Україна

«Золоті» яйця: на ринку курячих яєць підозрюють картельну змову виробників (додана позиція Асоціації “Союз птахівників України”)

Про це заявив директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, інформує 1NEWS з посиланням на Укрінформ.

В Українській асоціації постачальників торговельних мереж заявляють про можливу картельну змову на ринку курячих яєць і наполягають на перевірці виробників яєць антимонопольним органом.

“Ринок курячих яєць є, мабуть, останнім в Україні, який поводить себе за неринковими правилами. Є підстави говорити про картельну змову на ринку виробництва курячих яєць. Насамперед деяких із найбільших виробників. Про можливу картельну змову говорить збіг ситуації на ринку та інсайдерська інформація”, – зазначив він.

За словами експерта, традиційно ціна на цей продукт протягом року підвищується до максимуму і знову падає після зниження споживчого попиту та зменшення експорту.

“Однак цього січня ціна, замість того, щоб падати після досягнення піку, демонструє стабільність та навіть ріст”, – зазначив він.

Так, аналіз даних останніх трьох років показує, що цього року цінова тенденція відмінна від двох попередніх. У січні 2016 року ціна, за даними державної статистики, на курячі яйця знизилась на 16%, із 24,3 грн за десяток до 20,4 грн. У січні минулого року ситуація повторилась. У грудні на хвилі попиту ціну піднімають до гори, а потім вона падає.

Січень 2017 року цей продукт показав падіння вартості на 11%, тобто з 21 грн за десяток до 18,6 грн.

Водночас з початку 2018 року державний моніторинг фіксує зростання вартості на 2%, із 30,2 грн за десяток до 30,8 грн.

“З урахуванням зміни методики рахування, тобто переходу з підрахунків вартості яєць 1-2 категорії до середньої ціни одразу 1, 2 та вищої категорії, можна говорити про 18% зростання, із 26 грн за десяток до 30,8 грн”, – наголосив Дорошенко.

Експерт зазначив, що має відбутися перевірка виробників курячих яєць антимонопольним органом, в рамках якої необхідно провести дослідження ціни, за якою продукція продається магазинам або оптовим покупцям у нашій країні, та експортної ціни.

“Якщо з’ясується, що експортні ціни є значно нижчими за продаж на внутрішньому ринку, то є всі підстави говорити про антиконкурентні дії”, – наголосив Дорошенко.

Оновлено 1.03.2018: 1News отримало коментар Асоціації «Союз птахівників України» з приводу звинувачень у “картельній змові” на ринку курячих яєць. В Асоціації заявляють, що підстав для подібних заяв немає, а коментар пана Дорошенка не є фаховим.

“Птахофабрики формують свої оптово-відпускні ціни, виходячи виключно з економічних факторів і відповідно не впливають на рівень роздрібних цін, які встановлюють торгівельні мережі. За умов відсутності декларування торгівельної націнки відповідальність щодо кінцевої ціни лежить повністю на продавцю (торгівельній мережі). Відпускні ціни виробників на сьогодні мають певну тенденцію до зниження, яке з початку січня  цього року склало 5,6%. На сьогодні по найбільш вживаній категорії яйця «С1» середня відпускна ціна становить – 22 грн./десяток. Тому незрозуміло, звідки пан Дорошенко взяв вартість у 30,8 грн/десяток, та до якої категорії яєць вона відноситься”, – зазначається у коментарі.

Окрім того в Асоціації «Союз птахівників України» додають, що для ринку яєць притаманна сезонність у формуванні відпускних цін, на яку суттєво впливає наявність виробництва яєць у господарствах населення на рівні 45% від загального виробництва. Тому, ціни на яйця найдешевші у літній період, а найдорожчі – в осінньо-зимовий період.

“На початку минулого року в Україні фіксувалися спалахи високопатогенного грипу птиці, що призвело до введення деякими країнами світу часткових або повних заборон на імпорт з нашої країни продукції птахівництва. Експортні поставки яєць були значно обмежені.  Ситуація 2018 року кардинально відрізняється від минулорічної. Основні країни-імпортери українських яєць зняли обмеження, з’явилися нові експортні ринки, зокрема – країни Європейського Союзу, Туніс, Конго, Джибуті, Лівія, Сомалі, Мальдіви, Екваторіальна Гвінея тощо. Експорт яєць в січні перевищив показники січня 2017 року в 2,3 рази, що мало прямий вплив на цінові тренди на внутрішньому ринку”, – говориться у заяві.

“Союз птахівників України” нагадує, що картельна змова між великими торговельними мережами була доведена Антимонопольним комітетом України у 2015 році та на 15 найбільших  мереж було накладено штрафні санкції на загальну суму більш ніж 200 млн. грн. “Однак ситуація суттєво не змінилася і торгівельні мережі продовжують проведення узгоджувальної політики по відношенню до товаровиробників, зокрема яєць. В минулому році вони сповна користувались ситуацією з обмеження ринків збуту і мали можливість диктувати виробникам свою цінову політику. Останні в свою чергу через зменшення каналів збуту, вимушені були йти на поступки та знижувати ціни”, – додається у коментарі.

“Не забуваємо і про фактор собівартості виробництва яєць, яка постійно збільшується через ріст цін на основні її складові. Це в першу чергу зростання цін в минулому році на корми на 17%,  на комунальні послуги на 10%, на паливно-мастильні матеріали на 30%, підвищення заробітних плат в секторі більш ніж на 25%, знецінення національної валюти по відношенню до євро за рік склало більше 20%, а це прямий вплив на вартість ветеринарних препаратів, вітамінів, кормових добавок, обладнання, яке закуповується переважно у європейський виробників. Тенденції збільшення собівартості тривають і на початку цього року”, – аргументує свою позицію Асоціація “Союз птахівників України”.

Tags
загрузка...

Related Articles

Back to top button
Close