Вчені з’ясували причину аномальних землетрусів
Уперше аномальні земні поштовхи, які виникають глибоко в мантії Землі, зафіксували в 1929 році. Відтоді дослідники не могли зрозуміти, які саме процеси викликають їх, пише 1NEWS з посиланням на НВ.
Ці загадкові землетруси відбуваються на глибині від 400 до 700 кілометрів під поверхнею, їх зареєстрували магнітудою до 8,3 за шкалою Ріхтера.
Раніше вважали, що високий тиск викликає вибух, який натомість сприяє хвилям тиску. Однак під час досліджень не вдалося з’єднати точки між високим тиском і сейсмічними хвилями особливого виду — так званими поперечними (або такими, що спотворюють) сейсмічними хвилями, які виникають у глубокофокусних землетрусах.
Відомо, що високий тиск на глибині від 400 до 700 кілометрів під поверхнею землі може викликати фазові перетворення олівінової породи в більш щільний тип породи, який звуть шпінеллю. Це аналогічно тому, як вугілля може перетворюватися на алмаз, що також відбувається глибоко в мантії Землі.
Перехід від олівіну до більш щільної шпінелі призводить до зменшення обсягу породи в міру наближення атомів один до одного під великим тиском. Цей об’ємний колапс і пов’язаний із ним «трансформаційний розлом» вважалися основною причиною глибокофокусних землетрусів.
Раніше дослідники припускали, що сферичне розширення породи, яке зберігає симетрію, не призведе до появи поперечних сейсмічних хвиль, але вони не знали, що симетрія може порушитись.
Ділянка злущення порід вимагає малої кількості енергії, яка витрачається лише на самому початку. Пізніше зростання ділянки приймає лавиноподібний характер і не вимагає витрат енергії.
Дане явище підтверджується за допомогою теореми теоретичної фізики Нетер, завдяки якій вчені й виявили механізм глибокофокусних землетрусів.