Україна

Оберіг запущено: як він змінить мобілізаціюСюжет


Оберіг запущено: як він змінить мобілізацію

В Україні неофіційно запущено в роботу Реєстр військовозобов’язаних Оберіг, повідомляють ЗМІ.

Єдину електронну базу військовозобов’язаних Оберіг вже запустили, повідомляють українські ЗМІ. Поки Реєстр працює неофіційно. Доступ до нього мають Міноборони, Генеральний штаб, територіальні центри комплектування та інші правоохоронні структури. Самі ж військовозобов’язані можуть лише перевірити свої дані, але для цього потрібно звернутися до ТЦК.

Що відомо про базу

Закон Про Єдиний державний Реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів був ухвалений в березні 2017 року. Документ передбачає створення єдиної автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи, яка міститиме відомості про військовозобов’язаних українців віком від 18 до 60 років. База має назву Оберіг.

Власниками Реєстру, як зазначено в законі, визначено Міноборони, а розпорядниками – Генеральний штаб ЗСУ, Службу безпеки та Службу зовнішньої розвідки.

Наповнюють базу даних мають районні та міські ТЦК, Центральне управління та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки.

Які дані вносять до Реєстру

В електронну базу вносять персональні дані про всіх українських чоловіків віком 18-60 років, а саме:

  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • місце і дата народження;
  • стать, громадянство;
  • місце реєстрації та фактичного проживання;
  • сімейний стан;
  • освіта, спеціальність, місце роботи;
  • військово-облікова спеціальність;
  • стан здоров’я;
  • дані про дату виїзду за межі України та дату повернення;
  • інформація про притягнення до кримінальної відповідальності;
  • відцифрований образ обличчя.

Зазначимо, що всі ці дані збираються у режимі автоматичного обміну з різних електронних реєстрів Податкової служби, МОЗ, Мін’юсту, МВС, ЦВК, Держміграційної служби без згоди громадян.

Сенс Оберігу

На початку вересня ще тоді новопризначений міністр оборони Рустем Умєров заявляв, що головне завдання Оберігу – це повна цифровізація процесів мобілізації, щоб перевести усе в digital: від електронного квитка до висновків військово-лікарських комісій.

Загалом, за допомогою цього Реєстру буде вестись військовий облік, плануватись та реалізовуватися мобілізація та здійснюватися прийом на контрактну службу. Окрім цього буде здійснюватися інформаційне забезпечення військових пенсіонерів та членів сімей загиблих відомостями про військовий облік.

Очікується, що завдяки Оберігу вдасться швидше ідентифікувати ухилянтів, які не стоять на військовому обліку.

Старт роботи

Речник Сухопутних сил Володимир Фітьо в інтерв’ю РБК-Україна заявив, що Оберіг вже запрацював.

“Але він ще не синхронізований з іншими державними реєстрами. Коли відповідний законопроект буде ухвалено, то в більшості випадків потреба в заходах оповіщення просто відпаде, тому що будуть синхронізовані різні бази даних”, – зазначив він.

В свою чергу заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Чорногоренко зазначила, що база поки має інформацію про військовозобов’язаних, а не чинних військовослужбовців. Вона порівняла Оберіг з реєстром паспортів і пояснила, що зараз ведеться обмін даними із великими державними реєстрами.

Запланована робота щодо нього завершена, ми збільшили Реєстр на 750 тисяч записів, верифікували дані до 88%”, – додала Чорногоренко.

Що змінить запуск Реєстру

Після синхронізації баз даних Оберіг покращить мобілізаційний процес в Україні, каже Володимир Фітьо.

  • якщо ви зареєстровані, наприклад, в Києві, а мешкаєте у Одесі в ТЦК зможуть це побачити;
  • відпаде потреба в рейдах по ресторанах і спортзалах, оскільки всіх дані держреєстрів будуть синхронізовані;
  • швидше вдасться ідентифікувати українців, які не стоять на військовому обліку;
  • не буде повторних повісток;
  • на базі Реєстру запустять нові електронні послуги, наприклад, із бронювання військовозобов’язаних.

Це спростить проведення мобілізації ресурсів – як людських, так і транспортних, і багато іншого. Ми зараз дуже велику кількість людських ресурсів витрачаємо саме на здійснення заходів оповіщення”, – додав представник Сухопутних сил.

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button