Світ

ЄС різко засудив нові страти учасників протестів в Ірані

ЄС різко засудив нові страти учасників протестів в Ірані

Фото: dw.com

В Ірані стратили двох учасників протестів

У ЄС вважають страти ще двох учасників протестів в Ірані “черговою ознакою жорстокого придушення цивільних демонстрацій владою країни”.

Євросоюз приголомшений стратами ще двох людей, яких було заарештовано і засуджено до смерті у зв’язку з протестами, які тривають в Ірані. Таку заяву оприлюднили у зовнішньополітичній службі ЄС у суботу, 7 січня.

 

“Це ще одна ознака жорстокого придушення цивільних демонстрацій іранською владою. Європейський Союз вкотре закликає іранську владу негайно припинити гідну жорсткого засудження практику винесення та виконання смертних вироків щодо протестувальників”, – йдеться у цьому документі.

 

Крім іншого, Брюссель закликає Тегеран “негайно скасувати останні смертні вироки, які вже були винесені в контексті протестів, що тривають, і забезпечити всім затриманим належний судовий процес”. “Необхідно виключити ситуації, за яких особи, які перебувають під арештом або у в’язниці, піддаються жорстокому поводженню в будь-якій формі”, – наголошується в заяві ЄС.

 

Засудження ЄС смертної кари як міри покарання

 

У той же час влада ЄС закликала Тегеран суворо дотримуватися своїх зобов’язань, закріплених у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права. “Основні права, включаючи право на свободу вираження думок та мирних зборів, повинні дотримуватися за будь-яких обставин”, – зазначається у прес-релізі зовнішньополітичного відомства Євросоюзу.

 

“ЄС знову заявляє про своє тверде і принципове неприйняття застосування смертної кари в будь-який час і за будь-яких обставин. Смертна кара є жорстоким і нелюдським покаранням, яке не діє як стримуючий фактор для злочинів і є неприйнятним запереченням людської гідності і цілісності. Більше того, це покарання, яке робить можливі судові помилки незворотними”, – йдеться у документі.

 

Смертні вироки щодо демонстрантів в Ірані

 

Раніше Мін’юст Ірану повідомив про страту ще двох людей через повішення. У грудні 2022 року іранський суд визнав їх винними у смерті представника воєнізованого формування Басідж, який підкоряється Корпусу вартових ісламської революції. Наразі загальна кількість наведених у виконання смертних вироків щодо учасників протестів в Ірані, за офіційними даними, досягла чотирьох випадків. Загальна кількість смертних вироків, винесених через протести, за підрахунками агентства AFP, становить 14.

 

У середині грудня ЄС ввів нові санкції щодо Ірану через серйозні порушення прав людини. За даними правозахисників, за час протестів із середини вересня в Ірані було вбито щонайменше 470 демонстрантів, понад 18 тисяч затримано.

 

Страта молодого репера в Ірані

 

Про страту першого учасника масових акцій в Ірані стало відомо 8 грудня. Йшлося про 23-річного репера Мохсена Шекарі. Ісламський революційний суд визнав юнака винним у “ворожнечі проти Бога”. За версією слідства, 25 вересня він брав участь у блокуванні бульвару в районі Саттар-Хан у Тегерані та поранив ножем члена “Басіджа”. Сам активіст заявив, що був засуджений після “показового суду без належної правової процедури”.

 

Масові виступи в Ірані почалися у вересні після смерті 22-річної Махси Аміні, яку поліція вдач затримала за те, що вона нібито “неправильно” носила хіджаб. Протестні акції стали найбільшими з часів революції 1979 – вони торкнулися 160 міст у всіх провінціях країни. Повідомлялося також про загибель 61 працівника служби безпеки. Загалом судові органи Ірану наразі засудили до страти у зв’язку з протестами не менше 25 осіб.

 

 

Також повідомлялося, що Іран збирається стратити людей, які протестували на вулицях країни. Йдеться про більш ніж 14 тисяч людей. Наразі за участь в акціях до страти засуджено 11 осіб.

Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button