Чому в роті з’являються виразки і як їх лікувати
Содержание
Виразки – це ранки круглої або овальної форми з білим або жовтим центром і червоною облямівкою. У роті вони бувають на язиці, яснах, м’якому піднебінні або щоках. Ранки не заразні.
Які бувають виразки
Лікарі виділяють кілька типів. Найпоширеніші-маленькі, овальні з червоним краєм. Вони затягуються за 1-2 тижні і не залишають рубців.
Іноді з’являються великі виразки. Більш глибокі, круглі, мають чіткі межі. Такі ранки сильно болять, проходять протягом шести тижнів. Після можуть залишатися шрами.
Дуже рідко в літньому віці зустрічаються герпетиформні виразки. Вони утворюють невеликі кластери з безлічі однакових дрібних ранок, розміром з шпилькову головку. Ці виразки можуть зливатися між собою. Проте за 1-2 тижні вони заживають без сліду.
Чому з’являються виразки в роті
Точні причини невідомі. Але лікарі вважають, що провокують виразки різні фактори, в тому числі хвороби. Ось найбільш вірогідні тригери:
- Травми слизової оболонки. Наприклад, при чищенні зубів, стоматологічних процедурах, заняттях спортом або під час їжі.
- Зубні пасти або ополіскувачі, які містять лаурилсульфат натрію.
- Певні продукти харчування. Дратувати слизову оболонку рота можуть шоколад, кава, полуниця, яйця, горіхи, кисла і гостра їжа.
- Дефіцит вітаміну В12, фолієвої кислоти або заліза.
- Алергічна реакція на певні бактерії в роті.
- Бактерія Helicobacter pylori, яка викликає хронічне запалення і виразку.
- Гормональні зміни у жінок під час менструального циклу.
- Емоційний стрес.
- Патології кишечника. Наприклад, целіакія, хвороба Крона або виразковий коліт.
- Хвороба Бехчета. Це рідкісна патологія, що супроводжується запаленням у всьому тілі.
- Аутоімунні захворювання, при яких організм атакує здорові тканини.
- ВІЛ або СНІД. Вони пригнічують роботу імунної системи.
Коли точно потрібно до лікаря
Більшість виразок проходять самі по собі за 1-2 тижні. Зверніться до фахівця, якщо у вас гострі краї зубів або ви носите стоматологічні пристосування, які ранять слизову оболонку. Також допомога стоматолога або терапевта потрібна в наступних випадках:
- Виразки незвично великого розміру.
- Нові ранки з’являються раніше, ніж зажили попередні.
- Виразки не зникають більше двох тижнів.
- Ураження доходить до облямівки губ.
- Сильний біль, від якої не допомагають ліки.
- Важко пити або їсти.
- Піднімається температура тіла.
- З ранок йде кров.
- Виразки розташовані в глибині горла.
Як лікують виразки в роті
Щоб прискорити процес загоєння, лікарі радять пити через трубочку, не їсти тверду їжу, використовувати зубну щітку з м’якою щетиною і збалансовано харчуватися. Також не рекомендується вживати кислі або гарячі напої, гостру або солону їжу. Ще варто відмовитися від жувальної гумки і поміняти зубну пасту.
Якщо виразки не загоюються протягом 1-2 тижнів, потрібно звернутися до лікаря. Він призначить лікування.
Полоскання рота
Спеціаліст випише розчин, в який входить стероїдний гормон, щоб зменшити біль і запалення. У деяких випадках рот полощуть ліками з анестетиком.
Харчові добавки
Якщо лікар вважатиме, що ранки з’являються через дефіцит вітамінів або певних мікроелементів, то призначить добавки В6 і В12, фолієвої кислоти або цинку.
Ліки
Для зменшення болю і прискорення загоєння можуть застосовувати безрецептурні гелі, пасти, мазі або розчини. У деяких випадках лікують першопричину виразок у роті. Наприклад, виводять з організму Helicobacter pylori або застосовують гормони, щоб вплинути на імунну систему.
Припікання
Для позбавлення від виразки її можна припекти. Це роблять за допомогою спеціальних інструментів або хімічних речовин. Але і вони не завжди ефективні, хоча і скорочують загоєння ранки до одного тижня.
Як запобігти появі виразок у роті
Для профілактики потрібно виконувати прості поради:
- Збалансовано харчуйтеся. Щоб уникнути дефіциту корисних речовин, їжте більше фруктів, овочів і цільнозернових продуктів. Постарайтеся зменшити кількість солоної, гострої і кислої їжі в своєму раціоні. Така їжа подразнює слизову оболонку рота.
- Дотримуйтесь правил гігієни. Для цього регулярно чистите зуби щіткою з м’якою щетиною після їжі, використовуйте зубну нитку не рідше разу на добу.
- Уникайте паст і ополіскувачів, що містять лаурилсульфат натрію.
- Бережіть свій рот. Якщо ви носите брекети або інші стоматологічні пристрої, переконайтеся, що вони не ранять слизову оболонку.
- Контролюйте стрес. Виразки можуть з’являтися після сильних переживань, тому треба навчитися заспокоюватися і не тривожитися через дрібниці. Може, варто зайнятися медитацією або дихальними практиками.