Дефіцит продуктів. Яйця Ердогана “рятують” РосіюСюжет
Вартість яєць та курячого м’яса б’є усі рекорди в Росії. Більше того, у низці регіонів РФ фіксують їх дефіцит.
Період новорічних свят завжди відзначався в Росії ажіотажем на споживчому ринку. Але цьогоріч багато звичних для росіян продуктів різко подорожчали. Порівняно з минулим роком банани додали в ціні 47%, апельсини – 80%, а помідори – більш ніж 120%. Ще в листопаді Роскомнагляд заблокував популярний в РФ сайт Ціни сьогодні, на якому публікувалася неприємна для влади інформація про інфляцію.
Паралельно з ростом цін в Росії фіксують дефіцит деяких продуктів харчування. Наприклад, яйця почали продавати обмежено в одні руки або поштучно, а щоб купити рибу потрібно відстояти в кілометровій черзі.
Яйця Ердогана для росіян
Зараз найбільшою проблемою для Росії являються яйця. Ціни на них, та й на саму курятину, подорожчали в середньому на 50% в порівнянні з минулим роком. Проте у низці регіонів РФ зростання вартості цих продуктів супроводжувався і їхнім дефіцитом. Продавці відпускають десяток лише в одні руки або продають поштучно.
Російська влада придумала креативне рішення як з цим боротися і звернулася до своїх “союзників” Ірану та Туреччини. Так, тільки Реджеп Ердоган має поставити в РФ до 1,2 млрд. яєць. Щоб здешевити їх вартість російський уряд вирішив обнулити мито на імпорт яєць з 1 січня по 30 червня 2024 року. Зазначимо, що податок зараз складає 15%.
За оцінкою міністра торгівлі РФ Андрія Слєпньова, таке рішення має допомогти стримати зростання споживчих цін на соціально значиму продукцію взимку та навесні і вирішити проблему наявного дефіциту.
На це росіяни в соцмережах почали обурюватися, що зможуть купити яйця тільки після Нового року. Проте міністр сільського господарства РФ Дмитро Патрушев підтвердив, що перші курячі яйця з Туреччини без відповідного імпортного мита надійдуть в Росію за два-три тижні.
Російський експерт, доктор економічних наук Владислав Іноземцев пояснив дефіцит яєць зрушенням у доходах населення РФ: багато хто з тих, хто до війни отримував середні доходи і претендував на “непоганий” рівень життя, виявили, що їх витрати на обслуговування автомобілів, оплату ЖКГ, побутові та інші послуги різко зросли, самим скоротивши суми коштів, що виділяються на їжу.
А бажання економити викликало “перемикання” з, наприклад, яловичини та риби на дешевші продукти – яйця та курятину, що збільшило на них попит.
“Золотий” птах
Ціни на куряче м’ясо в Росії також б’ють рекорди, а про його дефіцит повідомляється ще з жовтня місяця. Проблеми з поставками торкаються всіх сегментів споживачів, включаючи великі мережі фастфуду.
Глава Федерації рестораторів та готельєрів Росії Ігор Бухаров також визнав наявність проблем з поставками. За його словами, причини криються у нестачі працівників на птахофабриках і складностях у логістиці.
Водночас керівник однієї з фермерських компаній Микита Коновалов назвав інші причини. За його словами, усі вітаміни та мінеральні добавки для курей в Росії привозяться з-за кордону і вони дорожчають у геометричній прогресії.
“Російських аналогів їм, на жаль, немає. Значно зросла вартість обладнання: раніше комплекс для вмісту підлоги коштував 3,5 млн, а зараз – 9 млн рублів. Подорожчали запчастини. Якщо замовляти обладнання через треті країни, воно буде не місяць, як раніше, а 3-4 місяці. Російські аналоги поступаються за якістю та продуктивністю. Подорожчали вакцини – вони також імпортні. Не кожна фабрика готова переходити на російський продукт – птах росте лише 40 днів, і експериментувати, втручатися в його цикл життя проблематично та дорого”, – пояснив Коновалов.
Щодо споживачів, то найбільше курячого м’яса не вистачає жителям Алтайського краю, а також Воронезької та Курської областей.
Назад в СРСР
Напередодні в соцмережах поширили відео з Воронежу, де люди стали у величезну чергу заради купівлі риби. Цікаво, що товар реалізовувався прямо з кузова вантажівки.
“Назад в СРСР”, – заявив автор запису.
Після цього місцеві ЗМІ почали запевняти, що нині в місті дефіциту товарів начебто немає, а чим саме ця риба привабила городян – залишається загадкою.
Схожу картину очевидці зафіксували 9 грудня і в Сочі. Черга за рибою утворилась в мікрорайоні Кудепста. За словами очевидців, люди почали скупчуватися біля машини, де продавали дешеву форель. Багато пенсіонерів пересварилися через те, що хтось намагався пролізти за покупкою першим.
“Акул привезли? Чи китове м’ясо? Чому такий ажіотаж?” – запитували росіяни у коментарях до відео.
Новини від 1News в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали та WhatsApp