Україна

Як буде діяти механізм монетизації субсидій

З 1 січня 2019 року монетизація субсидій в Україні почне діяти на рівні побутового споживача. Про це розповів проекту VoxConnector фахівець програм з європейської інтеграції Dixi Group Денис Назаренко, інформує 1NEWS.

“Монетизація реально буде спонукати споживачів економити енергоресурси. На сьогодні комунальні субсидії отримують близько 60% домогосподарств. Якщо ціна на газ підвищиться, кількість субсидіантів зросте”, – вважає він.

9 листопада Верховна Рада прийняла законопроект про житлово-комунальні послуги, який регулює відносини між постачальниками і споживачами комунальних послуг, визначає правила обліку їх споживання в багатоквартирному будинку, і вводить монетизацію субсидій – виплату комунальних субсидій українцям реальними коштами.

Разом з тим, поки що уряд схвалив монетизацію субсидій на рівні підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) з січня наступного року.

На питання, як будуть узгоджуватися між собою два види монетизації: на рівні підприємств ТКЕ і на рівні побутових споживачів, Денис Назаренко відповів:

“Законопроект прийнятий парламентом, але поки він не підписаний ні спікером, ні Президентом. Ознайомитися з остаточним варіантом на даний момент неможливо, а судячи з історії його прийняття і кількості правок – кінцевий текст може відрізнятися від опублікованого на сайті парламенту проекту. У випадку з нормою про монетизацію мова йде про виплату комунальних пільг і субсидій у грошовій формі споживачеві комунальних послуг, – продовжує експерт. – Монетизація на рівні підприємств буде перехідним етапом до монетизації на рівні домогосподарств”.

Отже, норма про монетизацію субсидій на рівні споживачів починає діяти з 1 січня 2019 року. Таким чином, у Кабміну є 13 місяців, щоб розробити відповідний порядок проведення розрахунків.

Спеціаліст Dixi Group не вважає, що з монетизацією можна очікувати скорочення кількості субсидіантів.

“Сьогодні субсидії отримують близько 60% домогосподарств в країні. Якщо ціни на газ для населення будуть підвищені, потреба в підтримці найменш захищених споживачів зросте. У такому випадку кількість субсидіантов збільшиться, – говорить він. – У той же час, до цієї пори повинні покращитися підходи до верифікації (перевірки особистостей, матеріального стану і умов проживання – ред.) одержувачів. Це дозволить відсіяти тих, хто користується підтримкою безпідставно”.

“Справа в тому, що отримати субсидію досить легко, і органи соціального захисту не мають ресурсів для ретельної перевірки всіх заявників. Уже зараз пропонуються поліпшення в цій сфері, але далі пропозицій процес поки не рухається”, – уточнює Денис Назаренко.

На його думку, Кабмін встановить обмеження на використання грошей від монетизованих послуг ЖКГ: невикористані суми субсидій можна буде витрачати тільки на подальше утеплення. Крім того, Кабмін може почати поступово зменшувати обсяг державної допомоги, і в перспективі її не буде вистачати для покриття високого рівня споживання.

 

 

 

Tags
загрузка...

Related Articles

One Comment

  1. И так ТКЭ подает горячую воду с утра и вечером, холодная падает напор после 22:00, дальше с экономией начнут по 3-4 часа в сутки. А дата 1.01.2019 для домашних потребителей похожа на морковку для осла.

Back to top button
Close