Цікаве

Які комахи найнебезпечніші влітку: відповідь експертів

Настало літо, і все більше людей на відпочинку страждають від комах. Деякі з них можуть не тільки заразити вас серйозною хворобою, але і посадити в інвалідний візок.

Укуси комах не тільки болючі – від них може розвинутися серйозна алергічна реакція. Наприклад, укус шершня може зіпсувати вам заздалегідь заплановану поїздку за місто. Тому з’ясуймо, яких комах слід остерігатися і що робити, якщо вони вас все-таки вкусили. Допомогли нам у цьому експерти – доктор біологічних наук Валерій Корнєєв, лікар-алерголог, кандидат медичних наук, член Європейської академії алергії та клінічної імунології Анастасія Левченко, а також дитячий і дорослий дерматовенеролог Тетяна Бойчун, передає 1News.

Яких комах слід остерігатися влітку?

Найнебезпечніші серед комах кліщі. Хвороба Лайма, яку вони переносять, вражає нервову систему і опорно-руховий апарат, а також призводить до інвалідності. Валерій Корнєєв закликає бути обережними, адже кожен третій кліщ, якого приносять у лабораторію, заразний. Для того, щоб не підчепити кліща, потрібно носити закритий одяг, взуття і бажано обробляти рукава і штанини репелентом.

Кліщів слід остерігатися до перших приморозків. У цих паразитів є два піки активності – навесні та в кінці літа.

На другому місці – бджоли і шершні. Якщо мимоволі потривожити їхнє гніздо, можна нарватися на агресію. Коли жалять шершні або оси, доза їхньої отрути, особливо для дітей, буває великою. Тож бажано мати із собою, якщо ви їдете кудись у поле, протиалергічні препарати.

Третє місце – у звичайних мошок. Ці кусючі комахи можуть створити багато незручностей.

Чим небезпечний укус оси або бджоли, крім того, що він болісний?

У бджолиній отруті міститься комплекс ферментів – саме вони викликають свербіж, біль, набряк, почервоніння і запалення шкіри в місці укусу. Це природна первинна токсична реакція нашого організму на укус комахи, відзначає Анастасія Левченко.

Якщо у людини немає алергії, то незабаром біль пройде і симптоми зникнуть. Але за наявності алергічної реакції все може ускладнитися, адже крім алергії на токсин комахи, може виникнути реакція на пилок рослин, які до цього запилювала бджола.

І наслідки можуть бути – від кропив’янки до анафілаксії. Анафілактичний шок виникає швидко і гостро, веде до непритомності, порушень у роботі серця, різкого зниження тиску.

Реакція – блискавична, людина швидко набрякає, дихання утруднюється, і якщо не надати допомогу, то постраждалий може померти.

Чи правда, що від укусу шершня можна померти?

Насправді від укусу шершня вмерти не можна. Але у схильних до алергії людей навіть один укус може викликати сильну алергічну реакцію – аж до анафілактичного шоку, відзначає дерматовенеролог Тетяна Бойчун.

Шершні жалять болісно. На місці ураження спочатку болить і пече, а потім виникає почервоніння і набряк. Зазвичай набряк і почервоніння на обличчі минають протягом 1-5 днів, а біля очей можуть триматися до 8 днів.

Перша допомога після укусу шершня: витягнути жало, промити водою місце укусу, прикласти до нього холодне і випити антигістамінну таблетку. Якщо стан погіршується – звернутися до лікаря.Не можна пити алкоголь, намагатися видавлювати жало або висмоктувати отруту, бо це може призвести до її поширення.

Якщо після укусу набрякають руки, губи, відчувається брак кисню – важко дихати, потрібно негайно телефонувати в швидку допомогу. Дуже небезпечні укуси шершнів у губу, язик, оскільки це може призвести до набряку Квінке.

Якщо у людини є алергія на укуси комах (ос, шершнів), Тетяна Бойчун радить носити із собою автоінжектор адреналіну. По змозі взагалі уникайте місць скупчення цих комах. Побачивши шершня, не розмахуйте руками, а просто підіть звідти.

