Названо лікарські препарати, які завдають шкоду ниркам
Є ряд ліків, які негативно впливають на нирки. Такий ефект в основному спостерігається при тривалому прийомі препаратів. Але існують ліки, які можуть вивести з ладу цей орган навіть при короткочасному прийомі, інформує 1NEWS з посиланням на econet.ru.
Я хочу розповісти про препарати, які найчастіше стають причиною ураження нирок. Це не означає, що пити їх категорично не можна – в більшості випадків при правильному прийомі і дотриманні дозування негативні явища не розвиваються.
Але, якщо у вас і так є хронічні захворювання нирок, призначення цих ліків може стати причиною погіршення їх стану – це потрібно мати на увазі і вам, і вашому лікареві.
Які ліки негативно впливають на стан нирок?
- Протизапальні препарати
Це – найпопулярніша група препаратів, які в абсолютній більшості приймаються без призначення лікаря. Погодьтеся, в аптечці практично кожної людини можна знайти парацетамол, аспірин або анальгін.
Особливу небезпеку для нирок становлять анальгін і німесулід. Цей препарат знижує кровопостачання нирок. Тривалий і безконтрольний прийом НПЗЗ може призвести до серйозного пошкодження органу і розвитку ниркової недостатності.
- Антибіотики і протигрибкові препарати
Ось список препаратів, які володіють найбільш нефротоксичним ефектом:
амфотерицин B, ванкоміцин, рифампіцин, ристомицин, неоміцин, флоримицин, триметоприм (ко-тримоксазол), піразинамід, протигрибковий препарат гризеофульвін, а також ципрофлоксацин, ванкоміцин, сульфаніламіди.
- Блокатори протонної помпи
Ці препарати сьогодні дуже поширені – їх застосовують при гастриті і виразковій хворобі, вони часто приймаються пацієнтами при печії. До числа цих ліків відноситься омепразол, пантопразол і ін препарати цього ряду. І найчастіше вони купуються без призначення лікаря.
За результатами дослідження, проведеного в Університеті Джона Хопкінса в Балтіморі, щоденний прийом ІПП 2 рази на день підвищував ризик появи хронічного захворювання нирок на 46%.
- Противірусні засоби
Ліки, які застосовуються від герпетичній інфекції та інших вірусних захворюваннях, можуть різко негативно позначитися на роботі нирок. Найбільш вираженим негативним ефектом володіють ацикловір, індинавір, тенофовір.
- Препарати від тиску
Не всі препарати, які призначаються від підвищеного тиску, мають нефротоксичність. Але найбільш виражена вона у групи сартанів (до якої відноситься валсарсан).
Також призводити до зниження нормальної функції нирок може прийом інгібіторів АПФ – каптоприла, лізиноприла, раміприла.
У будь-якому випадку негативний вплив на нирки цих препаратів зазначений в інструкції по застосуванню. Цей негативний момент виявляється далеко не у всіх пацієнтів, які приймають перераховані вище ліки.
Доцільність призначення препаратів визначається лікарем при ретельному зважуванні користі від медикаментів і можливої шкоди для здоров’я.
Не займайтеся самолікуванням, або робіть це вкрай вдумливо. А при наявності хронічних ниркових захворювань завжди повідомляйте про них лікаря, навіть якщо ви прийшли до нього зовсім з іншої проблеми.
Матеріали носять ознайомчий характер. Пам’ятайте, самолікування небезпечне для життя, за консультацією обов’язково звертайтеся до лікаря.