Заборона імпорту агропродукції: п’ять країн вимагають “гнучкого списку”
Ідея полягає в тому, що продукт може бути вилучено зі списку, якщо його імпорт є бажаним, або ж може бути додано новий продукт у разі надмірного імпорту.
П’ять прифронтових європейських країн – Польща, Угорщина, Болгарія, Словаччина та Румунія – наполягають на впровадженні гнучкого списку ЄС щодо заборонених до імпорту в їхні країни агропродуктів з України після 15 вересня. Про це заявив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телуш у коментарі польській радіостанції RMF FM.
За його словами, ідея полягає в тому, що продукт може бути вилучено зі списку, якщо його імпорт є бажаним, або ж може бути додано новий продукт у разі надмірного імпорту.
Телуш вважає, що “гнучкий список” звучить добре, але він відкриває поле для торгу. Це означає, що п’ять країн не зможуть твердо стояти за списком ЄС поки що заборонених чотирьох продуктів, до якого входять пшениця, кукурудза, насіння соняшнику та ріпак.
“У нас є невелика проблема з Болгарією”, – заявив Телуш, ззначивши, що Болгарія хоче, щоб насіння соняшнику було вилучено зі списку, оскільки болгарські переробники потребують його імпорту з України. Замість цього вона хотіла б включити до списку “сухе молоко”.
За словами Телуша, Польща зі свого боку хоче включити до списку малину або мед. Невідомо також, чи всі інші країни-сусіди України – у разі негативного рішення ЄК – також запровадять односторонні заборони, як це планує зробити Польща.
Як заявив міністр, тільки Угорщина “дуже рішуче заявляє, що запровадить таку заборону разом із Польщею”, тоді як словаки “дуже серйозно думають про це”.
Разом з тим, переговори з цього питання ще тривають.
Телуш додав, що під час зустрічі аграрних міністрів ЄС, яка триває у вівторок у Кордові (Іспанія), не чув різко негативних думок від колег про продовження заборони. Він зазначив, що Франція говорить “дуже розсудливо” про необхідність побудови “інструменту на майбутнє, тому що Україна залишиться з нами надовго”.
Нагадаємо, східні країни ЄС хочуть продовжити заборону на імпорт українського зерна до кінця поточного року.
В уряді виключили поступки щодо агроекспорту в ЄС. Адже п’ять сусідів України вже і так отримали значну фінансову підтримку від Євросоюзу.
Новини від 1News в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/ua_1news