Цікаве

У Німеччині знайшли середньовічний протез руки

У Німеччині знайшли середньовічний протез руки

Фото: Bavarian State Office for Monument Preservation (BLfD)
середньовічний протез руки

Протез був виготовлений для лівої руки, на якій були відсутні чотири пальці – вказівний, середній, безіменний та мізинець.

Під час розкопок археологи виявили скелет із протезом руки із заліза та кольорового металу. Про це повідомляє Arkeonews.

Відомо, що протез було знайдено під час робіт з прокладання трубопроводу поблизу парафіяльної церкви Святого Георга у Фрайзінгу. Радіовуглецевий аналіз скелета показав, що власник протеза – чоловік віком від 30 до 50 років – помер між 1450 і 1620 роками.

У Центральній Європі відомо близько про 50 подібних протезів із пізнього Середньовіччя та раннього Нового часу. Серед них є як прості, нерухомі протези, так і протези з механічними компонентами. Після відновлення та документування в реставраційних майстернях Баварського державного управління охорони пам’яток (BLfD) рідкісну знахідку з Фрайзінга грубо очистили, просвітили рентгеном, стабілізували та дослідили на наявність залишків шкіри та текстилю.

“Порожнистий протез лівої руки додав чотири пальці. Вказівний, середній, безіменний і мізинець виготовлені з листового металу і є нерухомими. Репліки пальців лежать паралельно одна одній, злегка вигнуті. Протез, ймовірно, був прив’язаний до кукси руки за допомогою ременів”, – розповідає доктор Вальтер Ірлінгер, керівник відділу консервації Баварського державного відомства з охорони пам’яток (BLfD).

Як чоловік втратив руку і для чого використовувався протез, для вчених досі залишається загадкою. Відомо, що великий палець руки ще зберігся, а на внутрішній стороні протеза кістка великого пальця була роз’їдена корозією. Конструкцію, схоже, обтягнули шкірою, а на внутрішній стороні пальців виявили сліди зморщеної тканини. Усередині залізної руки також знаходилася тканина, схожа на марлю, яка, ймовірно, слугувала прокладкою між куксою руки та металом.

Вчені також зазначили, що Пізнє Середньовіччя та ранній Новий час у Центральній Європі позначені численними військовими конфліктами – зокрема, Тридцятирічна війна 1618-1648 років, тому ампутації кінцівок не стали рідкістю.

 Bavarian State Office for Monument Preservation (BLfD)

Раніше повідомлялося, що у Британії археолог-аматор Льюїс Фадж знайшов монету, яка змусила переглянути історію острова.

Знайдено унікально велику тектонічну плиту

Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/ua_1news та WhatsApp

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button