Світ

Знову війна? Нова ескалація на Південному КавказіСюжет

Знову війна? Нова ескалація на Південному Кавказі

Фото: sia.az

Азербайджанська армія

Азербайджан вже другий день підряд активно перекидає до вірменського кордону війська, артилерію та танки.

Нове загострення конфлікту у Нагірному Карабасі набирає обертів. Приводом для цього стало те, що Азербайджан все другий день поспіль посилено перекидає військову техніку до кордону з Вірменією. Відповідні відео фільмують і публікують в соцмережах місцеві жителі.

Знаки як на початку вторгнення в Україну

Очевидці стверджують, що Азербайджан стягує до вірменського кордону різні види артилерії, танки та велику кількість військових вантажівок. Заначимо, що на одному з відео видно, що на військовій техніці нанесено маркування з перевернутою літерою “А”, яке нагадує російські знаки на початку вторгнення в Україну.

Відомо, що йде інтенсивний рух транспортних літаків із Туреччини та Ізраїлю до Азербайджану. Спостерігачі Європейського союзу також фіксують серйозну ескалацію на кордоні двох країн.

“Велике навчання”

При цьому офіційний Баку заявив, що це все підготовка до “великих навчань із використанням військових резервів”.

В той же час Міністерство закордонних справ Азербайджану повідомило, що уряд рішуче налаштований на досягнення миру з Вірменією і чекає від Єревана закріплення на папері визнання територіальної цілісності країни. Тобто мова йде про передачу під контроль Баку всієї території Нагірного Карабаху.

Глава МЗС Азербайджану Джейхун Байрамов згодом уточнив, що спостерігається “невідповідність дій керівництва Вірменії зі зробленими раніше усними заявами”. Чиновник звинуватив Єреван у періодичному скоєнні “військових провокацій на землі” та заявляє, що на території Азербайджану знаходяться “незаконні вірменські військові формування чисельністю близько 10 тисяч осіб”.

Реакція Пашиняна

Вірменія відкинула ці звинувачення і заявила, що її регіональний конкурент все ж таки мобілізує війська для “нової війни”.

“Азербайджан зосередив сили вздовж лінії зіткнення з Нагірним Карабахом і на кордоні з Вірменією протягом останніх кількох днів”, – сказав прем’єр-міністр Нікол Пашинян урядовцям, додавши, що “військово-політична ситуація в нашому регіоні серйозно загострилася”.

Він зазначив, що Баку “демонструє намір здійснити нову військову провокацію проти Нагірного Карабаху та Вірменії” і закликав міжнародну спільноту відреагувати, щоб запобігти “новій війні”.

Пашинян додав, що Єреван продовжує підтримувати домовленості, яких досягли під час зустрічей у Брюсселі та Празі у 2021-23 роках, та що вважає важливими для вирішення питань з безпекою вірмен у Карабаху діалог між Баку та владою невизнаної республіки у рамках міжнародного механізму та розблокування Лачинського коридору згідно з рішеннями Міжнародного суду ООН.

“На основі всього цього Вірменія готова і прагне підписати угоду про мир і врегулювання відносин з Азербайджаном. Ми є прихильниками мирного порядку денного”, – сказав Пашинян.

Невдала зустріч в Сочі

Напруженість між Азербайджаном і Вірменією різко загострилася в останні місяці, оскільки кожна сторона звинувачує іншу у здійсненні транскордонних атак у їхній тривалій суперечці щодо Нагірного Карабаху (міжнародно визнаний частиною Азербайджану, але в основному населений етнічними вірменами).

Головною причиною загострення ситуації стало, те що Єреван звинуватив Баку в навмисному блокуванні поставок продовольства та допомоги вірменам в Нагірному Карабасі через Лачинський коридор – єдину дорогу, що з’єднує Вірменію з регіоном.

Увідповідь Азербайджан заявляв, що через коридор Вірменія постачала “незаконні збройні формування” та перевозила “незаконно видобуті корисні копалини”.

В ситуацію навіть втручалися Сполучені Штати. Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав президента Азербайджану Ільхама Алієва розблокувати Лачинський коридор, але все було марно. Пізніше мешканці Нагірного Карабаху почали повідомляти про гуманітарну катастрофу в регіоні.

Також “олії у вогонь” підлила невдала зустріч президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана з його російським колегою Володимиром Путіним. Як відомо, Азербайджан та Туреччина – дуже близькі союзники та Ердоган завжди агресивно ставилися до дій Вірменії. Зазначимо, що наступного дня після поїздки турецького лідера до Сочі Азербайджан став перекидати військову техніку на вірменський кордон.
 

Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button