Вчені створили “чорні ящики” раку: новий прорив у медицині
Вчені Кембриджського університету і Королівського коледжу в Лондоні знайшли спосіб визначати точну причину розвитку будь-якого онкологічного захворювання за ДНК ракових клітин.
До теперішнього часу лікарі мали лише загальні уявлення про те, які речовини є канцерогенами і можуть привести до появи раку (наприклад, азбест або вихлопні гази), передає 1News.
Фахівцям вдалося скласти каталог унікаьних мутацій ДНК, за якими можна встановити, внаслідок яких зовнішніх факторів розвинулася майже будь-яка конкретна пухлина — наприклад, чи була вона викликана забрудненням повітря або контактом із пестицидами.
Перелік ракових маркерів уже прозвали “чорними ящиками” пухлини, але вчені порівнюють їх із відбитком пальця.
“У майбутньому наш каталог дозволить лікарям точно визначати, яка саме речовина призвела до розвитку раку — а ця інформація може виявитися абсолютно безцінною, оскільки дозволить вжити заходів, щоб захистити інших людей від впливу потенційно небезпечних канцерогенів”, — пояснила одна з авторів дослідження, професор Кембриджа Серена Нік-Зана.
Щоб скласти перший раковий каталог, британські біологи взяли здорові стовбурні клітини — й піддали їх впливу 79 відомих канцерогенів, а потім вивчили в кожній клітині зміни ДНК.
З’ясувалося, що щонайменше 41 із цих хімічних речовин, потенційно здатних викликати рак, нескладно впізнати за “почерком” мутацій у пухлині — він унікальний, як відбиток пальця.
“Фактично це дозволяє нам розглядати кожну пухлину як місце злочину — і, як слідчі можуть за доказам вийти на злочинців і їхніх спільників, так і ми можемо визначити, що саме несе відповідальність за розвиток пухлини”, — зазначив професор Нік-Зана.
Джерело: BBC