Цікаве

Благодатний вогонь: священик розкрив таємницю, як це відбувається

Щороку у Велику суботу, яка відзначається за день до Великодня, в Єрусалимському храмі Гробу Господнього відбувається сходження Благодатного вогню. У 2020 році Велика субота припадає на 18 квітня. 1News розповідає про історію, звичаї та традиції сходження Благодатного вогню перед Великоднем. Що означає це чудо і як дійсно запалюється і сходить Благодатний вогонь.

 

Благодатний вогонь: звичаї і традиції

У богослужінні, що передує церемонії, беруть участь духовенство Єрусалимської православної церкви, Єрусалимського патріархату Вірменської апостольської церкви, Коптської та Сирійської церков.

Зазвичай вже напередодні Великої суботи, в п’ятницю ввечері, християни з усього світу збираються в храмі Гробу Господнього. Після богослужіння, яке закінчується хресним ходом в Кувуклії, в храмі гасяться всі свічки, і віряни чекають великого чуда.

Благодатний вогонь символізує нерукотворне світло Воскресіння Христового, про яке говорив ще апостол Петро, ​​і вважається святинею для вірян. Його появу напередодні православного Великодня за молитвами патріарха, духовенства і тисяч паломників називають “дивом сходження Благодатного вогню”.

Благодатний вогонь: як з’являється і як сходить насправді

У 2018 році представник вірменської патріархії Самуїл Агоян розповів у репортажі телеканалу “Хадашот 2”, як насправді запалюють Благодатний вогонь у Храмі Гробу Господнього. Проповідник тричі був присутній в Кувуклії при запалюванні вогню. Він заявив, що патріархи запалюють зв’язки воскових свічок від масляної лампади.

За словами Агояна, “Бог творить чудеса, але не на потіху людям”, і нічого містичного в цьому процесі немає. “У них є зв’язки свічок, ми називаємо їх факели, і вони підпалюють їх від масляної свічки і представляють його як благодатний вогонь. Ми віримо в чудеса, але я був там тричі, і це не диво”, – Самуїл Агоян.

Проти чудотворності явища Благодатного вогню виступала католицька церква – в 1238 році з незгодою виступив Папа Римський Григорій IX. Деякі араби також намагалися довести, що Благодатний вогонь видобувається за допомогою засобів і пристосувань, але прямих доказів у них не було. Сучасні дослідники вважають, що вогонь можна добути штучно, але не виключають і самозаймання хімічних сумішей і речовин.

Як проходитиме церемонія сходження Благодатного вогню 2020

У 2020 році в зв’язку з епідемією коронавірусу і оголошеним через це карантином церемонія сходження Благодатного вогню зміниться. За повідомленням МЗС Ізраїлю, число учасників церемонії буде обмежено десятьма представниками помісних церков, а паломників не пустять. Однак на весь світ вестиметься телевізійна трансляція з місця подій, тому сходження Благодатного вогню в Єрусалимі можна буде дивитися онлайн.

Після сходження Благодатний вогонь доставлять до Яффських воріт Старого міста Єрусалима, звідки представники посольств різних країн відвезуть його в спеціальних лампадах в аеропорт Бен-Гуріон. Щоб не порушувати карантин, делегатам заборонено виходити з літаків. А далі вони доставлять священний вогонь у свої країни.

В Україні вогонь очікується в той же день, 18 квітня, в аеропорту “Бориспіль”, звідки представники різних єпархій з усіх областей України заберуть його до храмів для своїх парафіян.

Джерело: Сьогодні

Back to top button