Цікаве

Щавель: корисні властивості та як правильно зберігати

Сезон зелені стартував. Ми купуємо її, правильно її зберігаємо, щоб вона довше залишалася свіжою і додаємо в їжу, адже так смачніше і корисніше. Ну і, звісно, щавель. Довгоочікуваний для багатьох, він з’являється в магазинах і на ринках. Важливо знати, як отримати від цієї рослини максимальну користь. А для цього треба враховувати особливості щавлю, тобто те, з чим його краще їсти і те, кому цю рослину не рекомендується. Нутриціолог, консультант з питань дієтології та управління здоров’ям Віра Паламар усе пояснила, передає 1News.

Чи правда, що щавель використовується в кулінарії дуже давно?

“Щавель – дивовижна багаторічна рослина, яка використовується у всьому світі та культивується у різних цілях. Через пікантний кислий смак щавлю його здебільшого вирощують для вживання в їжу, при цьому він має велику кількість корисних властивостей для підтримки здоров’я організму. До появи в Європі цитрусових, щавель використовувалися для додання кислого смаку в різних стравак”, – каже Віра Паламар.

Що корисного є в щавлі?

100 г сирого щавлю містить 20 калорій, 3,2 г вуглеводів і 2,0 г білка. Він також містить близько 3,0 г клітковини.

Щодо вітамінів і мінералів, то він багатий:

  • вітаміном С, містить вітамін А
  • залізо
  • магній
  • калій
  • кальцій
  • поліфенольні кислоти
  • флавоноїди і антоціани

Основні шість переваг щавлю, які роблять його прекрасним доповненням до вашого раціону:

1. Багатий на клітковину.

Високий вміст харчових волокон, які можна знайти в більшості сортів щавлю, сприятиме здоровому травленню. Розчинні харчові волокна також можуть допомогти знизити загальний холестерин в організмі, тим самим захищаючи здоров’я серця і знижуючи ймовірність атеросклерозу, серцевих нападів та інсультів.

2. Допомагає в процесах регуляції артеріального тиску.

У щавлі дуже багато калію (100 г містить 15% від рекомендованої денної норми), який є важливим мінералом для здоров’я людини. Калій має судинорозширювальні властивості, тим самим знижує навантаження на серцево-судинну систему, розслабляючи кровоносні судини та артерії.

3. Допомагає зберегти здоров’я зору.

Вітамін А, ще один важливий вітамін, що міститься в щавлі, тісно пов’язаний з поліпшенням зору і зменшенням дегенерації жовтої плями і катаракти. Бета-каротин, який є попередником вітаміну А, діє як антиоксидант, і, в поєднанні з іншими важливими антиоксидантними сполуками в організмі, він може значно поліпшити здоров’я очей, насамперед нічного зору, і запобігти деградації, пов’язаній з віком.

4. Хороше джерело заліза.

Значний рівень заліза в щавлі сприяє підтримці рівня гемоглобіну на необхідному рівні, що є хорошою профілактикою залізодефіцитної анемії.

Залізо в гемоглобіні необхідно для того, щоби переносити кисень від легенів до решти тіла. Підвищена циркуляція кисню по всьому тілу в життєво важливих органах прискорює ріст волосся, збільшує рівень енергії та прискорює процес загоєння (в поєднанні з вмістом білка в щавлі).

5. Покращує імунітет.

Вміст вітаміну С в щавлі вражає. 100 г щавлю містить 55% рекомендованої добової норми споживання, що може оптимізувати роботу імунну систему.

Вітамін С, сприяє підтримці захисної функції шкіри в якості бар’єру проти мікроорганізмів і чинників, що провокують окислювальний стрес, оптимізуючи активність шкіри з уловлювання вільних радикалів.

6. Сприяє здоров’ю серця.

Щавель відноситься до сімейства оксалісових, яке тісно пов’язане зі зміцненням здоров’я серця в цілому. Знову ж таки, це, ймовірно, пов’язано з антиоксидантною і протизапальною активністю сполук, що містяться в щавлі. Вони здатні знизити окислювальний стрес, тим самим захищаючи серцево-судинну систему і допомагаючи поліпшити перебіг хронічних захворювань.

Кому щавель не рекомендується?

  1. Щавлева кислота сприяє росту каменів у нирках. Тому, якщо є схильність до утворення каменів, то слід уникати вживання продуктів, багатих на щавлеву кислоту, таких, як щавель.
  2. Так само щавель не рекомендується людям, у яких є подагра або підвищений рівень сечової кислоти в крові.
  3. Щавель перешкоджає засвоєнню кальцію, тому якщо є проблеми з процесами засвоєння кальцію, слід обмежити вживання щавлю.
  4. У разі підвищеної кислотності шлунка, слід якомога рідше вживати в їжу щавель – регулярне його вживання може сприяти утворенню виразки.

Як часто можна їсти щавель?

Страви із щавлю краще вживати двічі на тиждень, але не частіше.

Знизити концентрацію щавлевої кислоти в страві допоможе додавання кисломолочних продуктів: сметани, йогурту, кефіру.

Молоде листя містить менше щавлевої кислоти, ніж грубе та старе. Тому треба уважно вибирати листя і віддавати перевагу молодим рослинам.

Крім того, при приготуванні не рекомендується використовувати чавунний або алюмінієву посуд, адже метал взаємодіятиме із щавлевої кислотою, і трава придбає дуже неприємний металевий присмак.

Як використовувати щавель?

Млинці зі щавелем і яйцем

 

Завдяки своєму унікальному смаку, щавель найкраще додавати в салат або як приправу для салатів. Його також можна використовувати в супах або рагу. Він прекрасно підійде як гарнір до риби або запеченої курки.

Для простої заправки з трави щавлю:

Змішайте жменю листя щавлю і жменю листя базиліка з ½ склянки оливкової олії та ¼ склянки яблучного оцту. Приправити сіллю і перцем. Ви можете скропити їм свіже листя салату або смажену рибу.

Як їдять щавель в національних кухнях світу?

  • В українській кухні щавель використовують при приготуванні зеленого борщу.
  • У Румунії дикий або садовий щавель використовують для приготування кислих супів, у відкритих бутербродах, тушкують зі шпинатом і додають у свіжому вигляді в салат.
  • У Хорватії і Болгарії його використовують для приготування супів або з картопляним пюре, або як частину традиційної страви з вугра та інших зелених трав.
  • У Бельгії консервовані пюре змішують з картопляним пюре та їдять із сосисками, фрикадельками або смаженим беконом як традиційну зимову страву.
  • У Бразилії і Португалії його зазвичай їдять сирим у салатах або для приготування супів.
  • В Індії листя використовуються в супах і карі.
  • В Албанії листя варять на повільному вогні та подають в холодному маринаді на оливковій олії.

Джерело: Сьогодні

Back to top button