Україна

ЄС зупиняє фінансування проекту модернізації пропускних пунктів з Україною

Європейський Союз закриває проект модернізації прикордонних контрольно-пропускних пунктів з Україною. Причиною цьому є сумніви у здатності України проводити реформи в обмін на багатомільйонну європейську допомогу. Про це говориться у статті «Reuters».

фото Reuters

Проект щодо модернізації шістьох українських КПП на східному кордоні ЄС був започаткований у 2014 році, коли Європа підтримала прозахідних лідерів Києва під час Кримської кризи. Проект був спрямований на сприяння інтеграції української економіки з країнами своїх сусідів з ЄС шляхом побудови чи модернізації контрольних пунктів на кордонах з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією.

Планувалося, що модернізація допоможе скоротити час перетину кордону та вдосконалить митні процедури.

На кінець 2017 року жоден з шести проектів контрольно-пропускних пунктів не був завершений, хоча ЄС надавав фінансування на суму 29,2 млн євро.

Представник Євросоюзу в заяві Reuters сказав: «Після нашої оцінки ми зробили висновок, що проекти не можуть бути завершені вчасно. Шість проектів зараз готуються до закриття, а невикористані гроші будуть відшкодовуватися».

За інформацією агентства, проект закрили після низки затримок, помилок та перевитрат за участю місцевих чиновників та підрядників. Агентство посилається на внутрішню кореспонденцію уряду України та листування між Європейською комісією та українською владою.

Один з високопоставлених європейських дипломатів, який займається питаннями відносин з Україною, сказав: «Існує певна втомленість від України. Люди розгнівані через відсутність реформ, особливо боротьбою з корупцією». Але він сказав, що ЄС буде продовжувати підтримувати країну.

Державна фіскальна служба зазначила в своїй заяві, що серед причин були зміна персоналу всередині служби, а також тривалий час, необхідний для оформлення контрактів та отримання схвалення.

Роман Насіров, колишній керівник ДФС, заявив в інтерв’ю, що проекти контрольних пунктів ускладнюються тим, що в Україні часом неможливо забезпечити необхідне співфінансування. Він дав коментар Reuters незадовго до звільнення з посади 31 січня.

Найбільший контракт на два контрольні пункти отримала фірма «Енергомонтажвентиляція», яка спеціалізується на встановленні вентиляційних агрегатів і не мала жодного досвіду отримання державних тендерів на будівництво, згідно з онлайн-реєстром державних контрактів.

Фінансовий директор «Енергомонтажвентиляції» Сергій Романенко у жовтні минулого року звинуватив посадовців України та ЄС у перешкоджанні завершенню робіт на двох КПП на румунському кордоні. «Контрольно-пропускні пункти «Дяківці» та «Красноїльський» виконані на 80-85%, але на сьогоднішній день ми не отримали жодної копійки», – сказав він.

У ДФС повідомили, що не заплатила «Енергомонтажвентиляції», оскільки компанія не надала документи, що підтверджують завершення роботи.

Судові документи показують, що компанія зареєструвала та програла позов у ​​минулому році проти ДФС за несплату грошових коштів, які, на думку фірми, заборговані за роботу на контрольних пунктах. ДФС підтвердила, що підрядник програв суд, але не надала додаткових відомостей.

«Реалізація проектів у відповідності до графіку не була виконана належним чином, що найближчим часом призведе до невдалої реалізації проектів», – написав офіційний представник ДФС 12 березня 2017 року в пам’ятці колегам. Чиновник ДФС, який бажав залишитися анонімним, надав копію цього повідомлення «Reuters» за умови, що автор документа не буде ідентифікований.

Канцелярія президента Петра Порошенка не відповіла на запит щодо рішення ЄС закрити проекти та потенційно негативний вплив цього на імідж України за кордоном.

Представниця ДФС сказала, що служба не знає, чому «Енергомонтажвентиляції» виграла тендер.

До березня 2016 року чиновники ЄС, які стежили за розвитком пунктів пропуску на румунському кордоні, почали непокоїтися. Ігор Бекса, старший адміністратор спільної програми ЄС-Україна, відповідальний за проекти, написав Насірову після того, як ДФС попросила збільшити вартість будівництва вдвічі. ДФС також хотіла, щоб деяка робота була перенесена на другу фазу, яка ще не була схвалена.

Керівництво спільної програми відхилило обидва запити, згідно з копією листа, що бачив Reuters.

Через рік проблеми продовжувались, враховуючи доповідь старшого офіцера ДФС колегам у березні 2017 року.

У цій записці працівники ДФС заявили керівництву, що робота «Енергомонтажвентиляції» не відповідає затвердженому плану, однак не зуміли це зупинити, а натомість написали «Енергомонтажвентиляції», спонукаючи її прискорити будівництво. «Енергомонтажвентиляція» відхилила запит на коментар.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close