Україна

Коломойський у СІЗО. Подробиці гучної справиСюжет


Коломойський у СІЗО. Подробиці гучної справи

Одного з найбагатших українців підозрюють у шахрайстві та легалізації майна, набутого злочинним шляхом.

Ще кілька років тому це було дуже важко повірити, але зараз це факт. Ігор Коломойський вже кілька днів проводить у СІЗО. Одного із найбагатших українців підозрюють у шахрайстві. Ігоря Суд дозволив йому внести заставу в 509 млн грн, проте поки що бізнесмен відмовляється.
 
Версія слідства
 
2 вересня СБУ, Бюро економічної безпеки та Офіс генпрокурора вручили Коломойському підозру за статтями 190 та 209 Кримінального кодексу. Йдеться про шахрайство (заволодіння чужим майном чи набуття права на майно шляхом обману чи зловживання довірою) та про легалізацію (відмивання) доходів чи майна, отриманих злочинним шляхом.
 
“Встановлено, що протягом 2013-2020 років Ігор Коломойський легалізував понад півмільярда грн шляхом їхнього виведення за кордон, використовуючи при цьому інфраструктуру підконтрольних банківських установ”, – йдеться у заяві Служби безпеки України.
 
Розслідування стосується махінацій навколо Укртатнафти та Укрнафти. Зокрема, менеджмент компаній підозрюють у виведенні великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, що дозволило ухилитися від сплати податків та призвело до знецінення активів.
 
За даними слідства, схема працювала на користь фактичних власників та бенефіціарів компаній.
 
7 листопада 2022 року Укрнафта, Укртатнафта та низка інших підприємств перейшли у власність держави після відповідного указу президента Володимира Зеленського. Акції підприємств перейшли Міноборони України на період дії воєнного стану. 11 листопада керівником Укрнафти було призначено Сергія Корецького. До цього оперативне управління компанією здійснювала так звана бізнес-група “Приват”, пов’язана з Ігорем Коломойським.
 
 
Реакція Зеленського
 
Президент України Володимир Зеленський заявив, що українці захистять свою державу та повернуть свободу своїй землі.
 
«Кожен із нас відчує, що це буде Україна інших правил. Межі — ті самі. Демократія — мабуть, така ж бурхлива. Свобода – одна з найбільших у Європі, як і завжди”, – заявив Зеленський.
 
Президент України наголосив, що ці якості реалізуються точно без багаторічного “як завжди” стосовно тих, хто “грабував Україну і ставив себе вищим за закон і будь-які правила”.
 
“Я дякую українським правоохоронцям за рішучість довести до справедливого результату кожну — кожну зі справ, які десятиліттями гальмувалися. Закон має працювати”, – резюмував глава держави.
 
Чому зараз?
 
Політолог Володимир Фесенко називає справу Коломойського показовою та демонстративною.
 
“Те, що зараз сталося – це демонстрація, що немає недоторканних. І про це сказав сам президент два дні тому у своєму відеозверненні. Це демонстрація боротьби із корупцією. Хоча справа не сьогоднішня, давня. Проте це сигнал, що в боротьбі з корупцією держава готова йти навіть на те, щоб зробити дії проти дуже впливових людей з великого бізнесу України. Звичайно, символічно, я думаю, це ставить крапку на олігархічному статусі Коломойського. Ось канал “1+1” – він його давно не контролює, але формально це вважається його активом. Тому це можна розглядати і як продовження політики деолігархізації, і як прояв боротьби з корупцією, і якоюсь мірою як конкуренцію між СБУ, яка займається цією справою, з одного боку, і новими антикорупційними органами – з іншого”, – вважає Фесенко.
 
Також політолог вважає справу Коломойського сигналом багатьом іншим представникам політичних еліт.
 
Видадуть США?
 
Радник глави Офісу президента Сергій Лещенко стверджує, що Коломойський фігурує у матеріалах слідства як громадянин Ізраїлю та Кіпру.
 
“Це руйнує популярний брехливий наратив про те, що Коломойського не позбавили громадянства України і нібито не видадуть у США”, – зазначає Лещенко.
 
Лещенко опублікував частину документа про повідомлення Коломойському про підозру, де він зазначений саме як громадянин Ізраїлю та Кіпру та позбавлений громадянства України.
 
Радник голови ВП також повідомив, що запитів на екстрадицію Коломойського до США, де проти нього веде розслідування ФБР, не надходило до України.
 
“Якщо надійде, цей запит буде виконано згідно з Договором між Україною та Сполученими Штатами Америки про взаємну правову допомогу у кримінальних справах. Жодних обмежень у вигляді громадянства Коломойського для цього не існує”, – зазначив він.
 
Наприкінці 2016 року уряд націоналізував ПриватБанк, після чого фінустанову докапіталізували на суму понад 155 млрд гривень.
 
Мін’юст США звинувачував Коломойського в розкраданні мільярдів доларів із ПриватБанку, які він потім нібито “відмивав” через компанії у США та у всьому світі. Сам олігарх заперечує ці звинувачення.

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button