Цю схильність до затягування вирішення задач психологи називають “прокрастинація”. Вона виникає через недостатню мотивацію, перфекціонізм або тривоги через завершення завдання. І якою б не була причина, прокрастинація заважає досягати успіху і тільки ускладнює життя.
Навчитися долати цю схильність можна. Психологи радять змінити “повинен” на “хочу” і почати складати список справ. Можна придумати для себе певні заохочення і покарання. Важливо також вміти позбуватися відволікаючих чинників, наприклад, відключити телефон.
Як все встигати: лайфхак тренерки з тайм-менеджменту Юлії Бойко
Дистанційна робота тільки підстьобнула проблему прокрастинації. Якщо раніше ми були більш дисципліновані і, працюючи в колективі, ти просто зобов’язаний був щось робити вчасно, то зараз, на дистанційці, дисциплінувати себе складніше.
1. Плануйте свій день
Люди прокрастинують з технічних причин, тому що заздалегідь не закладають час на форс-мажори, які відволікають від тих завдань, які були заплановані, тому не встигають все робити. А коли невиконані завдання нагромаджуються, тоді взагалі нічого робити не хочеться.
Коли ви плануєте свій день – не плануйте його повністю дуже щільно. При 8-годинному робочому дні плануйте тільки 6 годин. А ще 1,5 години залишайте вільними і можуть бути використані на форс-мажор протягом дня.
2. Розбивайте завдання на кілька етапів
Однією з причин прокрастинації є незнання людини, як приступити до виконання завдання. В результаті – те, що взагалі раніше не робили, що невідомо і нове людина відкладає на потім, а займається тим, що вже знає.
Що робити, якщо нове завдання потрібно виконати терміново:
- розплануйте, як ви будете виконувати це завдання. Напишіть що і навіщо ви будете робити, які кроки робити;
- правило “10 хвилин”. Діліть нову задачу на 10-хвилинні блоки, а між ними робіть перерву.
3. Робіть перепочинок
Обов’язково протягом дня необхідно робити перерви і перепочинки. Адже часто люди прокрастинують банально через те, що втомилися і без перерви сидять за комп’ютером по кілька годин. Тому важливо перемикатися, змінювати тип діяльності і відпочивати.