Україна

Нацбанк пояснив уповільнення інфляції в Україні


Нацбанк пояснив уповільнення інфляції в Україні

У лютому інфляція сповільнювалася швидше за прогноз. Така динаміка зумовлювалася низкою причин.

У лютому 2024 року споживча інфляція в Україні в річному вимірі сповільнилася до 4,3%. Темпи зростання цін були нижчими за траєкторію січневого прогнозу НБУ. Про це повідомляє Нацбанк.

Зазначається, що у лютому інфляція сповільнювалася швидше за прогноз. Така динаміка зумовлювалася збільшенням пропозиції окремих продуктів харчування, вторинними ефектами від значних врожаїв, контрольованою ситуацією на валютному ринку та подальшою дією мораторію на підвищення тарифів на послуги ЖКГ.

Базова інфляція знижувалася повільніше за прогноз (до 4,5%). Це зокрема зумовлено ефектами блокади західних кордонів, що спричинили подорожчання окремих продуктів харчування і непродовольчих товарів. Також на ціни тиснуло поступове підвищення заробітних плат в умовах дефіциту кадрів на ринку праці.

В Україні ціни на сирі продукти харчування знизилися на 0,3% р/р. Відчутно подешевшали в річному вимірі яйця завдяки нарощуванню виробництва та переорієнтації виробників на внутрішній ринок.

Як повідомляється, темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися до 10,1% р/р. Далі повільніше дорожчали алкогольні напої та тютюнові вироби через зменшення тиску з боку виробничих витрат та тиск з боку нелегальної продукції.

Мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення надалі стримував адміністративну інфляцію. Натомість пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію.

Ціни на пальне зросли на 5,0% р/р. Це зумовлено передусім логістичними труднощами, які вплинули насамперед на ціну автомобільного газу, а також зростанням світових цін на нафту.

Також подорожчали оброблені продовольчі товари (до 5,6% р/р).

Ціни на непродовольчі товари надалі знижувалися (на 0,5% р/р) переважно за рахунок поглиблення падіння цін на одяг та взуття. Водночас ціни на інші непродовольчі товари зростали повільніше, ніж у січні, що, зокрема, може пояснюватися контрольованою ситуацією на валютному ринку.

За даними НБУ, темпи зростання вартості послуг у лютому сповільнилися до 9,8% у річному вимірі, насамперед під впливом зменшення тиску з боку витрат на продовольчу сировину та енергію.

Нагадаємо, за минулий місяць ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,4%. Найбільше подорожчали овочі.

НБУ спрогнозував, якою буде інфляція на три роки вперед

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button