Цікаве

Що робити, якщо влітку мучить алергія: відповідь експерта

Літо – самий розпал алергії: у цей період частіше виникає реакція на сезонні фрукти і екзотичну їжу у відпустці, докучають комахи, сонце і, звичайно ж, реакція на пилок рослин. Яких алергенів варто остерігатися влітку, чи дійсно проблема алергії така актуальна, як уникнути алергічної реакції і що робити, якщо алергія застала зненацька – розповіла лікар-алерголог, кандидат медичних наук, член Європейської Академії алергії та клінічної імунології Анастасія Левченко, передає 1News.

Чому на алергію частіше стали скаржитися ті, хто раніше не хворів?

На жаль, кількість алергічних захворювань продовжує зростати в усьому світі вже понад 50 років. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що тільки на алергічний риніт (нежить) страждають від 10 до 30% населення планети. А поширеність кропив’янки, шкірної алергічної висипки, – понад 20%. І кожного року алергіків стає все більше.

Важливо знати, що той самий алергічний риніт істотно знижує якість нашого життя. Погіршуються сон, концентрація уваги, працездатність, підвищується ризик виробничого травматизму.

Все більше алергіків серед дітей: сенсибілізація (чутливість) до одного алергену або більшої їх кількості серед школярів наближається до 40-50%.

 

До 2030 кожна друга людина буде страждати на алергію

За даними досліджень американських вчених, анафілаксія (важка, що потенційно загрожує життю, алергічна реакція організму) в дітей, спричинена харчовими продуктами, з 2012 по 2020 рік зросла на 25%. Можна припустити, що динаміка зберігається і до сьогодні. Пов’язано це з різними причинами. Серед них:

  • зміна клімату, що впливає на природні біоритми рослин, збільшення періоду, частоти і активності їхнього цвітіння;
  • широке й активне використання агресивних мийних і дезінфікувальних засобів, які руйнують природні бар’єри шкіри і слизових оболонок, роблячи їх вразливими для більшої кількості алергенів;
  • забруднення довкілля вихлопними газами і токсичними промисловими відходами, з якими стикаються мешканці мегаполісів, – недарма алергію називають “хворобою цивілізації”.

На які подразники найчастіше виникає алергія влітку?

Саме на літо припадає пік загострення алергічних реакцій. Основні літні алергени – це пилок дерев, трав і квітів, укуси комах, сонце і, звичайно ж, їжа. Крім того, увесь рік люди потерпають від домашнього пилу і пилових кліщів, а також грибків, алергії на медикаменти, шерсть тварин, цвіль.

 

Пилок рослин – один із потужних літніх алергенів

 

Взагалі алергічна реакція буває трьох видів: дихальна – коли людина вдихнула пилок або пил, харчова – коли з’їла якийсь продукт, і контактна – після контакту шкіри зі сонячними променями, пилком, хімікатами тощо. На жаль, людина з алергією далеко не завжди звертає увагу на її симптоми. Але навіть поодинокі випадок дихальної алергічної реакції може надалі стати причиною бронхіальної астми.

Найчастіше трапляються алергічні риніти, але люди часом не здогадуються, що нежить або утруднення дихання у них пов’язані саме з алергією. Тому придивіться і “прислухайтеся” до свого організму, симптоми вкажуть на тип алергії. Із чутливістю до того чи іншого продукту буде шкірний висип або інша реакція на шкірі. За наявності реакції на пилок, шерсть та інші провокатори, що ми вдихаємо, починається кашель, нежить, стає важко дихати, з’являється сльозотеча, ріже в очах.

Що робити, якщо алергія почалася у відпустці, далеко від дому?

Для того, щоб таких непередбачених ситуацій не виникало, потрібно вчасно звертатися до лікарів-алергологів, визначити і знати достеменно, до яких алергенів ви чутливі. Вирушаючи на відпочинок, важливо завчасно і розумно підготувати свою аптечку. Покласти в неї обов’язково антигістамінні препарати другого покоління, які краще добирати спільно з лікарем.

 

У відпустку візьміть з собою препарати від алергії, щоб уникнути загострення

 

Пацієнтам зі схильністю до анафілаксії важливо мати з собою адреналіновий ручку EpiPEN – такий прилад може врятувати життя, але призначає його і виписує тільки лікар, який пояснить вам, як і коли її використовувати.

Якщо на відпочинку ви спостерігаєте алергічні реакції, потрібно вжити антигістамінні препарати, а також не надуживати незнайомі й екзотичні продукти. Якщо симптоми посилюються, не гайте час і викликайте лікаря або звертайтеся в клініку.

Чи можна самому розпізнати харчову алергію у себе і дітей?

Так. І перше, на що варто звернути увагу, – це час, через який з’являється реакція. Харчова алергія проявляється майже миттєво, а харчова непереносимість – через кілька годин або діб, і вона не настільки “яскрава” – не має вираженого свербежу, набряку, нездужання. Зате виникають дискомфорт, здуття живота, біль у животі тощо.

