Україна

Віталій Ярема: претензії МВФ щодо запуску Антикорупційного суду України невмотивовані

Антикорупційний суд в Україні запрацює, не зважаючи на невдоволення експертів щодо певних норм закону. Таку думку висловив заслужений юрист України, колишній Генеральний прокурор Віталій Ярема і ефірі телеканалу «Прямий».

«Я неодноразово висловлював свою точку зору щодо ефективності цієї інституції. Я вважаю, що в Україні всі суди повинні бути антикорупційними. Але закон прийнятий і його треба виконувати. За нього проголосувало 315 народних депутатів», – нагадав він.

В цьому контексті Віталій Ярема звернув увагу на те, що сьогодні знову з’явилася дискусія щодо норм, які зазначені в цьому законі. Громадські діячі підняли питання, що є поправка до статті 3 Кримінально-процесуального кодексу, якою передбачено розгляд судових справ, які розглядаються в районних судах першої інстанції, що ці справи розглядає апеляційний суд по територіальності. А Вищий антикорупційний суд розглядає тільки ті справи, які розглянуті першою інстанцією Антикорупційного суду.

«Це викликало обурення в громадських діячів. Називаються гучні прізвища, в тому числі і народних депутатів. Нібито після розгляду першої інстанції повинна або має право розглядати апеляційна палата антикорупційного суду. Ця дискусія сьогодні продовжується. Вже дехто вніс якісь поправки… Організаційних питань дуже багато, і якщо сьогодні наприклад суд першої інстанції розгляне ті справи, під які підпадають особи, справи по яким розслідується НАБУ, а палата (антикорупційна) не буде створена, тоді звичайно потрібно, щоб апеляцію розглядав суд загальної юрисдикції», – висловив він свою думку.

За словами Віталія Яреми, в законі дуже багато було суперечливих питань, проте Венеціанська комісія погодилася з більшістю позицію. «І сьогодні те, що Міжнародний валютний фонд пред’являє якісь 9 претензій, що дуже складно набрати міжнародну комісію (там 6 членів), що дуже складно формувати суддів, надзвичайно сурові вимоги до формування суддівського корпусу, – але це все обговорювалося, і ці рішення приймалися не за один день. Поправки вносилися в законопроект. І депутати з ними погодилися. Тому, я думаю, на це не треба звертати особливої уваги, а потрібно виконувати закон», – додав він.

Нагадаємо, директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард очікує від України скасування норми про апеляцію в законі про Вищий антикорупційний суд. Про це говориться у її заяві, опублікованій за підсумками телефонної розмови з президентом України Петром Порошенком

«Ми погодилися з тим, що зараз важливо, аби парламент швидко схвалив президентський законопроект для формального створення суду, а також необхідні поправки для відновлення вимоги про те, щоб суд розглядав усі справи, які перебувають в його юрисдикції, включаючи апеляції на рішення судів першої інстанції, як це було в проекті закону, схваленому у першому читанні», – заявила Крістін Лагард.

7 червня Верховна Рада ухвалила закон №7440 про Вищий антикорупційний суд України. Президент Петро Порошенко підписав його 11 червня.

В опублікованому законі є правка, яка встановлює, що апеляції щодо справ НАБУ, які суди розглядають вже зараз, розглядатимуть у судах загальної юрисдикції, а не в Антикорупційному суді.

Tags

Останні новини

Back to top button
Close