УкраїнаЦікаве

Зустріч Трампа з Порошенком: чи стануть перемовини історичними

Давно очікувана зустріч Петра Порошенка з Дональдом Трампом, для узгодження якої знадобилися воістину титанічні зусилля Києва, відбудеться вже у вівторок, 20 червня. Україні вдалося обійти в цьому питанні Росію: з Володимиром Путіним голова Білого дому, ймовірно, проведе перемовини лише в липні.

Без названия (1)

Важливі й сам факт, і порядок денний зустрічі Порошенка з Трампом. Міністр закордонних справ Павло Клімкін лукаво анонсував “чимало цікавих новин”. У центрі уваги будуть санкції проти Росії, шляхи врегулювання конфлікту на Донбасі та деокупації Криму, а також співробітництво у сфері безпеки. Чого очікувати від історичного візиту Порошенко в США – розповідає 1News з посиланням на “Обозреватель“.

Альтернатива “Мінську” і цікаві ідеї

Фоном для переговорів стане заява державного секретаря США Рекса Тіллерсона, що пролунала минулого тижня. “Можливо, уряд України й уряд Росії змогли б прийти до задовільного рішення через іншу структуру, відмінну від “Мінська”, але досягли б цілей “Мінська”, яким ми прихильні”, – зазначив голова Держдепу.

Тіллерсон згадав про це між іншим під час обговорення бюджету в Конгресі, але згодом його слова підтвердила офіційний представник Державного департаменту Хізер Ноерт: “Якби сторони прийшли до якоїсь іншої угоди шляхом іншого механізму, і якщо вони були б згодні до нього приєднатися і успішно виконувати, думаю, ми були б відкриті для підтримки такого механізму”. Таким чином, вище керівництво США вперше відійшло від концепції “безальтернативності “Мінська” в публічній площині. Причому, за кілька днів до візиту до Вашингтона Порошенко.

Спливають у пам’яті слова Клімкіна, сказані ним після спонтанної зустрічі з головою Білого дому в травні. Міністр підкреслив, що у Трампа є якісь “цікаві ідеї” щодо тиску на Росію і врегулювання конфлікту на Донбасі. Варіації цих ідей, ступінь їх новаторства та їх реальна наявність – головна інтрига перемовин.

Важливий аспект – сам Порошенко вирушив до Вашингтона з оновленим порядком денним. У розпалі перемовини про законопроект, який повинен внести корективи в державну політику щодо відновлення територіальної цілісності. “Це основи для розробки стратегічного бачення того, як відновити суверенітет і територіальну цілісність над ОРДЛО”, – заявила представник президента в Раді Ірина Луценко.

Взятий в оточення Трамп

Ще дві події, які формують позитивний фон для візиту: підписання Меморандуму про співпрацю між парламентами України та США і рішення Сенату про накладення нових і законодавче закріплення вже наявних санкцій проти Росії. До адміністрації ні те, ні інше не має відношення, проте Трамп не може повністю ігнорувати позицію Капітолію.

У розпеченому скандалами американському істеблішменті склалася вигідна ситуація для України. Трампа взяв в оточення антиросійськи налаштований Конгрес, до того ж, з благословення обох партій. Для голови Білого дому поле для маневру значно звузилося, а виражена проукраїнська позиція могла б допомогти йому вибити зброю з рук опонентів, що не списують з рахунків сценарій імпічменту.

Ймовірно, саме тому багатостороння зустріч з Путіним відбудеться через три тижні після двосторонньої зустрічі з Порошенком. Трамп хоче убезпечити себе від інсинуацій і нового витка “російського” скандалу, що розумно. Якщо допустити, що президент США дійсно хоче озвучити якісь пропозиції щодо мирного процесу, з огляду на внутрішньополітичні причини він не зможе зробити це після бесіди з Путіним, а ось після перемовин з Порошенком – цілком.

Не ясно, як до гіпотетичних домовленостей поставиться Європа, яка на даний момент займається мирним процесом і не жадає більш активного залучення США. Та й наскільки революційними будуть перемовини по Донбасу – величезне питання. Поки стратегія американської адміністрації на цьому напрямку виглядає дуже сирою.

Зате, судячи із заяв МЗС, є підстави сподіватися на якісь важливі рішення в сфері безпеки між Україною та Штатами. У будь-якому випадку зустріч президентів – дипломатична перемога Києва. Головне – зуміти втілити її в політичну.

Новини за змістом

Загрузка...
Загрузка...

Вас це може зацікавити

Close
Close