Важливо розуміти, що дуже рідко людина має харчову алергію більш ніж на 2-3 продукти. Зазвичай люди чутливі до риби і морепродуктів, горіхів, особливо до арахісу, молока, яєць. Харчова алергія не може бути на всі продукти підряд, а харчова непереносимість пов’язана зі значно ширшим колом продуктів. Доведений факт – у дітей харчова алергія частіша, ніж у дорослих. Діти часто мають алергічну реакцію до молока і яєць, тоді як у дорослих найпоширеніші харчові алергени – горіхи, риба і фрукти.

Чи “переросте” дитина із часом і чи потрібно звертатися до лікаря?

Діти схильні переростати схильність до алергії, тому важливо вчасно звернутися до лікаря-алерголога і зрозуміти, що саме у вашої дитини викликає алергію. Потрібно усунути з раціону цей алерген, пізніше правильно його ввести в раціон, і в такий спосіб грамотно і комфортно допомогти дитині подолати цю алергію, ставши здоровим дорослим.

Останнім часом підхід до введення потенційно алергенних продуктів у раціон дитини кардинально змінився. Європейські та американські рекомендації – не затягувати перше знайомство з продуктами-алергенами довше першого року життя дитини і вводити їх якомога раніше.

 

Сучасні лікарі радять давати продукти-алергени дитині якомога раніше

Вважається, що раніше малюк з ними стикнеться, то простіше імунній системі підготувати до них толерантну і правильну відповідь. Ще краще це робити, поки дитина перебуває на грудному вигодовуванні – компоненти молока матері допомагають імунній системі адекватно реагувати на нові продукти. Ба більше, вагітній і матері-годувальниці також не слід уникати потенційно алергенних продуктів – завдяки цьому імунна система дитини в щадному режимі внутрішньоутробно і через молоко матері вчиться комфортної взаємодії з ними.

Пам’ятайте, крім їжі, як у дорослих, так і у дітей може бути реакція на сонце.

Що робити при алергічної реакції на сонці?

Висип може проявиться не відразу, а через 30 хвилин і навіть 5-6 годин після того, як ви перебували під сонячними променями.

Часто такі висипання сверблять, сверблять, відчувається печіння на шкірі. Щоб уникнути таких неприємностей, важливо:

  1. Обмежувати перебування на сонці.
  2. Чи не засмагати в годину пік, засмагати під навісом.
  3. Звертати увагу на їжу і питво, особливо якщо ви на відпочинку за кордоном. Екзотичні продукти і фрукти можуть посилити алергічну реакцію.

Перед відвідуванням пляжу не варто користуватися косметикою, парфумами, приймати ліки. Якщо реакція з’явилася, потрібно піти з сонця, прийняти душ, пити багато води, якщо висип не проходить – прийняти антигістамінний засіб.

Може, досить зняти симптоми алергії і все?

Недостатньо, тому що у людей, які не лікуються і просто маскують хвороба, з кожним роком симптоми алергії стають важчими. Спектр алергенів, до яких людина з алергією чутливий, також розширюється. Тому затягування часу і відмова від лікування – не на вашу користь. У ряді випадків алергічний риніт і поліноз (сезонний алергійний рінокон’юнктівіт – алергічне захворювання, причиною якого є реакція на пилок рослин) – якщо на них не звертати увагу – може привести до бронхіальної астми.

Не варто хаотично лікувати тільки симптоми і використовувати сумнівні методи з недоведеною ефективністю. Правильне рішення – своєчасно звернутися до хорошого алерголога.

Сучасна медицина сьогодні дозволяє з високою ймовірністю виявити, на що у вас алергія, і має в своєму арсеналі високоефективні, безпечні методи і препарати для лікування.

Чи можна уникнути алергічної реакції взагалі?

Можна, якщо ви звернулися до лікаря-алерголога, пройти обстеження і терапію. Лікування для кожної людини підбирається строго індивідуально. Доктор на консультації в насамперед дасть рекомендації, як правильно змінити ваш спосіб життя, починаючи від харчування і закінчуючи організацією побуту, щоб максимально запобігти контакту з алергеном.

Багато що залежить від стану організму, вираженості алергії і її особливостей. Але є загальні принципи, які допомагають впоратися з проявами алергії. Йдеться про алерген-специфічної імунотерапії – ефективному і прогресивному методі лікування в світі. Такий метод полягає у введенні в організм алергену в наростаючій дозуванні.

 

Сльозливість очей або нежить – ці та друга симптоми підуть, якщо почати лікування

Шляхом вироблення блокуючих протиалергічних антитіл знижується чутливість організму до “винному” алергену. На практиці це означає, що пацієнт через певний час просто перестає реагувати на подразник. Однак цей метод вимагає завзятості пацієнта в лікуванні протягом багатьох місяців, а також довіри до лікаря і готовності слідувати всім його рекомендаціям.

Джерело: Сьогодні

Back to top button