Світ

Фейковий розпад СРСР: як Росія переписала історіюСюжет


У Росії переписали шкільні підручники з історії, додавши фейки про розпад Радянського Союзу та війну в Україні.

Напередодні у Москві презентували оновлений підручник історії для 11-12 класів. У посібнику повністю “перероблено та переписано розділ”, присвячений періоду з 1970-х до нульових років. Також автори додали новий параграф від 2014 року по сьогоднішній день, включаючи війну в Україні.

Скоро старшокласники в РФ будуть вважати епоху застою “розквітом країни”, а відповідальним за розпад СРСР – Михайла Горбачова. Також посібник буде вчити російських дітей того, що Україна – це “ультранаціоналістична держава”, де переслідується “будь-яке інакомислення”.

Перепис історії

Як випливає з підручника розквіт Росії перервався розвалом СРСР – “найбільшою геополітичною катастрофою XX століття”. Вину за це переклали на “архітектора перебудови” Михайла Горбачова та його політику, в якій начебто був “відсутній чіткий план дій”, а реформи не мали шансів на успіх через “непродуманість і непослідовність”.

Сам Горбачов зображений у посібнику достатньо некомпетентним для того, щоб обіймати таку високу посаду. Як пишуть автори він: “погано орієнтувався у проблемах промисловості, армії, ВПК, слабо розбирався у питаннях зовнішньої політики”, “ніколи не працював на виробництві, не керував будівництвом, не був директором великого заводу”, а також не володів досвідом міністерської роботи.

Через таку некомпетентність Горбачова та його провальні реформи у ході перебудови “серйозно знизився” рівень життя в країні, і “набуті побутові труднощі” поступово зрушували суспільну свідомість “у бік заперечення соціалістичного вибору та радянської системи”.

Влада, яка була нездатна зупинити падіння економіки, посилено вселяла населенню, що все “само собою налагодиться”, якщо “демонтувати тоталітарний СРСР”, і тим самим створювала обстановку, схожу з настроєм суспільства напередодні Лютневої революції 1917 року, стверджується в підручнику.

Цікаво автори пояснили зростання незадоволення населення СРСР “ефективною роботою іноземної пропаганди” – закордонного кіно та “рекламних журналів”, які створювали привабливий образ “побутового комфорту”, доступного “простим людям у розвинених країнах Заходу”.

Автори посібника покладають на Горбачова відповідальність і за те, що на хвилі розпочатої ним “демократизації політичної системи” стався сплеск націоналізму у вигляді створення “народних фронтів”, у яких керівну роль захоплювали “представники націоналістичних та сепаратистських організацій”.

“Ультранаціоналістична держава”

На початку XXI століття, як говориться в підручнику, Росія “виходила з того, що холодна війна залишилася позаду”, а майбутнє – за розвитком “добросусідських відносин із США та Заходом”. Проте “посилення” Росії на початку 2000-х США не влаштовувало, додають автори посібника.

“Ідеєю фікс Заходу стала дестабілізація становища всередині Росії. Спочатку – по периметру її кордонів. Задля цього в колишніх республіках СРСР спонсорувалась відверта русофобія. Далі за планом – втягування Росії у низку конфліктів та “кольорових революцій”, розбалансування її економіки та зміна влади на підконтрольну. Кінцева мета не дуже приховується: це розчленування Росії та контроль над її ресурсами”, – говориться в одному з розділів.

При цього на роль “головного тарана” проти Росії США та НАТО почали готувати Україну.
“Декілька поколінь в Україні, починаючи з 1990-х років, виховувалися в неприязні до Росії, на неонацистських ідеях”, – йдеться у тексті.

При цьому автори наголошують на тому, що “український неонацизм” – не пряме повторення німецького націонал-соціалізму 1920–1940-х років, а “озлоблене національне, мовне, культурне насильство агресивної меншості над більшістю”. Таке “визначення” подається в параграфі під назвою “Україна – ультранаціоналістична держава”.

Описуючи прихід до такого режиму, автори вказують, що почалося це з “тотального знесення пам’яток, пов’язаних із СРСР”, а потім знищувалося все, що так чи інакше “пов’язане з Росією”. Незалежність України у цьому ж параграфі називається так званою, де переслідується “будь-яке інакомислення”.

“Нова військова тактика України”

В підручнику стверджується, що мета російського вторгнення до України – “захист Донбасу та забезпечення безпеки Росії”. При цьому “головним бенефіціаром” війни у підручнику названо США, оскільки “Захід завалив український режим грошима та зброєю”, а проти Росії ввів “незаконні санкції” і “викрав активи РФ більш ніж на 300 млрд доларів”.

До речі інформацію про Донбас міститься у параграфі “Росія – країна героїв”
“Мешканців Донбасу назвали “терористами” за те, що вони хотіли залишитися росіянами”, – зазначено в тексті.

“СВО (“спеціальна військова операція” – так в РФ називають війну) згуртувало наше суспільство, людей різного віку та професій. Підтримка людей виявилася у збиранні подарунків для військовослужбовців, гуманітарної допомоги мешканцям нових регіонів, у справжньому культі гордості за бійців СВО”, – говориться в підручнику.

При цьому війська РФ, як стверджують автори, “протистоїть ідеологічно прокачана, оснащена зброєю НАТО, підготовлена за їхніми стандартами армія ЗСУ, що поповнюється закордонними найманцями та інструкторами”.

Описуючи війну в Україні, автори підручника зазначають, що “армія ЗСУ обладнала бойові позиції всередині житлових кварталів і не дозволяла місцевим жителям їх покинути”, використовуючи “власних громадян як живий щит”. В підручнику зазначається, що раніше таку тактику “не використала жодна армія світу”. Завершуючи цей опис, автори звертаються до старшокласників так: “Зробіть із “нової військової тактики України” висновки самі”.

У посібнику також є заклик до школярів “насторожено” ставитися до інформації про війну в інтернеті, тому що “світова індустрія з виробництва постановочних роликів, вкидів, фейкових фото та відео працює безперервним конвеєром”.

Загалом автори, як зазначає агентство РБК, часто вдаються не до викладу матеріалу, а до закликів та прямих звернень до читача. Одне говорить: “Після відходу іноземних компаній багато ринків перед вами відкриті. Відкрито фантастичні можливості для кар’єри в бізнесі та власних стартапів. Не проґавте цей шанс. Сьогодні Росія – воістину країна можливостей”.

Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал

ПІДПИСАТИСЯ на Telegram-канал 1NEWS

Джерело

Back to top button