Цікаве

Археологи знайшли в Ізраїлі знайшли печатку 7000-літньої давнини

В давнину подібні глиняні печатки використовувалися для пломбування листів і документів, гарантуючи їх збереження, або захищали склади від злому, передає 1NEWS з посиланням на lenta.ua.

Близько 150 стародавніх глиняних печаток були знайдені в ході розкопок археологічної стоянки Тель-Цаф на півночі Ізраїлю. «Тель-Цаф був великим процвітаючим селом, — коментує професор Єврейського університету Йосеф Гарфинкель. — Ми виявили дома, великі двори і елеватори, що вміщають до 20-30 тонн зерна або інших продуктів. Це неймовірно, враховуючи, що 1,5 тонни зерна вистачало, щоб прогодувати сім’ю протягом року».

Що стосується печаток, то більшість з них становили собою просто шматки воску. Йдеться про так звані bullae — своєрідні пломби, якими запечатували листи, гарантуючи таємницю листування. Лише одна з виявлених печаток відрізняється геометричним візерунком. Причому на іншому шматку глини зберігся відповідний відбиток.

«Навіть сьогодні подібні пломби запобігають зломам і крадіжкам, — каже Йосеф Гарфинкель. — Але ще 7000 років тому вони використовувалися землевласниками і місцевими чиновниками для захисту власності».

За словами дослідника, глина для печаток добувалася не в Тель-Цафі, що свідчить про якийсь товарний обмін з іншими регіонами. Гарфінкель зазначає, що вчені виявили свідоцтва контактів з такими регіонами, як Месопотамія, Кавказ і Єгипет. Складно назвати це торгівлею, швидше бартерними відносинами.

У всякому разі, як підкреслює археолог, крім Тель-Цафа, на Близькому Сході немає доісторичних пам’ятників, що вказують на такий масштабний товарообмін. Дослідники схильні думати, що поселення могло бути якимось регіональним центром. Свого часу тут було знайдено шило з литої міді, що датується кінцем шостого — початком п’ятого тисячоліття до нової ери. Це найстаріший металевий виріб, виявлений на півдні Леванту.

 

 

 

 

 

Back to top button