТАЖПРОЕКТ. Нещодавно він придбав в елітному селищі Козин під Києвом будинок площею у 289 кв. м за 25 млн гривень, при ринковій вартості у 50,5 млн грн. Окрім будинку, в той же день, Роман придбав чотири земельні ділянки в тому самому Козині.

Журналіст Євген Плінський також з’ясував, що Роман Гринкевич “засвітився” в розслідуванні журналіста Михайла Ткача про “Втомлених війною відвідувачів столичного клубу Boho” на своїй новій автівці BMW вартістю близько 150 тисяч доларів.

Окрім цього, дружина Ігоря Гринкевича – Світлана та донька – Ольга Гринкевич-Швед є власницями однієї із компаній ТОВ ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ з якою в грудні 2023 року Міністерство оборони підписало договір на постачання продуктів харчування на 470 млн гривень.

“Мати і донька не соромились хизуватись в своїх соцмережах елітними шопінгами, поїздками на Мальдіви два рази на рік в дорогі готелі, відпочинками в Європі і поїздками на VIP-потязі Укрзалізниці (одна поїздка коштувала 36 тисяч гривень – ред.). Світлана Гринкевич до того ж є викладачкою в Національному університеті Львівська політехніка. Ось таке лакшері життя, на грошах які несуть за собою кров наших військових”, – розповів Лаченков.

Загальна сума тендерів, які отримали компанії родини Гринкевичів від Міноборони за 2022-2023 роки, складає 3,2 млрд гривень.

Мистецтво на крові

За інформацією Лаченкова, Роман Гринкевич протягом 2023 року активно витрачав кошти, зароблені на українських військових, на молоду художницю та за сумісництвом свою наречену – Соню Морозюк.

За інформацією ЗМІ, протягом останнього року Морозюк активно піарили в соцмережах та на рекламних щитах всієї країни. Також у художниці за цей час з’явилася дорога квартира в елітному житловому комплексі у Києві, галерея-майстерня за 250 тисяч доларів та дорогий автомобіль Porsche.

Офіційно відомо, що Морозюк з березня 2023 року активно співпрацювала з сумнівним фондом сім’ї Гринкевич hope.ua.

“Постійні подарунки, недешева ювелірка, квіти по 100к в місяць, поїздка у Венецію під час ПВ, каблучка Графф, вартість якої починається з 7 тис доларів, реклама на найдорожчих екранах, рекламні банери та виставка. Досі достеменно невідомо за які саме кошти Морозюк придбала комерційне приміщення вартістю 250 тис доларів, при статках в 100 тис доларів на рік, які були озвучені нею самою. Але ж є цілком справедливе припущення, що гроші які так старанно і цинічно відмивали на ЗСУ, відмивали і через сучасне мистецтво (в тому числі і через фонд) “, – додав Лаченков.
 

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button