 

Якщо помітили гніздо, відійдіть від нього – не слід пробувати його знімати. А якщо комаха потрапила в приміщення, відкрийте вікно – шершень вилетить сам. Захисні засоби від комарів і кліщів малоефективні проти шершнів, їх застосування недоцільне. Під час їди на відкритому повітрі стежте за тим, щоб комаха не сіла на продукти.

Чи має значення, оса вкусила чи бджола?

Після укусу бджоли або оси у людини з алергією теж може розвинутися набряк Квінке або анафілаксія. Але хороша новина в тому, підкреслює Анастасія Левченко, що подібні реакції трапляються дуже рідко. Якщо вкусила бджола, то потрібно дістати жало, тому що в ньому є невеликий мішечок з отрутою. Якщо його не дістати, то отрута буде і далі надходити в організм ще 30-40 хвилин.

Жало дістають акуратно пінцетом, не потрібно видавлювати або висмоктувати отруту! Потім слід відразу промити місце укусу і продезінфікувати.

У оси гладеньке жало, вона, на відміну від бджоли, не залишає його в місці укусу і не вмирає. Тому та сама оса може вжалити кілька разів. Важливий момент: якщо після укусу комахи не було сильної місцевої реакції, а з’явилася вона лише через кілька днів, то, найімовірніше, приєдналася бактеріальна інфекція.

Чи можуть викликати алергію укуси комарів?

Як уже сказано, почервоніння, свербіж, невеликий набряк – це реакція організму на укус будь-якої комахи, зокрема і комарів. Небезпеку можуть становити множинні укуси, особливо якщо ви відпочиваєте в тропіках і вас атакували малярійні комарі. Якщо укуси поодинокі, потрібно обробити місце хлоргексидином або перекисом водню (це також варто робити, якщо вкусила бджола чи оса).

 

Якщо свербить сильно, то на місце укусу прикладають холод (тільки не на голе тіло), можна вжити антигістамінні препарати 2-го покоління, щоб зняти алергічну реакцію. Не варто використовувати йод, оскільки він і сам може викликати алергічну реакцію. Не треба знезаражувати місце укусу бджоли зеленкою – так жало витягнути складніше. Взагалі деякі люди ігнорують обробку антисептиком місце укусу комах, і дарма.

Так додатковій інфекції легше потрапити в організм, особливо якщо вкусила оса, шершень або комаха, яка раніше жила на звалищі або купі сміття.

Занести інфекцію в місце укусу можна, якщо розчісувати його. Тому не чухайте шкіру, обробіть ранку і помажте антигістамінним гелем. А на ніч можна заклеїти місце пластиром, щоб не розчесати укус уві сні, особливо якщо комаха укусила маленьку дитину.

 

Захиститися від комарів допоможуть репеленти та москітні сітки

Щоб уникнути укусів комарів і кліщів, користуйтеся спеціальними спреями для шкіри, а також іншими репелентами, Не забувайте ставити протимоскітні сітки – вони захистять і від інших комах. І пам’ятайте, що більш сильна алергічна реакція вимагає лікування.

Що робити, якщо вже є алергія на укуси комах?

Навіть “звичайна” кропив’янка, сильний набряк після укусів комах повторюватимуться і наступного разу, а повністю уникнути комах влітку неможливо. Набряк Квінке або анафілактичний шок можуть коштувати життя, тому із собою потрібно завжди мати адреналіновий ручку або навіть дві.

Щоб позбутися алергії назавжди, а не просто усунути симптоми за допомогою антигістамінних засобів від сезону до сезону, потрібно звернутися до алерголога. Лікар проведе молекулярну діагностику, після якої рекомендує пройти АСІТ (алерген-специфічну імунотерапію) – тільки так ваш організм перестане реагувати алергічною реакцією на укуси комах.

Джерело: Сьогодні

Back to top button