Цікаве

Кліматологи стверджують, що танення льодовиків відбувається за найгіршим сценаріем

Команда британських дослідників представила результати комплексного аналізу супутникових знімків планети в період з 1990-х до 2017, повідомляє 1NEWS з посиланням на sundries.com.ua.

Виявилося, що за останні тридцять років Земля втратила 28 трильйонів тонн льоду — це площа всієї Великобританії, якби вона була покрита 100-метровим шаром льоду. При цьому швидкість танення всього за 23-річний відрізок часу зросла на 65%. Вчені констатували: «Льодові щити слідують найгіршим прогнозам потепління клімату».

За останні 30 років міжнародне наукове товариство провело ряд досліджень окремих компонентів льодового покриву Землі, в тому числі за допомогою супутників, що дозволяють контролювати величезні простори та важкодоступні регіони. Дослідження вчених з Університету Лідса, Університету Единбурга й Університетського коледжу Лондона — перші, в якому всі ці зусилля були об’єднані заради того, щоб побачити, як лід зникає з поверхні всієї планети, пише Phys.org.

У дослідженні були вивчені 215 000 гірських льодовиків, полярні льодові щити Гренландії та Антарктики, шельфові льодовики навколо Антарктики й айсберги в Північному Льодовитому та Південному океанах.

Команда фахівців виявила, що швидкість танення льоду на планеті з 1994 року суттєво зросла — з 0,8 трлн тонн в рік у 1990-х до 1,3 трлн тонн в наші дні. Дослідження показало, що за 23-річний термін швидкість скорочення льодового покриву зросла всюди на 65%. Але найактивніше цей процес відбувається в Антарктиці й Гренландії. За вивчений період найбільше втратили в масі льоди Північного Льодовитого океану – 7,6 трлн тонн — і шельфові льодовики Антарктики – 6,5 трлн тонн.

«Льодові щити слідують найгіршому прогнозу потепління клімату, передбаченого Міжурядовою радою з кліматичних змін. Зростання рівня моря в такому масштабі призведе до серйозних наслідків для жителів прибережних регіонів в цьому столітті », – заявив Томас Слейтер, головний автор статті.

Швидкість танення льодів збільшує потепління атмосфери та океанів, температура яких зростала кожні 10 років, починаючи з 1980, на 0,26 C і 0,12 C, відповідно. Вплив атмосфери більше – 68%.

«Втрати морського льоду не впливають безпосередньо на зростання рівня моря, але спричиняють непрямий вплив. Одна з головних функцій льоду Північного Льодовитого океану — відбивати сонячне випромінювання назад у космос, допомагаючи охолоджувати Арктику. Коли морський лід скорочується, океани абсорбують все більше сонячної енергії, викликаючи потепління Арктики, яке відбувається швидше, ніж де б то не було на планеті », – пояснила Ізабель Лоуренс, одна з дослідників.

 

 

 

 

Back to top button