Україна
Дайте літаки. Підсумок євротуру ЗеленськогоСюжет
Президент України після виступу перед Європарламентом та на саміті Євроради заявив, що щодо винищувачів є “певні позитивні рішення, які залишилися за лаштунками, – не хочеться повністю готувати РФ”
Президент Володимир Зеленський закінчує свій євротур столицею ключових партнерів України. Головна тема переговорів – посилення військової допомоги, аж до передачі винищувачів. Чого вдалося досягти цих переговорів?
Є позитив чи ні?
Зеленський, перебуваючи в ЄС, заявив, що вже є певні позитивні рішення щодо передачі Україні західних винищувачів, але Росії про них не слід знати.
“Щодо винищувачів є певні позитивні рішення, які залишилися за лаштунками, не хочеться повністю готувати Російську Федерацію”, – заявив президент у Брюсселі.
А ось Бен Уоллес, міністр оборони Великобританії, говорячи про можливі постачання ЗСУ літаків, уточнив: повітряна підтримка та підтримка рухомих військ може бути забезпечена за допомогою ракет далекого радіусу дії та безпілотних літальних апаратів. І це дасть такий самий ефект, як і літаки, але не вимагатиме місяців підготовки.
Bloomberg пише, що лідери держав Європейського Союзу під час саміту у Брюсселі у четвер не дали Зеленському зобов’язань щодо надання бойової авіації.
“Європейські лідери чітко дали зрозуміти Володимиру Зеленському, що вони готові надати більше військової допомоги Україні, але поки що ніхто не взяв на себе зобов’язання надати винищувачі”, – зазначає видання.
Все буде у 2023?
Цього року Україна отримає все необхідне військове обладнання для завершення війни, включаючи далекобійні ракети та штурмову авіацію, заявив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
“І штурмова авіація, і далекобійні ракети точно будуть, але це опція переговорів. У Європі є повне розуміння того, що потрібно прискорити завершення війни, щоб Росія не могла перевести її на затяжну стадію. Тому ведемо переговори. Вони вкрай інтенсивні”, – сказав він. Подоляк в ефірі національного телемарафону.
Відповідаючи на запитання журналістів про те, чи буде поставлена бойова авіація та далекобійні ракети саме цього року, Подоляк сказав: “Усі необхідні інструменти для завершення війни, включаючи далекобійні ракети та штурмову авіацію, Україна отримає у 2023 році”.
Побоювання ескалації
Донедавна західні політики, пояснюючи коливання щодо постачання Україні літаків та далекобійної зброї, говорили серед іншого, що побоюються ескалації конфлікту. З початку війни Москва неодноразово застерігала Захід від поставок зброї Україні, називаючи це провокаціями та погрожуючи заходами у відповідь. У який саме момент у Кремлі вважають, що Рубікон перейдено?
Поїздка Зеленського – це нагадування про те, що питання, які війна в Україні ставить перед Європою, стоятимуть перед ними ще довгий час.