Міфи про гепатити: як зрозуміти, що ви не отруїлися їжею і захистити себе
Слабкість, нудота, розлад шлунка можуть виникнути після вживання немитих фруктів або сирої води. Особливо зростає ризик таких захворювань у теплу пору року, у спеку. Так може проявлятися і вірусний гепатит А, але у цієї хвороби є інші, більш небезпечні для здоров’я типи. Навіщо нам знати про вірусні гепатити, як розпізнати хворобу, чим вона небезпечна, що робити і як себе захистити – розповіла лікарка-інфекціоністка Олена Бідованець, передає 1News.
Гепатити та харчові отруєння – це не те саме?
Гепатити – це вірусні захворювання, а інфекції, які вражають нашу травну систему і проявляються симптомами отруєння, викликаються переважно бактеріями.
Міф № 1: всі гепатити та харчові отруєння – те саме. Заражаються кишковими інфекціями часто через харчові продукти або брудні руки (тому кишкові інфекції ще називають хворобами брудних рук).
У спеку, коли для бактерій створюються більш сприятливі умови, ризик одержати не харчове отруєння як таке, тобто незаразне захворювання, а бактеріальну інфекцію, зростає. Профілактика будь-якого захворювання, як вірусного, так бактеріального, – це ретельне миття рук, овочів і фруктів, термічне оброблення продуктів і дотримання особистої гігієни.
Гепатит – це ж “жовтяниця”, хіба ця хвороба не однаково протікає?
Жовтуха, або “жовтяниця, як багато хто називає будь-який тип гепатиту, насправді гепатит А. Міф № 2 – всі гепатити однаково небезпечні й однаково проявляються. Насправді вірусів гепатиту п’ять: А, B, C, D, E, і вражають вони насамперед печінку, а не кишківник, як думає дехто.
Найбільш “безпечні” для людини – це типи А і Е, в деяких випадках хвороба може пройти взагалі без симптомів або з легким нездужанням. У людини може бути легка діарея, вона не звертається по допомогу до лікаря, потім все нормалізується. Тому і виникає думка, що з’їв щось не те.
Найнебезпечнішими для здоров’я є типи В і С, вони не відразу проявляються, за цей час людина не знає про хворобу і може заразити інших. А ще вони можуть викликати важкі ураження печінки: рак і цироз. Тому, крім діареї, нудоти і блювання, запам’ятайте й інші симптоми гепатитів:
- слабкість, сильна стомлюваність;
- темний колір сечі, а калу, навпаки, – дуже світлий;
- слизові оболонки, шкіра, очні білки стають жовтого кольору.
Як захистити себе від всіх типів гепатиту, це можливо?
Від гепатитів всіх видів можна захиститися за допомогою специфічної і неспецифічної профілактики. Міф № 3 – від гепатитів неможливо себе захистити. Можливо. Типу В можна запобігти за допомогою вакцини. Першу дозу роблять малюкам у перший місяць їхнього життя, потім повторення ще через місяць, а третю дозу вводять через пів року після першої.
Якщо ви хочете дізнатися, чи інфіковані ви гепатитом В, можна звернутися до інфекціоніста: лікар призначить відповідний аналіз крові.
Джерело: Сьогодні