Лікарі розповіли, чому шкідливо сидіти нога на ногу
Більшу частину дня сучасна людина проводить сидячи – на роботі, за обіднім столом чи вдома біля комп’ютера. При цьому кожен має своє улюблене положення тіла і ніг, яке для нього максимально комфортне. Наприклад, закидання однієї ноги на іншу. Проте лікарі попереджають – таке становище тіла несе у собі одразу кілька небезпек для нашого здоров’я!
Головний лікар мережі клінік інтегративної медицини зазначає, що сидіння взагалі є неприродною позою для людини. Так тіло відчуває велике статичне навантаження. У положенні сидячи зростає ризик розвитку варикозної хвороби, оскільки порушується відтік венозної крові від нижніх кінцівок. Якщо людина довго перебуває в положенні сидячи, то за кілька годин, а особливо наприкінці робочого дня, виникає набряк ніг. Важливо те, що сидіння в положенні нога на ногу призводить не тільки до здавлення великих судин ніг, але і до перенапруження м’язів у нижній частині спини, а, отже, виникають болі, які з часом, якщо не вжити заходів, стають хронічними. Крім того, при зміщенні осі хребта міжхребетні диски схильні до нерівномірної компресії, а це призводить до порушення їх властивостей і, як наслідок, до руйнування.
«Сидіти нога на ногу справді не корисно здоров’ю, і цьому є наукове підтвердження. Корейські вчені у 2014 році провели цікаве дослідження, яке показало, що якщо людина сидить у цій позі три і більше години, то у неї відбуваються поступові, але значні для здоров’я зміни у скелетно-м’язовій системі. Це відбувається тому, що в положенні нога на ногу одні й ті самі м’язи спини, тазу та ніг працюють асиметрично: одні розтягуються, а інші – навпаки, коротшають», – підтверджує лікар.
Нерівномірний розподіл навантаження на м’язи надалі призводить до хронічних болів, проблем у м’язах та суглобах. Серед таких проблем – постуральний сколіоз, підвищення артеріального тиску, варикозне розширення вен, скорочення дихальних м’язів та рухливості грудної клітки при диханні, і це далеко не все.
Максимально комфортна та фізіологічна, а значить корисна для здоров’я поза – сидіти так, щоб спина повністю прилягала до спинки крісла або стільця, причому стілець повинен бути відхилений приблизно на 120 градусів. Ноги мають бути зігнуті у всіх суглобах під прямим кутом, стопи повністю торкатися підлоги, а маса тіла рівномірно розподілена на обидві ноги. Однак, як би правильно ми не сиділи, м’язи рано чи пізно почнуть втомлюватися, тому важливо робити перерви, вставати та розминатися.
«Якщо ваша робота пов’язана з довгим сидінням за комп’ютером – монітор повинен бути розташований на рівні очей та на відстані від очей 50-70 см. Можна використовувати ортопедичну подушку як опору для спини. При сидячому способі життя важливо не забувати про фізичні розминки протягом дня. Дуже важливими є досить тривалі піші прогулянки на свіжому повітрі. Саме піші прогулянки гармонійно тренують серцево-судинну систему, м’язово-венозну помпу ніг, що попереджає венозний застій і, як наслідок, розвиток варикозної хвороби».